Պատերազմի վիճակագրություն
Պաշտոնական մարմիններից հուսախաբ եղած անհետ կորած զինվորների ծնողները հունվարի 7-ին հայտարարեցին պայքարի գործողություններ իրականացնելու մասին: Խմբի նախաձեռնողներից Արսեն Ղուկասյանը ուղերձով դիմեց լրագրողներին ու փաստաբաններին՝ խնդրելով աջակցել իրենց գործողություններին: Լրագրողներից նրանց ակնկալիքն այն է, որ անհետ կորած և գերեվարված զինվորների հարցը հանրայնացվի միջազգային լրատվամիջոցներում:
Փաստաբանների օգնությամբ ցանկանում են անհատական քրեական գործեր հարուցել յուրաքանչյուր զինվորի մահվան հանգամանքները քննելու և պատասխանատուներին պատժելու համար: Փաստաբանների աջակցությունը նրանց անհրաժեշտ է կառավարության անգործությունը վարչական դատարանում վիճարկելու համար՝ պատերազմի վիճակագրությունը հրապարակելու պահանջով:
Նոյեմբերի 10-ին հաստատված եռակողմ հրադադարից անցել է երկու ամիս, և մինչ օրս Կառավարությունը հանրությանը չի ներկայացրել մեր ռազմական կորուստները: Չգիտենք մեր զոհերի ու վիրավորների թիվը, չգիտենք անհետ կորածների թիվը, չգիտենք, թե քանի ռազմագերի ունենք: Կառավարությունը մերժել է լրատվամիջոցների հարցումները՝ պատճառաբանելով, որ դրանք պետական գաղտնիք են:
Արսեն Ղուկասյանը ֆեսբուքյան ուղերձում, ամփոփելով իր և բախտակիցների երկամսյա պայքարը, հայտնեց, որ մինչ օրս այդ հարցում հատվածական հաջողություններ են ունեցել միայն իրենց համառության հաշվին: «Այսօրվանից սկսում ենք անզիջում և հետևողական իրավական պայքար նրանց դեմ, ովքեր դավաճանել են, խաբել են մեր երեխեքին և տարել են անխուսափելի մահվան...»,- հայտնեց նա:
Անհետ կորած զինվորների հարազատների մի ուրիշ խումբ հունվարի 8-ից նստացույց սկսեց Էջմիածնի զորամասի առջև: Նրանք երկու ամիս ամեն օր հավաքվում էին այստեղ և զորամասի հրամանատարությունից պահանջում գտնել իրենց որդիներին: Արդեն 82 օր է նրանցից որևէ տեղեկություն չունեն: Ծնողներն ասում են, որ իրենց որդիներն անհետ կորել են Զանգելանի տարածքում, իսկ այդտեղ մինչ օրս որոնողական աշխատանքներ չեն իրականացվում: Պատասխանատուները հայտնել էին, թե նրանց բողոքի գործողությունները խոչընդոտում են արդյունավետ աշխատանքին, իրենք էլ 15 օր դադարեցրել էին պայքարը՝ անկաշկանդ գործելու հնարավորություն տալով նրանց:
Երբ այդ ժամկետը սպառվեց, իշխանությունը նոր պայմանականություններ առաջադրեց: Հունվարի 8-ի առավոտյան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գրառում էր կատարել իր ֆեյսբուքյան էջում՝ գերիների, պատանդների վերադարձը, «ինչպես նաեւ մարմինների լիարժեք փոխանակումը» պայմանավորելով տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը վերացնելով։
«Հայաստանից դեպի Ռուսաստան եւ Ադրբեջանից դեպի Նախիջեւան հաղորդակցության երթուղիների ընտրությունը առանձին քննարկման թեմա է, որի արդյունավետության կարեւոր պայման է գերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման, ինչպես նաեւ անհետ կորածների որոնողական աշխատանքների ծավալների եւ արդյունավետության բարձրացումը»- գրել է Ն. Փաշինյանը:
Ի պատասխան՝ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը իր ֆեյսբուքյան էջում նույն օրը գրեց, որ ադրբեջանցի զինվորականների կողմից գերեվարված բոլոր հայ զինծառայողները պետք է ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն Հայաստան: Դա պետք է արվի անհապաղ ու առանց որևէ նախապայմանի և վերջ:
