Հետախույզը Ջավախքից. մայոր Սարգիս Աղջոյանը զոհվեց Հադրութի համար
Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Նարինեն արթնացել է Ստեփանակերտի իրենց վարձով բնակարանում` պայթյունների ձայներից: Մտածել է, թե բնակելի շենքերի տանիքների վերանորոգման շրջանակներում հերթը հասել է նաև իրենց շենքի տանիքին: Պայթյունների ձայները, սակայն, կրկնվել են: Նարինեն իրենց պատուհանից երևացող զորամասի կողմում ծուխ է նկատել և միանգամից հասկացել, որ հարձակում է տեղի ունեցել: Շուտով հնչել է նաև օդային տագնապը: Նորից պատերազմ է: 32-ամյա Նարինեի ապրած 3-րդ պատերազմն էր սկսվել: Այս անգամ կորուստը ամենացավոտն էր լինելու:
Արցախյան ազատամարտի` 90-ականների պատերազմում Նարինե Սարգսյանը կորցրել էր հորեղբորը, մորաքրոջ որդուն, իսկ հայրը հաշմանդամություն էր ձեռք բերել: Հոկտեմբերի 18-ին լսեց ամուսնու` հետախույզ, մայոր Սարգիս Աղջոյանի զոհվելու լուրը:
Սեպտեմբերի 27-ին` կիրակի օրը, Սարգիսը սովորականի նման սափրվել և շտապել է զորամաս: Կիրակին սովորաբար նրա հերթապահության օրն էր զորամասում: Երեխաներին նկուղ իջեցնելուց հետո Նարինեն և Սարգիսը բարձրացել են բնակարան: «Ես ասում էի` Սաքո', ի՞նչ սափրվել, պատերազմ է: Ասաց` Նարինե, մի խառնվի: Սափրվեց ու դուրս էր գալիս: Մուտքի մոտ սկսեցի լացել, ձեռքս բռնեց, ասեց` բան չի լինի, մի լացի: Մեր վերջին հանդիպումն էր…»,- արցունքները խեղճացնում են Նարինեի ձայնը:
Այդ օրը Սարգսի եղբայրը` Սամվելը, Երևանից եկել և Նարինեին ու երեխաներին տեղափոխել է Գյումրի` իրենց մորաքրոջ տուն, որտեղ էլ Նարինեն մնացել է մինչև ամուսնու զոհվելու լուրը լսելը:
Ինչպես ջավախքցի Սարգիսը դարձավ հետախույզ
Սարգիս Աղջոյանը ծնվել է 1987թ. օգոստոսի 7-ին Նինոծմինդայի շրջանի Մեծ Արագյալ գյուղում: Այնտեղ ապրել է մինչև 12 տարեկանը, այնուհետև ընտանիքի հետ տեղափոխվել Նինոծմինդա: Նինոծմինդայի միջնակարգ դպրոցն ավարտելուց հետո հրաժարվել է Վրաստանի քաղաքացիությունից, ստացել ՀՀ քաղաքացիություն, որպեսզի կարողանա ընդունվել և սովորել ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում:
2005-2009թթ. սովորել և ավարտել է ռազմական բուհը որպես հետախույզ և անմիջապես տեղափոխվել Արցախ` ծառայության: Նշանակվել է հետախուզական դասակի, այնուհետև վաշտի հրամանատար, իսկ վերջին երկու տարիներին հետախուզական N զորամասի հրամանատարի բարոյահոգեբանական գծով տեղակալն էր` մայորի կոչումով:
Պատերազմի ժամանակ որպես հետախույզ գնացել է ռազմաճակատ, նախ՝ Մատաղիս, այնուհետև` Հադրութ: Հադրութի մերձակայքում հակառակորդի հետ փոխհրաձգության ժամանակ մայոր Աղջոյանը զոհվել է` պարանոցին հասցված հրազենային վիրավորումից:
