«10-15 տարի հետո մեր աշխարհաքաղաքական դերերից մեկը պիտի լինի գիտությունը»
3 հարց «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ Միքայել Նահապետյանին
-Օրեր առաջ սոցիալական ցանցի Ձեր էջում գրառում էիք արել, որ կյանքը հանգեցրեց այն ընկալմանը, որ գիտությունն ու քաղաքականությունը պիտի սկսեն «ընկերություն անել», թեւ ու թիկունք լինեն իրար։ Սա ի՞նչ է ենթադրում։ Արդյոք պատերազմական իրավիճակով պայմանավորված եք նման եզրահանգման եկել։
-Խոսքը ոչ թե անհատական, այլ լայն հանրային ընկալման մասին է, այսինքն՝ կա համաձայնություն, որ պետությունը պետք է նոր վերաբերմունք որդեգրի գիտության հարցում։ Ես հեռու եմ գիտությունը միայն որպես «ռազմական մեքենայի ուղեղ» դիտարկելու մտքից։ Գիտությունը նախեւառաջ կյանքի որակ է, որոշումներ կայացնելու արդյունավետ մեխանիզմ, հիմնավորված գործողություններ եւ կյանքի հոգեւոր բաղադրիչ։ Այն ընկալումը, որ գիտությունը սոսկ հարվածային ԱԹՍ-ներ ստեղծելու մասին է, թերի է եւ մանկամիտ։
Գիտությունը նաեւ պիտի վեր հանի մեր հանրային արատներն ու ուժեղ կողմերը, առաջարկի դրա լուծումները, գիտությունն ու փիլիսոփայությունը պիտի ուղենշեն, թե ուր պիտի գնանք մենք եւ այլն։ Այսինքն՝ գիտությունը շատ ավելին է, քան սոսկ փորձարարական մշակումներն ու պատրաստի արտադրանքը։ Եվ ապրել նորովի, փոխել մեր կյանքը, չկրկնել նախկինում արած սխալները հնարավոր է միայն գիտության զարգացման միջոցով։ Վերջինս իր հերթին նշանակում է, որ քաղաքական գործիչները պիտի գիտության հետ «ընկերություն անեն»՝ ծառայեն գիտության զարգացմանը եւ օգտվեն գիտության ձեռքբերումներից քաղաքական ծրագրեր մշակելիս։
-Պատերազմի ժամանակ եւ հետո շատերն սկսել են հայացքներն ուղղել դեպի գիտություն՝ ակնկալելով կիրառական արդյունք։ Ի՞նչ պետք է անել՝ հաշվի առնելով, որ գիտության ֆինանսավորումը տարեցտարի նվազում է, սերնդափոխություն չի կատարվում, այսինքն՝ բազմաթիվ խորքային խնդիրներ կան այս ոլորտում։
-Կրկին պիտի ասեմ, որ հեռու եմ գիտությունը «դրոն արտադրելու» արշինով չափելուց։ Դա գիտության մի փուլի մի ենթաոլորտ է ընդամենը, որը մեզ համար, իհարկե, կարեւոր է։ Գիտության զարգացման ռազմավարության մասին հիմա ակտիվ քննարկումներ կան, որոնցով նաեւ ես եմ հետաքրքրված։ Այն խնդիրները, որ ես եմ տեսնում այս պահին, հետեւյալն են.