«Բացարձակ անընդունելի է, որ 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետում չկա կոնկրետ ժամկետ` կապված գերիների կամ այլ կերպ անազատության մեջ գտնվող անձանց փոխանակմանը կամ վերադարձին»,- հայտարարեց Ա. Թաթոյանը:
Ստացվում է, որ անհետ կորած և գերեվարված զինվորների ծնողներին վարչապետը պատանդ է դարձնում սեփական երկրում՝ թույլ չտալով պայքարել իրենց զավակաների վերադարձի համար: Սակայն, իշխանական քարոզչամեքենայի համար դժվար է լինելու հակապայքարի միջոցառումներ ձեռնարկել այս մարդկանց դեմ: Մինչ օրս որդեգրված էժանագին վարկաբեկման մեթոդներով հնարավոր չէ պիտակավորել զինվորների ծնողներին:
Պատերազմի ավարտից երկու ամիս է անցել, մարտադաշտից ամեն օր դիեր են դուրս բերվում, շատ ծնողներ դեռևս սպասում են իրենց որդիների վերադարձին՝ ողջ թե մեռած: Նրանք երկու ամիս շարունակ կառավարության, պաշտպանության նախարարության, գլխավոր շտաբի դռների առջև հավաքվելով պահանջում են հայտնաբերել իրենց որդիներին: Իրենց զավակների լուսանկարները սոցիալական ցանցերում տարածելով հույսեր են փայփայում, որ գուցե մեկը մի լուր կհայտնի: Շարունակում են փնտրել հիվանդանոցներում, դիահերձարաններում, մասնակցում են որոնողական աշխատանքներին, փնտրում են ռազմագերիների մեջ:
Զոհերի ու անհետ կորած զինվորների հարազատներն ամեն օր ահազանգում են դիահերձարաններում կուտակված և դեռևս չնույնականացված դիերի մասին: Նրանց ասելով՝ վաղուց դիահերձարաններից նեխած դիակների հոտն է սփռվում շուրջ բոլորը: Մինչ օրս փաստեր են հրապարակվում, որ զինվորի դին երկու ամիս դիահերձարանում է եղել, իսկ հարազատները նրան փնտրում էին ռազմական գործողությունների տարածքում: Իշանությունը դիակները նույնականացնելու դանդաղկոտությունը պատճառաբանում է ԴՆԹ սարքի պակասով:
Հունվարի 9-ի պաշտոնական հաղորդագրությունն ասում է, որ մինչ օրս հայտնաբերվել է 1197 աճյուն: Առողջապահության նախարարությունը ԴՆԹ հետազոտությունների վերաբերյալ վերջին հայտարարությունը հունվարի 8-ին է հրապարակել, որով տեղեկացնում է. «Մինչ օրս դատագենետիկական հետազոտության արդյունքում նույնականացվել է 468 մարմին»:
Ժամանակին եթե տեղեկացնեին հարազատներին, հնարավոր է՝ դիակներն ամբողջական լինեին, ԴՆԹ հետազոտության անհրաժեշտություն չլիներ: Քանի որ պատերազմի 44 օրերին կեղծվել է իրականությունը, հանրությունը չպետք է իմանար զոհերի իրական թիվը, դրա համար էլ դիերը մնացին դիահերձարանում այնքան ժամանակ, մինչև անճանաչելի դարձան: Ընդգծենք, որ զոհերի թիվը պետական գաղտնիք համարվեց միայն պատերազմի ավարտից հետո, մինչ այդ, մեզ ամեն օր ներկայացվում էր թե՛ մեր, թե՛ թշնամու կորուստները: Ավելի ուշ, արդեն կապիտուլացիան ընդունելուց հետո Արցախի հանրապետության նախահագ Արայիկ Հարությունյանը պետք է խոստովաներ, որ մենք օրական 100 զոհ էինք ունենում:
Ծնողներից մեկը՝ Մարիա Երկանյանը, ֆեյսբուքի իր էջում հունվարի 5-ին գրառում է կատարել՝ դիմելով ռուսաստանաբնակ մեծահարուստ Սամվել Կարապետյանին. «Խնդրում ենք Ձեզ, աղերսում ենք բոլոր անհետ կորած և գերության մեջ հայտնված զինվորների ծնողներով, գումար փոխանցելու փոխարեն ուղարկեք ԴՆԹ-ի սարք, որպեսզի շուտ դիերը հանձնենք հողին, օգնեք մեզ գերիներին վերադարձնենք, մենք չունենք ուժեղ կառավարություն, որ այս հարցերը լուծեն։ Մենք ծնողներով չունենք ո՛չ քուն, ո՛չ դադար, մեզ գնդակի պես գլորում են մի տեղից մյուս տեղը, չեն լսում և չեն օգնում»։
