ՊՆ-ն ուսումնասիրում է հայ զինծառայողների ենթադրյալ գերեվարվելու մասին տեսանյութը
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն ուսումնասիրում է նախօրեին «Տելեգրամի» ալիքներում տարածված այն տեսանյութը, որտեղ երևում է, թե ինչպես են հայկական բանակի համազգեստով զինծառայողները զենքը վայր դնում ադրբեջանցի զինծառայողների առաջ։ Առայժմ հայտնի չէ՝ հայ զինծառայողները գերեվարվե՞լ են, թե՞ ոչ։
Տեսանյութում կատարվածի վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու համար կապվեցինք Հայաստանի պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Գևորգ Ալթունյանի հետ։ Նա նշեց, որ մինչև մասնագետները չվերջացնեն տեսանյութի ուսումնասիրությունը և համապատասխան եզրակացություն չտան, ինքը որևէ հավելյալ տեղեկություն չի կարող հաղորդել։
Նույն պատասխանը ստացանք նաև մարդու իրավունքների պաշտպանի (ՄԻՊ) գրասենյակից։ ՄԻՊ աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնի պետ Նունե Հովսեփյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ իրենց մասնագետներն ուսումնասիրում են տեսանյութը, և առայժմ որևէ այլ տեղեկատվություն չեն կարող տրամադրել։
Նշենք՝ «Տելեգրամի» ալիքներում տարածված տեսանյութում երևացող եղանակային պայմաններից (տեղանքում առատ ձյուն է), ադրբեջանցի զինծառայողների դաշտային համազգեստից կարելի է եզրակացնել, որ այն թարմ տեսանյութ է և չի նկարահանվել ակտիվ մարտական գործողությունների ժամանակահատվածում։

Минобороны РА изучает видео о предполагаемом пленении армянских военнослужащих
Министерство обороны Армении изучает распространенный Telegram-каналами видеоматериал, в котором видно, как военнослужащие в форме армянской армии складывают оружие перед азербайджанскими военнослужащими. Пока неизвестно, были ли армянские военнослужащие взяты в плен или нет.
Для получения сведений о содержании видео мы связались с начальником главного управления информации и по связям с общественностью Министерства обороны Армении Геворком Алтуняном. Он отметил, что пока специалисты не закончат изучение видеоматериала и не представят соответствующие выводы, он не может сообщить какие-либо дополнительные сведения.
Аналогичный ответ дали нам и в офисе Защитника прав человека. Отметим, что судя по погодным условиям, которые видны в распространенном видеоматериале (вся местность в снегу), а также по полевой форме азербайджанских военнослужащих видео новое и не могло быть снято в период активных боевых действий.