Դատարանների աշխատանքը կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում
Կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում դատարանները պետք է շարունակեն բնականոն և անխափան աշխատել: Սա օրենքի պահանջն է: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում դատարանները փորձել են կատարել այս պահանջը։ Թե որքանո՞վ է ստացվել, ի՞նչ խնդիրներ է առաջացրել կորոնավիրուսի համավարակը՝ պարզել ենք Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորներից:
Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ, դատավոր Մեսրոպ Մակյանը համարում է, որ արտակարգ դրության պայմաններում թեև որոշ խնդիրներ առաջացել են, ընդհանուր առմամբ, դատարանների բնականոն աշխատանքը չի խաթարվել։
Մակյանը հիշեց, որ վարակի տարածման սկզբնական փուլում քրեակատարողական հիմնարկները որոշ ներքին իրավական ակտերի ուժով սկսեցին կալանավորված անձանց դատարան չտեղափոխել, որով պայմանավորված՝ քրեական գործերով դատական նիստերը շարունակ չէին կայանում։
«Սա դատարանի խնդիրը չէր, դատարանը չէր կարող միջամտել այս հարցին»,- նշեց Մեսրոպ Մակյանը։
Ինչ վերաբերում է քաղաքացիական գործերին, ԲԴԽ անդամ դատավորը հիշեցրեց, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը որոշ կտրուկ և շտապ քայլեր է ձեռնարկել, որպեսզի այս գործերը կայանան, մասնավորապես՝ ներդրվել է հեռավար դատավարության ինստիտուտը։ Դատավորը, սակայն, նկատում է, որ թեև հեռավար դատավարություններ կայացել են, ընդհանուր առմամբ ինստիտուտը լայն տարածում չի գտել, քանի որ դատավարության կողմերն իրենք պետք է համաձայնություն տային, որպեսզի հեռավար դատական նիստեր կայանային։
«Այսինքն՝ եթե կողմերը համաձայնեին՝ հայցվոր, պատասխանող, ապա դատարանը պատրաստ էր, և մենք ստեղծել էինք բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի կորոնավիրուսի պայմաններում դատական նիստերն անհարկի չձգձգվեին»,- ասում է Մեսրոպ Մակյանը։
Եթե քաղաքացիական գործերի դեպքում հեռավար դատավարության ինստիտուտը դատական նիստերը չձգձգելու խնդիրը որոշակիորեն լուծում էր, ապա քրեական գործերի առնչությամբ վերապահում կա։ Դատավոր Մակյանը նշում է, որ քրեական գործերով առկա է անմիջականության, անընդհատության սկզբունքը, այսինքն՝ դատավորը պետք է անմիջականորեն առնչություն ունենա հետազոտվող ապացույցին, և եթե հեռավարությամբ դատական նիստեր տեղի ունենային, ապա կխախտվեին քրեադատավարական որոշակի կանոններ, որոնք նաև հետագայում կարող էին առաջ բերել դատական ակտերի բեկանումներ։
Կորանավիրուսի համավարակի պայմաններում Բարձրագույն դատական խորհուրդը կայացրել է որոշումներ՝ դռնբաց դատական նիստերին սահմանափակելով դատավարության մասնակից չհանդիսացող անձանց մուտքը դատական նիստերի դահլիճ։
Մակյանը հիշում է, որ վարակի տարածման սկզբնական փուլում կտրուկ որոշվեց ընդհանրապես արգելել դատավարության մասնակից չհանդիսացող անձանց մասնակցությունը գործերի քննությանը դատական նիստերի դահլիճում, որից հետո, երբ վարակի տարածման տեմպը փոքր-ինչ թուլացավ, ԲԴԽ-ն վերանայեց իր որոշումը, և հանրային հնչեղություն ունեցող գործերով թույլատրվեց զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների գոնե օպերատորներին մասնակցել դատական նիստերին ու առցանց հեռարձակում իրականացնել։