Փող/փողի կառավարում - պատվեր/պատվերի կառավարում - միջազգայնացում. այսինքն՝ մենք պիտի ավելացնենք ֆինանսավորումը շեշտակիորեն եւ ներդնենք փողի կառավարման ու բաշխման արդարացի համակարգ։ Մենք պիտի կարողանանք տալ պետական պատվերներ մեր պետական խնդիրների լուծման ուղղությամբ ու ստացված արդյունքները կիրառել պետական կառավարման մեջ։ Այստեղ, ի դեպ, կարեւոր է մեծ ուշադրություն դարձնել հասարակագիտական ոլորտի գիտակարգերին ու գիտնականներին, որտեղ մեր գործերը այնքան էլ լավ չեն (մեղմ ասած)։
Մենք պիտի կարողանանք միջազգային կապեր ստեղծել պետական ողջ ռեսուրսի գործադրմամբ։ Այսինքն՝ ապահովենք բուհ-բուհ, ակադեմիա-ակադեմիա, լաբորատորիա-լաբորատորիա միջազգային կապեր, ստեղծել հնարավորություններ, որ հեղինակավոր համալսարանների պրոֆեսորները ղեկավարեն մեր ասպիրանտների թեկնածուական ատենախոսությունները, մեր գիտնականները պաշտպանություն անցնեն նաեւ օտարերկրյա գիտնականների մասնակցությամբ հանձնաժողովներում։ Պիտի մեծածավալ գրանտներ տրամադրվեն հիմնական գրականության թարգմանության եւ հրատարակության համար։ Այսինքն՝ քայլեր ձեռնարկվեն, որոնք մեզ կդարձնեն միջազգային գիտական համայնքի եւ նրա այսօրվա օրախնդիրների մի մաս։ Ահա այս համակարգային ամբողջությունն է ունակ լուծելու մեր, այդ թվում՝ անվտանգային խնդիրները։ Իսկ դրոն կարտադրեն Պոլիտեխնիկի ուսանողները, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, չեն լինի գիտնականներ, այլ լավ սերտած կլինեն գիտական մտավոր պրոդուկտները ու կունենան մի ղեկավար, ով կարողանում է բիզնես վարել ու իր կողքին հավաքել մի քանի գիտնականների։
-Տարիներ շարունակ մեր երկրի կառավարությունները մշտապես կիրառական արդյունք են պահանջել գիտնականներից՝ գիտությունը, կարծես, դիտարկելով զուտ բիզնեսի տեսանկյունից։ Նման վերաբերմունքի հետեւանքով գիտությունը մեր երկրում առաջնային պահանջարկ ունեցող ոլորտներից դուրս մղվեց։ Ձեր կարծիքով՝ ո՞ր կետից պետք է սկսել առաջին փոփոխությունը:
-Մեր կառավարությունները նման են խաղատան հաճախորդների՝ նրանք ուզում են միայն հաղթանակ ու հենց հիմա։ Գիտության հետ այդպես չի լինում աշխատել։ Նրանք, ովքեր պատրաստ չեն գիտության հետ ճանապարհ անցնել, պիտի իրենց ուզած արագ արդյունքը գնեն այն երկրներից, որոնք դրան պատրաստ են՝ Ռուսաստան, Իսրայել, Չինաստան, Հնդկաստան, ԱՄՆ, Գերմանիա, Թուրքիա... Կարծում եմ՝ դա արդար է. եթե չես ուզում քրտինք թափել ու ժամանակի միջով անցնել՝ վճարում ես նրան, ով պատրաստ է դա անել։
Պիտի առնվազն եռապատկել ֆինանսավորումը, ընդ որում՝ նպատակային ուղղություններ սահմանել. նոր լաբորատորիաներ, նոր գիտական խմբեր, միջազգային կապեր, հումանիտար հետազոտություններ եւ այլն։ Փողի ծորակը բացելուց հետո պիտի փողի կառավարման հարցը լուծել, թե ուր ու ինչպես է գնում այդ փողը։ Հետո այդ փողի արդյունքին պիտի հետեւել՝ տալ պատվեր ու ստանալ արդյունք, կիրառել այդ արդյունքը իրական կյանքում, իհարկե նաեւ հնարավորություն տալով ազատ ստեղծագործող գիտնականներին՝ իրենց գաղափարների հետեւից գնալու։ Եվ այս ամենին զուգահեռ պիտի հաստատել կապեր, կապեր ու էլի կապեր այլ երկրների հետ։
10-15 տարի հետո մեր աշխարհաքաղաքական դերերից մեկը պիտի լինի գիտությունը՝ կուզեք սա դիտարկեք երազանք, կուզեք՝ նպատակ, բայց սա է այն գինը, որ մենք պիտի վճարենք աշխարհի երեսին ապրելու համար, եթե չենք ուզում վճարել պատերազմի զինվոր լինելով։

“Через 10-15 лет одна из наших геополитических ролей должна быть отведена науке”
Три вопроса члену исполнительного органа социал-демократической партии “Решение гражданина” Микаелу Наапетяну
Несколько дней назад Вы написали на своей странице в социальной сети, что жизнь подвела к осознанию того, что наука и политика должны “дружить” и поддерживать друг друга. Что это предполагает? Был ли такой вывод обусловлен военной ситуацией?