«Ինձ թվում էր, որ ինքը զորամասի զամպալիտն է, առաջնագիծ չի գնա: Մինչ իր գնալն էնքան մարդիկ կան, որ պիտի գնան: Երբ զանգում էր, միշտ ձայնը հանդարտ էր, ես էլ հանգիստ էի, որ ինքը զորամասում է, բայց, փաստորեն, ինքն առաջին գնացողների շարքում է եղել: Ծառայակից ընկերը պատմում է, որ իրենց զորամասից 3 հոգի հրաժարվել է գնալ, իսկ ինքը առաջիններից մեկն է մեկնել»,- ասում է Նարինեն:
Ինչպես հանդիպեցին ջավախքցի Սարգիսն ու արցախցի Նարինեն
Ջավախքցի Սարգիսն ու արցախցի Նարինեն առաջին անգամ հանդիպել են 2010թ. Ստեփանակերտի եկեղեցու բակում: Նարինեն ասում է` եկեղեցին իրենց միավորել, բայց նաև բաժանել է: Ամուսնու մահվան լուրն էլ ստացել է Գյումրիի եկեղեցու բակում: «Աստված այդպես կամեցավ, որ իր տան առաջ հանդիպենք, իր տան առաջ էլ բաժանվենք»,- հուզմունքից՝ Նարինեն մի կերպ է արտաբերում բառերը:
-Մամա, մի լացի,-կողքից հորդորում է Նարինեի 3-ամյա որդին:
2011թ. հունիսի 30-ին` Նարինեի ծննդյան օրը, զույգն ամուսնացել է: Յոթ օր և յոթ գիշեր հարսանիք են արել. նախ՝ Արցախում, այնուհետև` Ջավախքում:
Ամուսնու հետ համատեղ կյանքի 9 տարիների ամեն րոպեն ու վայրկյանը Նարինեն գորովանքով է հիշում, չնայած միասին շատ դժվարություններ են հաղթահարել: 6 տարի երեխա չունենալուց հետո վերջապես զույգի են սպասել, սակայն 2016թ.-ի քառօրյա պատերազմի նախօրեին Նարինեն կորցրել է նրանց: 2017թ. մայիսին, երկրորդ ծանր հղիությունից հետո լույս աշխարհ են եկել Սարգսի և Նարինեի երկվորյակները` Հովհաննեսը և Մարիան:
«Այդ դժվարություններից հետո կարծես կյանքը սկսել էր ժպտալ, ոչ մի դժվարություն էլ չպիտի լիներ, էն էլ պատերազմը սկսվեց: Իբր կյանքը պիտի մեզ համար շարունակվեր, ապրեինք, վայելեինք, այն էլ` ավարտվեց»,- ասում է Նարինեն:
Զուսպ հետախույզը և հոգատար ամուսինը
Ջավախքցուն հատուկ տաքարյունությունը բնորոշ չէր Սարգսին: Միշտ հավասարակշռված էր, ծանրակշիռ, զուսպ ու հանգիստ բնավորության տեր:
Ամուսնու ներկայությունը Նարինեն միշտ զգացել է կողքին: Ասում է` և' ընկեր էր, և' ընկերուհի, և' հայր ու մայր: Առաջնեկների կորստի ժամանակ ամուսնու հոգատարության շնորհիվ Նարինեն կարողացել է դուրս գալ հոգեբանական ծանր վիճակից, հաղթահարել ճգնաժամը: Ամեն կերպ աջակցել է կնոջ մասնագիտական աճին (Նարինեն մասնագիտությամբ մաթեմատիկոս է):
«Սարգիսն իմ կայացման մեջ մեծ դեր ունի: Իմ ձեռքբերումներով շատ էր ուրախանում: Անցյալ տարի թեկնածուականս պաշտպանեցի մաթեմատիկայի գծով: Դժվար էր երեխաների հետ գնալ Երևան ու հետ գալ անընդհատ: Ասում էր` ես երեխեքին կպահեմ, դու գնա հոդվածներդ գրի, դիսերտացիայիդ պատրաստվի: Ինքն էլ ներկա էր իմ պաշտպանությանը: Հանձնաժողովի անդամները նկատել էին, թե ինչքան հոգատար ու ուրախ էր իմ հաջողություններով,-պատմում է Նարինեն:-Արտակարգ ամուսին ու հայր էր: Չափազանց բարի էր: Ծնված օրվանից աղջկաս ինքն էր պահում, տղայիս` ես: Միայն կերակրելիս էի ես պահում, մնացած ողջ ընթացքում ինձ հետ հավասար պահում էր գիշերը ու առավոտ վեր կենում, գնում գործի»:
Նարինեն ասում է, որ ամուսինը չնայած սիրում էր իր հայրենի Ջավախքը, բայց նաև Արցախն էր շատ սիրում: Իրենց ընտանիքի ապագան էլ Արցախում է պատկերացրել: Բնակարանի համար հերթագրվելիս նախընտրությունը տվել է Արցախին: Մեծ նպատակներ ուներ` հող առնել, ինչ-որ գործ ձեռնարկել Արցախում: Նպատակները, սակայն, մնացել են Նարինեի հիշողություններում: Այս պահին Նարինեի նպատակները փոքր-ինչ փոխվել են. պետք է աշխատի իր երեխաներին ոտքի հանելու, կրթության տալու և լավ մարդ դաստիարակելու կարևոր նպատակի համար, այնպես, ինչպես ուզում էր ամուսինը: Դժվարանում է պատասխանել` կուզենա՞ վերադառնալ Արցախ և շարունակել ապրել Ստեփանակերտում, թե ոչ: «Ինչքան էլ չլինի` իմ ամեն ինչն այնտեղ է»,- ասում է նա: Բայց առայժմ ամուսնու ծնողների տանն է` Նինոծմինդայում, որտեղ և հուղարկավորվել է Սարգիսը:
Նարինեն զայրացած է Արցախից խլված և հակառակորդին տրված հողերի համար: Չի կարող հաշտվել այն մտքին, որ «ամուսնու արյան վրա թուրքն է ոտք դրել», իսկ հողերը հանձնվել են, այն հողը, որն անձնուրացաբար և հակառակորդի հետ դեմ առ դեմ պաշտպանել է ամուսինը:
«Նոյեմբերի 9-ի պայմանագրի ստորագրման օրը զգացի այն նույնը, ինչ հոկտեմբերի 18-ին էի զգացել, երբ լսեցի ամուսնուս մահվան լուրը: Մինչ այդ ասում էի` գոնե հաղթենք, ասեինք` արյան գնով հաղթանակ ունենք: Հիմա ի՞նչ ենք ասելու…»,- ասում է Նարինեն:

On the morning of September 27, Narineh woke up to the sound of explosions in the family’s rented apartment in the Artsakh capital Stepanakert.
She figured the house had been next in line for roof repairs and that a work crew had arrived.
The explosions continued. When Narineh looked out her window and saw smoke emanating from the nearby military unit, she realized the town was under attack. She then heard the air raid sirens.
Azerbaijan had attacked Artsakh. It was war. It would be Narineh’s third such experience. This time, her loss would be the most painful.
Narineh Sargsyan lost her uncle and cousin in the 1990s Artsakh Liberation War. Her father suffered a disabling injury in that war. On October 18, she heard the news of the death of her husband, Major Sargis Aghjoyan, who served as an army scout.
On Sunday, September 27, Sargis shaved as usual and hurried to the military unit. Sundays were his day for duty at the unit.  The couple took their children down to the basement.
"I asked Sako why he was shaving, war had broken out.  He told me not to interfere. I started crying at the door. He took my hand and said nothing will happen, do not cry. It was our last encounter,” Narineh says, her voice trembling.