«Եկեք ընդունենք, որ մեր երկրում և աշխարհում այսպիսի իրավիճակ չէր եղել, լուծումը պետք է որ բավարարեր, որովհետև մենք այլ լուծում, ընդհանուր առմամբ, չկարողացանք գտնել։ Այնպիսի իրավիճակ ստեղծելը, որ դատական նիստերն ամբողջությամբ հրապարակային լինեին, և հանրությունը ներկա գտնվեր դրանց, կարող էր համավարակի տարածման լուրջ խնդիր առաջացնել, իսկ եթե զանգվածային լրատվամիջոցները ներկա են գտնվում ու հանրայնացնում դատական նիստերի դահլիճում տեղի ունեցածն, ապա այս դեպքում, կարծում եմ, հրապարակայնության սահմանափակում առկա չէ»,- ասաց Մեսրոպ Մակյանը։ Միաժամանակ նշեց, որ Բարձրագույն դատական խորհրդի գործողությունները բխում են գործադիր իշխանության կայացրած որոշումներից, և եթե կառավարությունն ընդունի այնպիսի որոշումներ, որոնք կթուլացնեն վարակի պայմաններում սահմանափակումներն, ապա ԲԴԽ-ն դրան կարձագանքի և դատական նիստերի ավելի լայն հրապարակայնություն կապահովի։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արման Հովհաննիսյանը կարծում է, որ կորոնավիրուսն ուղղակի բացասական ազդեցություն է ունեցել արդարադատության իրականացման գործընթացի վրա: Հովհաննիսյանը ևս անդրադարձավ քրեական գործերը հեռավարության կարգով քննելու անհնարինության հարցին ու նշեց, որ դատավորները նիստերի կայացման խնդիր ունեցան հատկապես այն գործերով, որոնցով անցնող անձինք անազատության մեջ:
Նշենք, որ համավարակի տարածման շրջանում անհրաժեշտ էր կանխարգելիչ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի համավարակը չթափանցեր քրեակատարողական հիմնարկներ։ Դատավոր Հովհաննիսյանը հիշում է, որ այս շրջանում մի շարք միջազգային կառույցներ, որոնց թվում՝ Եվրոպայի խուրհուրդը, հանդես եկան զեկույցով՝ նշելով, որ միջանձնային շփումը նպաստում է վարակի տարածմանը և բոլոր համապատասխան իրավասու մարմինները պետք է համակարգված ջանքեր, միջոցներ ձեռնարկեն ազատությունից զրկելու այլընտրանքներին դիմելու համար: Զեկույցում նշվում էր, որ այս մոտեցումն առաջնահերթ պարտադիր է անազատության մեջ պահելու վայրերի գերծանրաբեռնվածության իրավիճակներում, և իրավասու մարմինները պետք է ավելի լայնորեն կիրառեն կալանավորման այլընտրանքային միջոցները, պատիժների կրճատումը, վաղաժամկետ ազատման և փորձաշրջանի սահմանման հնարավորությունները։
«Քրեական գործեր քննող դատավորները սկսեցին իրենց նախաձեռնությամբ՝ նույնիսկ առանց կողմերի, նույնիսկ առանց միջնորդության, քննարկել խափանման միջոցների հարցն՝ ի թիվս այլ հարցերի չանտեսելով նաև համավարակի հանգամանքը։ Արդարությունից ելնելով՝ պետք է ասեմ, որ առաջինը, ով ի թիվս այլ հիմքերի, համավարակի հիմքով անձի ազատ արձակեց, մեր դատավորներից Դավիթ Հարությունյանն էր, որից հետո՝ մեկ օրվա տարբերությամբ, ես դատական ակտ կայացրեցի, և այդպես պրակտիկան շարունակվեց: Մյուս հիմքերի հետ միասին չենք անտեսել նաև համավարակի հիմքը»,- ասաց Արման Հովհաննիսյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս համավարակի ընթացքում դիրքորոշում է հայտնել, որ քրեակատարողական հիմնարկում գտնվողներն արդեն իսկ խոցելի են՝ անկախ իրենց տարիքից, ուղեկցող հիվանդությունից, և պետք է քննարկել նրանց խափանման միջոցների հարցը:
Դատավոր Հովհաննիսյանը 20-ից ավելի անձի է, ի թիվս այլնի, նաև համավարակի հանգամանքը հաշվի առնելով՝ ազատել կալանքից, ասում է՝ դա նպաստել է, որպեսզի դատական նիստերը կայանան, քանի որ ազատության մեջ գտտնվող անձինք կարողացել են ներկայանալ դատարան։ Այնուամենայնիվ, դատավորը կարծում է, որ կորոնավիրուսը շարունակում է բացասական հետևանքներ առաջացնել։
«Եթե այն ժամանակ նիստերը հետաձգվում էին վարակի կանխարգելման նպատակով, հիմա արդեն հետաձգվում են, որովհետև անձինք հիվանդանում են կորոնավիրուսով՝ փաստաբանները, դատախազները, դատավորները, մեղադրյալները, և դրա պատճառով նիստեր չեն կայանում։ Սա շատ ավելի ակնհայտ է դառնում, երբ քննում ես մի գործ, որտեղ մեծաքանակ են կողմերը»,- ասաց Հովհաննիսյանն ու հիշատակեց իր վարույթում քննվող մի գործ, որում կա 14 ամբաստանյալ՝ իրենց փաստաբաններով, դատախազ, տուժողի ներկայացուցիչներ, դատավոր, նիստերի քարտուղար, կարգադրիչներ, այսինքն՝ այդ դատական նիստին դահլիճում ներկաների թիվը հասնում է 35-ի։