Речь идет не об индивидуальном, а широком общественном восприятии. Иными словами, необходимо осознать, что государство должно проявить новый подход к науке. Я далек от мысли, что наука – всего лишь “мозг военной машины”. Наука - прежде всего качество жизни, эффективный механизм принятия решений, обоснованные действия и духовный компонент жизни. Мнение о том, что наука нужна лишь для создания ударных дронов, примитивно. Наука также должна выявлять недостатки и сильные стороны нашего общества, предлагать решения. Иными словами наука – это гораздо больше, чем просто экспериментальные разработки и готовая продукция. Развитие науки может изменить нашу жизнь, позволит не повторять ошибки прошлого. Это также означает, что политические деятели должны “дружить” с наукой, служить ее развитию и пользоваться ее достижениями для разработки своих политических программ.
Во время войны и после нее многие обратили свои взоры в сторону науки, ожидая от нее практических результатов. Какие шаги следует предпринять, учитывая то обстоятельство, что финансирование научной сферы с каждым годом сокращается?
Сейчас активно обсуждается вопрос стратегии развития науки, в чем я очень заинтересован. В настоящий момент я вижу следующие задачи. Мы должны ощутимо увеличить финансирование и инвестировать в систему справедливого управления и распределения денег. Нам нужно добиться госзаказов на решение наших государственных задач и использовать полученные результаты в системе госуправления. Мы должны наладить международные связи, задействовав для этого весь государственный ресурс. То есть обеспечить международные связи между вузами, академиями, лабораториями, создать возможности для того, чтобы руководителями кандидатских диссертаций наших аспирантов были профессора ведущих университетов, чтобы защита наших ученых проходила в комиссиях с участием иностранных ученых. Необходимо выделять крупные гранты на переводы и издание базовой литературы. То есть предпринять шаги к тому, чтобы стать частью международного научного сообщества. Именно такая системная целостность позволит решить наши проблемы, в том числе в сфере безопасности. А дроны будут создавать студенты Политехнического университета, которые, по всей вероятности, будут не учеными, а молодыми специалистами, хорошо усвоившими научные интеллектуальные продукты и имеющими руководителя, который сможет заниматься бизнесом и собрать вокруг себя нескольких ученых.
На протяжении многих лет правительство страны требовало от ученых практических результатов, подходя к науке исключительно с позиций возможности развития бизнеса. Вследствие такого отношения наука была вытеснена из числа сфер, пользующихся повышенным спросом. С какой точки, на Ваш взгляд, следует начать изменения?
В нашей стране правительства, как посетители казино, хотят только победы и прямо сейчас. С наукой нельзя так работать. Те, кто не готовы пройти с наукой весь путь, должны покупать нужный им быстрый результат у других стран, которые готовы к этому. Я имею в виду Россию, Израиль, Китай, Индию, США, Германию, Турцию… Мне кажется, это справедливо: если не хочешь трудиться в поте лица и тратить время на достижение результата, то заплати тому, кто готов это сделать. Необходимо как минимум утроить финансирование, причем наметить целевые направления: создание новых лабораторий, новых научных групп, установление международных связей, проведение гуманитарных исследований и т.д. После того, как начнется финансирование, необходимо будет решить вопрос управления финансами. Потом проследить за расходованием этих денег: давать заказы и получать результаты, использовать их в реальной жизни, разумеется, давая возможность занимающимся свободным творчеством ученым осуществлять свои идеи. Параллельно этому необходимо налаживать связи, связи и еще раз связи с другими странами.
Через 10-15 лет одна из наших геополитических ролей должна быть отведена науке. Хотите относитесь к этому как к мечте или как к цели, но это та цена, которую мы должны заплатить за право жить в этом мире. Если, конечно, мы не хотим быть солдатами на войне.