Արտակ Բեգլարյան․ «Խծաբերդի ուղղությամբ անհետ կորել է 60 զինծառայողից բաղկացած ստորաբաժանում»
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի հավաքագրած նախնական տվյալներով՝ Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի ուղղությամբ այս օրերին անհետ կորել է շուրջ 60 զինծառայողից բաղկացած մի ստորաբաժանում, բարձր հավանականությամբ որն էլ երևում է ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութում: Այս մասին Արտակ Բեգլարյանը գրել է իր ֆեյսբուք էջում։
«Բացարձակ անընդունելի է այս միջադեպը, որը պետք է արագորեն ու խստորեն քննվի իրավապահ մարմինների կողմից՝ պարզելու համար բոլոր հանգամանքներն ու մեղավորների շրջանակը: ԱՀ և ՀՀ բոլոր լիազոր մարմինները պարտավոր են անհապաղ քայլեր ձեռնարկել մեր բոլոր ռազմագերիներին րոպե առաջ տուն վերադարձնելու ուղղությամբ:
Դրանից բացի, անհրաժեշտ է հստակ տեղեկություններ տրամադրել ռազմագերիների հարազատներին և վարել հնարավորինս թափանցիկ հանրային հաղորդակցություն՝ խուսափելու համար ապատեղեկատվություններից ու ավելորդ լարվածություններից»,- գրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը:

Артак Бегларян: “В направлении Хцаберда бесследно исчезло подразделение из 60 военнослужащих”
Согласно предварительным данным, собранным Защитником прав человека Арцаха Артаком Бегларяном, в эти дни в направлении села Хцаберд Гадрутского района бесследно исчезло подразделение из 60 военнослужащих, которые с большой долей вероятности изображены в опубликованном азербайджанской стороной видеоматериале. Об этом Артак Бегларян сообщил на своей странице в Facebook.
“Данный инцидент абсолютно неприемлем и должен быть срочно и тщательно расследован правоохранительными органами для установления всех обстоятельств и виновных. Все полномочные органы Республики Арцах и Республики Армения обязаны предпринять срочные шаги по скорейшему возвращению домой всех наших военнопленных.
Кроме того, необходимо предоставлять родственникам военнопленных четкие сведения и поддерживать максимально прозрачную общественную коммуникацию во избежание дезинформации и излишней напряженности”,- написал омбудсмен Арцаха.