That day, Sargis's brother, Samvel, came from Yerevan and took the children to their aunt's house in Gyumri. It’s where Narineh stayed until she heard the news of her husband's death.
How Sargis from Javakhk became an army scout
Sargis Aghjoyan was born in 1987 in the village of Metz Aragyal in Georgia’s Ninotsminda region. He lived there until he was twelve and then moved with his family to Ninotsminda. After graduating from the Ninotsminda Secondary School, he renounced his Georgian citizenship and received Armenian citizenship so that he could study at the Vazgen Sargsyan Military University of the Ministry of Defense.
Sargis studied at the military university from 2005-2009, graduated, and immediately moved to Artsakh for military service. He was appointed commander of a reconnaissance platoon, then a company, and for the last two years he was the deputy commander of the N military intelligence unit with the rank of major.
During the war he was dispatched to Mataghis and then to Hadrut. Major Aghjoyan was killed by a gunshot wound to the neck during an exchange of fire with Azerbaijani troops near Hadrut.
"I figured that since he was the commander of the military unit, he would not go to the front line. There were so many others to go before him. When he phoned, his voice was always calm. I was at ease thinking he was in the military unit. In fact, he was among the first to go. His army buddy said that three guys from their military unit refused to go and that he was one of the first to do so,” says Narineh.
How Sargis from Javakhk and Narineh from Artsakh first met
The couple first met in 2010, in the courtyard of the Stepanakert church. Narineh says the church united them, but also divided them. She received the news of her husband's death in Gyumri, outside one of the town’s churches.
"God wanted us to meet in front of his house and to separate in front of his house," says an emotional Narineh.
"Mom, don't cry," says Narineh's 3-year-old son.
The couple married on June 30, 2011. It was Narineh’s birthday. The wedding party lasted for seven days and seven nights, first in Artsakh and then in Javakhk.
Narineh fondly remembers every minute and second of their nine years together. They overcame many problems together. The couple went childless for six years. Good news finally came. Narineh was to give birth to twins. On the eve of the four-day war in 2016, she lost them. In May 2017, after a complicated second pregnancy, the couple’s twins Hovhannes and Maria were born.
"After those difficulties, life seemed to start smiling for us. There shouldn’t have been more problems. Life should have continued. We should have lived and enjoyed it. But it ended," says Narineh.
Discreet scout and caring husband
The warmth typical of Javakhk Armenians was lacking in Sargis. He was always balanced, serious, reserved and calm.
Narineh says thanks to her husband she was able to overcome the psychological trauma of losing her first set of twins. She says he supported her career growth as a mathematician.
"Sargis played a big role in my development. He was happy with my achievements. Last year I defended my PhD in mathematics. It was difficult to go to Yerevan with the children and come back. He told me to prepare for my dissertation, that he’d take care of the kids. He was there when I defended my thesis. He was an extraordinary husband and father,” says Narineh.
Narineh says that although her husband loved his native Javakhk, he also loved Artsakh very much.
He saw the family’s future in Artsakh. He had big goals - to buy land, to do something in Artsakh. These goals are now a memory.
Narineh's goals have changed a little too. She must work hard to raise her children, to educate them, to raise them as her husband wanted.
She hesitates when asked if she’ll return to Artsakh, to the apartment in Stepanakert. or continue living in Stepanakert or not.
"No matter what, all that I have is there," she says. But for now, she’ll remain at her in-laws’ house in Ninotsminda, where Sargis is buried.
Narineh is angry about the lands taken from Artsakh and given to the enemy. She cannot reconcile herself to the idea that "the Turks have set foot on her husband's blood". That the lands her husband so valiantly fought to defend have been handed over.
"On November 9, the day the agreement was signed, I felt the same way I felt on October 18, when I heard the news of my husband's death. Before that, I used to say let’s at least win, have a costly victory. What are we going to say now?” asks Narineh.