Հետպատերազմական շրջանը լյուստրացիա էր նաև հասարակական կազմակերպությունների համար: Իրավապաշտպան կազմակերպությունները, որոնք մինչև 2018թ.-ի իշխանափոխությունը կոնկրետ առաջադրանք ունեին՝ արագ արձագանքել բոլոր իրավիճակներին, ոչինչ չեն նախաձեռնում անհետ կորած զինվորների ծնողների պահանջը լսելի դարձնելու համար: Կառավարությունից չեն պահանջում պատերազմի վիճակագրությունը, չեն պահանջում ներկայացնել, թե ինչ գործողություններ են ձեռնարկում ռազմագերիներին վերադարձնելու կամ անհետ կորածներին հայտնաբերելու համար:
Պատահական չէ, որ այդ մարդիկ աջակցության համար լրագրողներին ու փաստաբաններին դիմեցին: Հետպատերազմական շրջանում իրենց գործունեությամբ առանձնացան երկու կարևոր ինստիտուտներ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը և Փաստաբանների պալատը: ՄԻՊ-ը միակն է, որը հետևողականորեն և օպերատիվ արձագանքում է բոլոր իրավիճակներին և իրադարձություններին:
Հասարակական կազմակերպությունների ստեղծած վակուումը լրացնում է Փաստաբանների պալատը: Պատերազմի ավարտից առ ժամանակ հետո, Փաստաբանների պալատի նախագահի որոշումով ստեղծվել է փաստահավաք խումբ, որը պետք է տեղեկություններ հավաքի «Հայաստանի և Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ռազմական գործողությունների ընթացքում զորահավաքի կազմակերպման, քարոզչության, մարտական օգնության և մարտերի կազմակերպման ժամանակ թույլ տրված խախտումների վերաբերյալ ...»:
ՓՊ նախագահը վարչապետին ներկայացրեց հանրային պահանջը՝ հրապարակել կապիտուլացիայի համաձայնագրով ստանձնած բոլոր՝ գրավոր և բանավոր հանձնառությունները, գերիների վերադարձնելու ժամկետը և այլն:

Parents of the missing Armenian soldiers, disappointed by the work carried out by government agencies, announced on January 7 that they would go on the offensive to force the government to publish factual data on the losses sustained by Armenian military forces.
The group of parents have hired lawyers to investigate the circumstances of each Armenian soldier’s death and to punish those in government found guilty of incompetence and mismanaging the war effort.
Arsen Ghukasyan, one of the initiators of the group, called on journalists and lawyers to support their actions. The group wants journalists to raise the issue of missing and captured Armenian soldiers in the international media.
The group says it needs the support of lawyers to challenge the government's inaction in the administrative court, demanding the publication of war statistics.
Two months have passed since the trilateral ceasefire was established on November 10, and so far, the Armenian government has not published data on military losses. The Armenian public does not know the number of those killed and wounded, the number of POWs or the missing.
The group says the government has rejected media inquiries on the grounds that they are state secrets.
Arsen Ghukasyan, in a Facebook post summing up the group’s two-month struggle for greater transparency, says they’ve achieved partial success due to dogged persistence.
“Today, we are starting an uncompromising, consistent legal fight against those who betrayed, deceived our children, took them to inevitable death ...," he writes.
Another group of relatives of missing soldiers launched a sit-in strike in front of the Etchmiadzin military unit on January 8.
