Ընդդիմությունն ու իշխանությունը միմյանց մեղադրում են դավաճանության մեջ
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց Կառավարության ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը՝ առաջարկելով վերանայել 1000 դրամների հիմնադրամի դրոշմանիշային վճարների հատուցման չափը: Մտքերի փոխանակությանը, սակայն, թե՛ ընդդիմությունը, թե՛ իշխանությունը խոսեցին այլ հարցերի մասին` միմյանց մեղադրելով դավաճանության մեջ:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն իր ելույթում վկայակոչեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցը:
«Երբ լրագրողը նրան հարցրեց, թե ինչի եք հանձնում Սյունիքից հատվածներ, երբ նոյեմբերի իննի կապիտուլյացիոն թղթում նման բան չկա, նա տվեց ամենազարհուրելի պատասխանը, ասաց, որ բանավոր պայմանավորվածությունների արդյունք է: Հարգելի՛ հայրենակիցներ, մենք դեռ չգիտենք, թե վարչապետի աթոռը զբաղեցրած դավաճանը, ով մաս-մաս հանձնում է մեր հայրենիքն իր կիրթ, թուրք ընկեր Ալիևի հետ, դեռևս ինչ բանավոր պայմանավորվածություններ ունի օրինակ՝ Գեղարքունիքի որոշ հատվածի, Մեղրիի կարգավիճակի մասով»,- ասաց Զոհրաբյանը: Պատգամավորի համոզմամբ` գործող խորհրդարանը կարող է քննարկել միայն մեկ հարց` Նիկոլ Փաշինյանի իմպիչմենտի հարցը:
ԲՀԿ-ական Միքայել Մելքումյանն էլ իր ելույթում նշեց, որ Արցախից 30 հազար քաղաքացի ապրում է նկուղներում ու տնակներում, իսկ պետությունը կողքից դիտում է, ուժ չունի նրանց հարցերը լուծելու: Պատգամավորի խոսքով` պատերազմի ավարտից հետո անցել է 47 օր, իսկ իշխանությունը դեռ չի կարողանում չափելի գնահատականներ տալ, թե ինչ ենք կորցնել:
«Բացի այն, որ հազարավոր զոհեր, անհայտ կորածներ ունենք, ՀՀ-ն աշխարհի քաղաքական քարտեզից փորձում են ջնջել»,- ասաց նա: Մելքումյանը նաև համոզմունք հայտնեց, որ մի քանի ամիս անց իշխանությունները չեն կարողանալու թոշակներ ու աշխատավարձեր վճարել:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանի համոզմամբ էլ իշխանությունը զրկված է լսելու և ընկալելու կարողությունից: Պատգամավորը կոչ արեց իշխանությանն ուշքի գալ:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն էլ իր ելույթում դիմեց իրավապահ մարմինների ղեկավարներին` ԱԱԾ տնօրենին և ոստիկանապետին` կոչ անելով վերականգնել Երևան քաղաքում հասարակական կարգը:
«Այսօր առավոտյան մի շարք սադրիչներ փակել են ԱԺ մուտքերը և սադրանքներ գործել մի շարք պատգամավորների մուտք գործելու ժամանակ: Ես դիմում եմ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետին, խնդրում ու պահանջում, որ վերականգնվի հասարակական կարգը: Բազմաթիվ քաղաքացիներ վերջին րոպեներին ինձ գրել են, որ եթե ոստիկանությունը չաշխատի, մենք ստիպված կլինենք ինքներս պաշտպանել մեր կողմից ընտրված իշխանությանը»,- ասաց նա:
Պատգամավորը նաև անդրադարձավ ընդդիմադիրների մեղադրանքներին` ինքն էլ իր հերթին արձանագրելով, որ դավաճան են նրանք, որոնք 20-30 տարի երկիրը թալանել են, երկաթբետոնից պարիսպներով տներ են սարքել, հողից ու փայտից՝ դիրքեր:
«Դավաճան են նրանք, ում կառավարման ընթացքում մեր ժամկետային զինծառայողների թիվը երկու անգամ պակասել է»,- ասաց նա:
ԲՀԿ-ական Իվետա Տոնոյանը հակադարձեց` գործող իշխանության 2,5 տարվա պաշտոնավարման հետևանքով ՀՀ տարածքը 42 հազար քառ. կմ-ից դարձավ 29 հազար, թշնամու հետ շփման գիծը երկարեց 500 կմ-ով:
«Ձեր իշխանության պաշտոնավարման սանձազերծած պատերազմի հետևանքով ունեցանք մոտ 5000 զոհ, 10 հազար վիրավոր, 40 հազար անտուն մնացած հայրենակից»,- ասաց Տոնոյանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն էլ իր ելույթում հետաքրքրվեց, թե պատգամավորներից քանիսն են, որ գնացել են Սյունիքի սահմանամերձ համայնքներ, խոսել բնակիչների և սահմանապահների հետ: Իվետա Տոնոյանը տեղից արձագանքեց` գնացել են, բայց խորհրդարանից գործուղման համար գումար չեն ստացել:
«Ես ԱԺ-ին դիմել եմ, որ ինձ տրամադրեն ամենագնաց մեքենա, որովհետև իմ գնացած տարածքները հնարավոր չէր գնալ իմ տրանսպորտային միջոցով, և ընդամենը սրանով է պայմանավորված իմ գործուղումը: Ավելի մանրամասն` դահլիճից դուրս կպարզաբանեմ, և Դուք կփոշմանեք այդ հարցի համար, ես Ձեզ խոսք եմ տալիս»,- ասաց նա:
Պատգամավորն առաջարկեց աշխատանքային դիտարկող խումբ ստեղծել և պետական կառավարման մարմինների հետ համատեղ գնալ Սյունիք և հետևել սահմանազատման աշխատանքներին:
«Էսքան խոսում ենք, բայց 99 %-ը չգիտի Շուռնուխը, Որոտանը որտեղ է, ռուսները որտեղ են կանգնած, ամբողջ ազգաբնակչության մեջ տագնապ եք տարածել այն աստիճան, որ Հյուսիսային պողոտայում ապրողն ասում է` վախենում եմ երեկոյան դուրս գամ»,- ասաց նա:
Արմեն Խաչատրյանի ելույթին արձագանքեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը` ասելով, որ իր ղեկավարած խմբակցության պատվիրակությունը մեկ ամիս առաջ է եղել Սյունիքի մարզում:
«Երբ ճանապարհը փակել էին, Դուք` որպես իշխանության պատգամավոր, գնայիք ժողովրդի հետ խոսեիք, որ բացեին ճանապարհը, վարչապետը կարողանար գնալ Սյունիք: Մենք երբ ուզենանք, կարող ենք գնալ Սյունիք, դուք չեք կարողանում գնալ, վարչապետը չի կարողանում գնալ Սյունիք»,- ասաց Մարուքյանը:

Оппозиция и власть обвиняют друг друга в предательстве
Депутаты Национального Собрания на сегодняшнем внеочередном заседании обсудили в первом чтении представленный правительством проект изменений в закон РА “О компенсации ущерба, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения”. Законопроектом предлагается пересмотреть размер акцизного налога, перечисляемого в фонд страхования военнослужащих. Однако в ходе обмена мнениями оппозиция и власть затронули другие вопросы, обвинив друг друга в предательстве.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян, сославшись на интервью премьер-министра Никола Пашиняна Общественному телевидению, сказала: “Когда журналист спросил его, почему отдаете участки в Сюнике, если в подписанном 9 ноября заявлении о капитуляции об этом ничего не говорится, он дал страшный ответ, заявив, что это результат устных договоренностей. Уважаемые соотечественники, мы еще не знаем, каких устных договоренностей достиг занимающий кресло премьер-министра предатель, который по частям отдает нашу родину своему “образованному” другу-турку Алиеву – например, по части некоторых территорий Гегаркуника, по статусу Мегри”. По словам депутата, действующий парламент должен обсуждать только один вопрос – об импичменте Никола Пашиняна.
Коллега Зограбян по фракции Микаел Мелкумян в своем выступлении отметил, что 30 тысяч граждан из Арцаха живут в подвалах и домиках, а государство наблюдает за этим со стороны и не может решить их проблемы.
По словам депутата, после окончания войны прошло 47 дней, но власть пока не может оценить наши потери.
“Помимо тысяч жертв, без вести пропавших предпринимается также попытка стереть с политической карты мира Республику Армения”,- сказал Мелкумян. Он также выразил уверенность, что через несколько месяцев власти не смогут выплачивать пенсии и зарплаты.
Депутат фракции “Мой шаг” Айк Саргсян в своем выступлении обратился к руководителям правоохранителям органов – Полиции и Службы национальной безопасности – с призывом восстановить в Ереване общественный порядок.
“Сегодня утром группа провокаторов заблокировала входы в Национальное Собрание, устроив провокации в отношении некоторых депутатов, которые хотели зайти в здание Национального Собрания. Я обращаюсь к начальнику управления полиции города Еревана с требованием восстановить общественный порядок. Многие граждане написали мне, что если полиция не будет работать, им придется самим защищать избранную нами власть”,- сказал А. Саргсян.
Депутат, касаясь обвинений оппозиционеров, назвал предателями тех, кто в течение 30 лет грабил страну, строил свои дворцы из железобетона, а оборонительные укрепления – из дерева.
В ответ член фракции “Процветающая Армения” Иветта Тоноян заявила, что за 2,5 года правления действующей власти 42 тысячи квадратных метров территории Армении сократились до 29 тысяч, а линия соприкосновения с врагом увеличилась на 500 км.
“Вследствие развязанной при вашей власти войны погибли около 5000 наших соотечественников, 10 тысяч получили ранения, 40 тысяч остались без жилья”,- сказала И. Тоноян.
Депутат фракции “Мой шаг” Армен Хачатрян поинтересовался, кто из депутатов поехал в приграничные общины Сюника, пообщался с жителями и пограничниками. Иветта Тоноян с места парировала: поехали, но деньги за командировку не получили.
“Я обратилась в Национальное Собрание с просьбой предоставить мне внедорожник, так как в те районы, куда я собиралась отправиться, невозможно поехать на обычном транспортном средстве. Другие подробности я вам сообщу за пределами этого зала, и тогда Вы пожалеете, что задали этот вопрос”,- сказала И. Тоноян.
Она предложила создать мониторинговую группу и вместе с представителями органов госуправления отправиться в Сюник, чтобы проследить за работами по демаркации границы.
Лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян, комментируя выступление Армена Хачатряна, отметил, что делегация из депутатов его фракции месяц назад побывала в Сюникской области. “Когда дорогу перекрыли, Вы как провластный депутат должны были поговорить с людьми, чтобы они разблокировали дорогу и премьер смог прибыть в Сюник. Мы можем поехать туда когда захотим, а вот вы не можете, премьер не может приехать в Сюник”,- сказал Марукян.