«Նույնիսկ ամենամեծ դահլիճն ընտրելով՝ դու չես կարողանում ապահովել այդ սոցիալական հեռավորությունն ու առողջապահական կանոնները, և այս պայմաններում իմ վարույթում գտնվող այս գործը մոտ 8 ամիս չի կայացել։ Հասկանալի է՝ դատարանը չի կարող հարկադրել որևէ մեկին անպայման գալ նիստերին, եթե չի կարողանում ապահովել բոլոր անվտանգության կանոնները։ Այս ամենն այս տարի ուղղակի ազդեցություն ունեցավ գործերի քննության, գործերի ժամկետների պահպանման առումով»,- ասաց Արման Հովհաննիսյանը։
Դատավոր Դավիթ Բալայանն ասում է, որ համավարակն անտարբեր չի անցել նաև իր դատական կազմի՝ աշխատակիցների կողքով։ Դատավորն ու վերջինիս աշխատակիցները ամիսներ առաջ վարակվել են կորոնավիրուսով։
«Վատն այն է, որ մենք ոչ թե բոլորս միաժամանակ, այլ հաջորդաբար հիվանդացանք, և դա ևս նպաստեց, որպեսզի մեր աշխատանքները ձախողվեն։ Օրինակ՝ ես 13 օր չեմ հաճախել աշխատանքի, եւ այդ 13 օրվա ընթացքում ձախողվել է 55 դատական նիստ՝ տարբեր գործերով։ Սա, բնականաբար, բացասաբար է անդրադառնում գործերի քննության ողջամիտ ժամկետների վրա»,- ասաց Դավիթ Բալայանը։
Դատավորը հիշում է, որ սկզբնական շրջանում անգամ դատարան հասնելու տրանսպորտային խնդիրներ կային, եղել է ամբաստանյալ, ով ասել է, որ ի վիճակի չէ ներկայանալ դատարան, քանի որ քաղաքային տրանսպորտը չի աշխատում։
Այնուամենայնիվ, այս պայմաններում դատավոր Բալայանին հաջողվել է ավարտել 59 քրեական գործ, որը 15-ով ավելի է նախորդ տարի ավարտած գործերից, երբ Հայաստանում չկար կորոնավիրուս և ռազմական դրություն։ Բացի այդ՝ դատավորը 280-ից ավելի մինչդատական վարույթի վերաբերյալ միջնորդություն է քննել ու լսել մինչդատական վարույթի հետ կապված գործերով 65 բողոք։
«Օրինակ՝ եղել է իրավիճակ, երբ ամբաստանյալը, գտնվելով անազատության մեջ, մեկուսարանից երկու անգամ հայտնել է, որ պայմանավորված կորոնավիրուսով՝ չի ցանկանում ներկայանալ դատական նիստին, ինչի հետևանքով գործի քննությունը հետաձգվել է։ Երբ հաջորդ անգամ նա տեղափոխվեց դատարան և ներկայացավ դատական նիստին, վկան, որ նախորդ երկու անգամը պատշաճ ներկայացել էր, չէր եկել դատարան, և ես որոշում կայացրեցի հրապարակել վկայի նախաքննական ցուցմունքը՝ հիմք ընդունելով, որ ամբաստանյալն ինքն է իրեն զրկել վկային հարցեր տալու հնարավորությունից»,-նշեց Դավիթ Բալայանը։ Վերջինս ասում է, որ անկախ երկրում տիրող համավարակից, արտակարգ կամ ռազմական դրությունից՝ դատարանները պարտավոր են աշխատել, և այս ավանդույթը դարերից է եկել։
Դատավորը կարծում է, որ այժմ՝ Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի տարածումից մոտ մեկ տարի անց, հասարակությունն արդեն համակերպվել է դրա հետ, և յուրաքանչյուր պետական հաստատություն, այդ թվում՝ դատարանները, բնականոն աշխատանքային ռեժիմի են անցել։
«Համավարակն այլևս չի կարող հիմք հանդիսանալ, որ գործերը ձգձգվեն, թեև լինում են դեպքեր, երբ դատական նիստերը հետաձգվում են դատավարության որևէ մասնակցի հիվանդության հիմքով»,- ասում է Դավիթ Բալայանը։

Armenia’s Courts and the Coronavirus: Overcoming the Challenges
Regardless of the problems caused by the coronavirus epidemic, the courts in Armenia, by law, must continue to operate smoothly.
Over the past year, the courts have tried to fulfill this requirement. Hetq talked to Court of General Jurisdiction of Yerevan judges about their work over the past year in such conditions.
Judge Mesrop Makyan, a member of the Supreme Judicial Council, says that although some problems have arisen during the state of emergency, in general, the normal work of the courts has not been disrupted.
Makyan says that at the initial stage of the epidemic, the countries penitentiaries, stopped transferring detainees to court, due to which criminal court hearings were not held on a regular basis.
