Ադրբեջան են վերադարձվել դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովն ու Շահբազ Գուլիևը
Ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովն ու Շահբազ Գուլիևը, որոնք 2014 թվականին ներթափանցել էին Արցախի Քարվաճառ քաղաք և սպանել երկու հայի, վերադարձվել են Ադրբեջան։ Այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը։
Ըստ հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրության՝ վերադարձվել են նաև Ադրբեջանի այլ քաղաքացիներ։ Նշենք, որ արցախյան 2020թ․ պատերազմից հետո հայկական և ադրբեջանական կողմերը համաձայնել են «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով գերիների և պահվող այլ անձանց փոխանակման, թեև գործընթացը գաղտնի է արվում, և շատ հարցեր հանրության համար դեռևս անպատասխան են մնում։
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի ամռանը ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի անդամներ Դիլհամ Ասկերովը, Շահբազ Գուլիևն ու Հասան Հասանովը ներխուժել էին Արցախի Քարվաճառ քաղաք, սպանել էին Արցախի Հանրապետության քաղաքացի, 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին, ՀՀ քաղաքացի, 42-ամյա մայոր Սարգիս Աբրահամյանին, ինչպես նաև վիրավորել ՀՀ մեկ այլ քաղաքացու՝ Կարինե Դավթյանին: Դիվերսիոն խմբի անդամների ձերբակալման պահին Հասան Հասանովը դիմադրություն էր ցույց տվել և սպանվել: ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության դատարանը Ասկերովին դատապատել էր ցմահ, իսկ Գուլիևին՝ 22 տարվա ազատազրկման:
Դեկտեմբերի 14-ի առավոտյան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր ուղերձում նշել էր, որ շատ շուտով սպասվում է հայ գերիների՝ պաշտոնապես հաստատված խմբի վերադարձի մեկնարկը։ Այսօր՝ 18։40-ի սահմաններում էլ վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Սպասում ենք մեր գերիների առաջին խմբի վերադարձին»:
Լուսանկարը հրապարակել է Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը / ձախից՝ Ասկերովը, աջից՝ Գուլիևը

Диверсанты Дилхам Аскеров и Шахбаз Гулиев вернулись в Азербайджан
Азербайджанские диверсанты Дилхам Аскеров и Шахбаз Гулиев, которые в 2014 году проникли в город Карвачар в Арцахе и убили двух армян, вернулись в Азербайджан. Об этом сообщает азербайджанская государственная комиссия по вопросам военнопленных, заложников и пропавших без вести.
Согласно сообщению комиссии, возвращены и другие граждане Азербайджана.
Отметим, что после арцахской войны 2020 г. армянская и азербайджанская стороны договорились об обмене пленными и другими удерживаемыми лицами по принципу “всех на всех”, хотя этот процесс осуществляется конфиденциально и многие вопросы пока не имеют ответов.
Напомним, что летом 2014 г. члены азербайджанской диверсионной группы Дилхам Аскеров, Шахбаз Гулиев и Гасан Гасанов проникли в город Карвачар в Арцахе, где убили 17-летнего гражданина Республики Арцах Смбата Цаканяна, гражданина Армении, 42-летнего майора Саргиса Абрамяна и ранили гражданку Армении Карине Давтян. В момент задержания диверсионной группы Гасан Гасанов оказал сопротивление и был убит. Суд общей юрисдикции Нагорно-Карабахской Республики осудил Аскерова к пожизненному заключению, а Гулиева – к 22 годам лишения свободы.
Утром 14 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем обращении отметил, что в ближайшее время ожидается возвращение официально утвержденной группы армянских пленных. В свою очередь пресс-секретарь премьера Мане Геворкян сегодня около 18։40 написалаа на своей фейсбуковской странице: “Ждем возвращения первой группы наших пленных”.