They gathered there every day for two months, demanding that the command of the military unit find their sons. They haven’t received any news for 82 days. The parents say that their sons are missing in Zangelan and that no search has been organized.
Officials said their protests hampered their work. This prompted relatives to halt their protests for two weeks, to allow officials to work unhindered.
When the two-week halt ended, the government proposed new agreements. On the morning of January 8, Prime Minister Nikol Pashinyan posted on his Facebook page the return of prisoners and hostages, "as well as the full exchange of bodies" would be conditioned by the lifting of the blockade of all economic and transport infrastructure in the region.
"The choice of communication routes from Armenia to Russia and from Azerbaijan to Nakhichevan is a separate topic of discussion. Pashinyan said.
In response, Armenian Ombudsman Arman Tatoyan wrote on his Facebook page that same day that all Armenian servicemen captured by the Azerbaijani military should be released and returned to Armenia. He said this must be done immediately and without any preconditions.
"It is absolutely unacceptable that there is no specific date in Point 8 of the November 10, 2020 trilateral statement regarding the exchange or return of prisoners or other detainees," Tatoyan wrote.
In essence, Armenia Prime Minister Pashinyan is holding the parents of missing and captured soldiers hostage in their own country, not allowing them to fight for the return of their children.
However, it will be difficult for the government propaganda machine to take countermeasures against these people. The cheap defamation methods adopted to date cannot be used to label the parents of soldiers.
Two months have passed since the end of the war. Bodies are being removed from the battlefield every day, and many parents are still waiting for their sons to return, whether alive or dead. They have been gathering at the doors of the government, the Ministry of Defense and the General Staff for two months demanding answers and action.
They post photos of their children on social media, hoping that someone might have relevant information. They continue to search in hospitals and morgues and participate in search operations.
Relatives of the victims and missing soldiers daily raise the issue about unidentified bodies in Armenia’s morgues. They talk about unidentified corpses rotting away in the morgues. According to them, the smell of rotten corpses from the morgue has been spreading all around for a long time. There is one sad story of parents looking for their son’s body on the battlefield, while for the past two month’s their son’s corpse was in a morgue. The slow identification of corpses is due to the lack of DNA equipment.
A government statement issued today says that 1,197 bodies have been found so far. The Ministry of Health published its last announcement on DNA research on January 8. It reads, "To date, 468 bodies have been identified as a result of forensic genetic testing."
Given that the reality of what was happening during the war was falsified, the public did not know the true number of victims and bodies remained in the morgue until they became unrecognizable. Let us emphasize that the number of victims was considered a state secret only after the end of the war. Surprisingly, during the war, we were informed about the losses of both us and the enemy every day. Later, after accepting the capitulation, the President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan had to admit that we had 100 victims a day.
One of the parents, Maria Yerkanyan, posted the following on her Facebook page on January 5, addressing the wealthy businessman Samvel Karapetyan in Russia.
"Please, in the name of the missing soldiers in captivity, we beg you to send a DNA device instead of money, so that we can bury the dead as soon as possible. Help us to get our captives returned. We do not have a strong government to solve these issues. We, the parents, cannot sleep or rest. They bounce us like a ball from one place to another. They do not listen; they do not help.
Human rights organizations in Armenia have also remained silent on the issue. They’ve done precious little to make the demands of the parents of missing soldiers audible. They do not demand war statistics from the government, nor do they demand accountability from the government on the issue of returning POWs and the missing. This is in stark contrast to the role played by NGOs in the 2018 ouster of the old regime.
It is no coincidence that parents and relatives of POWs and the missing have turned to journalists and lawyers for support. In the post-war period, two important institutions stand out: The Office of the Human Rights Defender and the Chamber of Advocates. The ombudsman is the only one who reacts consistently and operatively to all situations and events.
The Chamber of Advocates has filled the vacuum left by the NGOs. The President of the Chamber of Advocates approved the creation of a fact-finding group to gather information on "violations committed by the military-political leadership of Armenia and Artsakh during the hostilities, propaganda, military aid and combat ..."
The President of the Chamber of Commerce presented the public demand’s to PM Pashinyan - to publish all the written-oral commitments undertaken by the capitulation agreement, the term of return of the captives, etc.