"This was not the court's problem. The court could not intervene in this issue,” says Makyan.
As for civil cases, Makyan says that the Supreme Judicial Council (SJC) has taken some drastic and urgent steps to facilitate such cases, noting the implementation of virtual trials. The judge, however, notes that while virtual trials have taken place, the new format remains in limited use since litigants must agree to such a format.
"That is, if the parties agreed, plaintiffs and defendants, the court was ready to work. We created all the necessary conditions so that court hearings were not unnecessarily delayed during the epidemic,” says Makyan.
While virtual trials partially solved the problem of carrying out civil and administrative cases, the same cannot be said of criminal cases. Judge Makyan notes that in criminal cases there is a principle of immediacy, continuity, that is, the judge must have direct contact with the evidence being examined.
Given the coronavirus epidemic, the Supreme Judicial Council made decisions restricting the entry of non-trial participants to the courtroom.
Makyan recalls that at the initial stage of the epidemic, it was decided to ban non-trial participants from attending courtroom hearings. Later, when the spread of the virus slowed, the SJC reconsidered its decision, allowing some media coverage of prominent cases.
"Let's admit that there was no such prior situation in our country or the world. The solution we came up with should have sufficed, because we, in general, could not find another solution. Allowing court hearings to be fully open to the public could have caused serious risks for spreading the virus. If the media are present and publicizes what happens in the courtroom, then, in this case, I think, there is a no restriction on publicity,” says Makyan.
At the same time, he notes that the SJC takes it cues from the executive branch and if the government decides to reduce epidemic restrictions the SJC will respond in kind and grant greater public access to trials.
Yerevan Court of General Jurisdiction Judge Arman Hovhannisyan believes that the coronavirus had a direct negative impact on the administration of justice.
Noting the impossibility of examining criminal cases virtually, Hovhannisyan said that judges had a problem with holding hearings, especially in those cases involving detained persons.
It should be noted that during the spread of the epidemic, it was necessary to take steps to prevent the virus from entering penitentiaries.
Judge Hovhannisyan recalls that several international organizations, including the Council of Europe, had issued a report during this period, noting that interpersonal communication contributed to the spread of the infection and that all relevant authorities should make concerted efforts to address alternatives to imprisonment.
The report stated that this approach is especially necessary in overcrowded detention facilities. Authorities were urged to implement alternative detention means more widely, to reduce sentences, and consider early release and probation alternatives.
"Judges examining criminal cases, on their own initiative, even without the parties, even without mediation, began to discuss the issue of precautionary measures, not ignoring, among other issues, the fact of the epidemic. In fairness, I must say that the first to release a person based on the epidemic, among other reasons, was one of our judges, Davit Harutyunyan. One day later, I issued a judicial act, and so the practice continued,” says Hovhannisyan, noting that the Human Rights Defender of Armenia expressed his position during the epidemic that people in the country’s penitentiaries are already vulnerable, regardless of their age or associated illness and that their detentions must be reviewed.
Judge Hovhannisyan, based on the epidemic and other grounds, has released more than twenty from detention. He says this has facilitated court hearings since those released were able to appear in court. The judge, however, believes the coronavirus continues to cause negative consequences.
"If court sessions were postponed to prevent the infection spreading, now they are postponed because the parties involved - lawyers, prosecutors, judges, defendants - are already sick. This becomes much more obvious when you examine a case involving many litigants,” Hovhannisyan says, referring to a case under investigation involving fourteen defendants, their lawyers, a prosecutor, representatives of the victim, a judge, a secretary, and bailiffs: 35 people in total.
"Even selecting the largest hall, you can’t ensure social distancing and health rules. Given these conditions, this trial I’m heading has not taken place for eight months. The court cannot force anyone to come to the hearings if it is not able to ensure all the safety rules. All this has directly impacted the examination of cases and the observance of case deadlines,” says Hovhannisyan.
The epidemic also impacted Judge Davit Balayan’s courtroom. He and his staff contracted the virus months ago.
"The bad thing is that we did not get sick at the same time, but in spurts. We couldn’t work as a result. For example, I didn’t show up for work for thirteen days. 55 court hearings never took place,” says Balayan.
The judge recalls that in the early days of the epidemic public transportation was restricted and some couldn’t get to court.
Despite the challenges, Judge Balayan managed to complete 59 criminal cases, fifteen more than last year, when there were no epidemic restrictions. Balayan managed to examine motions for more than 280 pre-trial proceedings and heard 65 complaints related to pre-trial proceedings.
Balyan believes that, one year on, the Armenian public and government, including the courts, have come to grips with living with the virus and have made the necessary modifications.
"The epidemic can no longer cause a delay of cases, even though there are cases when court hearings are postponed due to one of the parties being sick,” Balayan says.