ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը 62 հայ զինծառայողներին ներկայացրել է որպես դիվերսիոն խմբի անդամներ
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը 2020 թվականի դեկտեմբերի 28-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին է հասցեագրել նամակ, որը տարածվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում և Անվտանգության խորհրդում: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Այդ նամակում տեղ են գտել Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին ու նրանց իրավունքներին վերաբերող հարցեր, ուստի Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է համարում անդրադառնալ
նամակի այդ մասերին: Մասնավորապես՝
1. ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի նամակի հավելածի 6-րդ պարբերությունում նշված է, որ հակաահաբեկչական միջոցառման շրջանակում ադրբեջական մարմինները հայտնաբերել են Հայաստանի քաղաքացի թվով 62 զինծառայող, որոնք զորակոչված են գլխավորապես Շիրակից, ներկայում կալանավորված են և Ադրբեջանում նրանց նկատմամբ ընթանում են քննչական վարույթներ:
Այդ նամակում Հայաստանի քաղաքացի նշված զինծառայողներն
անվանվում են Հայաստանի զինված ուժերի դիվերսիոն խմբի անդամներ ու նշում արվում այն մասին, որ նրանք ուղարկվել են «Ադրբեջանի Լաչինի շրջան»՝ իբր ադրբեջանական զինված ուժերի անձնակազմերի և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու նպատակով:
Այնուհետև, այլ հարցերի թվում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը, գլխավորապես օգտագործելով Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող նշված հայ զինծառայողներին վերաբերող մասը, արել է քաղաքական բնույթի եզրահանգումներ, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ին առաջարկելով Հայաստանի նկատմամբ ձեռնարկել որոշակի գործողություններ: Նույն սկզբունքով նամակում եզրահանգում է արված նաև այն մասին, թե Հայաստանը խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ստորագրած եռակողմ հայտարարությունը:
2. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ բացարձակ դատապարտելի է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների հարցը տարածքային հարցերի հետ կապելն ու ակնհայտ քաղաքականացնելը: Դա կոպտորեն խախտում է հետպատերազմական փուլի մարդասիրական գործընթացն ու մարդու իրավունքները երաշխավորող միջազգային պահանջները:
Ինչպես ադրբեջանական նամակում նշված 62, այնպես էլ մյուս բոլոր հայ զինծառայողները կարգավիճակով գերիներ են, նրանք իրենց գերեվարման վայրերում են գտնվել բացառապես իրենց իրավական պարտականությունը կատարելու՝ զինվորական ծառայություն տանելու նպատակով ու նրանք պետք է առանց որևէ նախապայման ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն Հայաստան: Այս եզրահանգումը հիմնված է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտադիտարկման ու քննության արդյունքների վրա և ամրապնդված է հիմնավոր ապացույցներով:
Ուստի, Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող 62 հայ զինծառայողների նկատմամբ քրեական հետապնդման ընթացակարգեր նախաձեռնելը, նրանց կալանավորելն ու առավել ևս նրանց ահաբեկիչներ կոչելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու առհասարակ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է: Ռազմական գործողությունների մասնակցելու համար նրանք չեն կարող որևէ տեսակի քրեական հետապնդման ենթարկվել կամ կալանավորվել՝ որպես պատիժ:
Սրանք պահանջներ են, որոնք հատկապես ամրագրված են 1949 թվականի Ժնևի երրորդ կոնվենցիայում:
3. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև հարկ է համարում հատուկ արձանագրում անել այն մասին, որ անթույլատրելլի է հետպատերազմական գործընթացի մարդու իրավունքների կամ մարդասիրական հարցերը քաղաքականացնելը:
Գերիների վերադարձը կամ ազատ արձակումն անկախ է քաղաքական որևէ գործընթացից:
Դա պետք է ապահովվի ռազմական գործողությունների դադարից անմիջապես հետո:
Սա ավտոմատ կիրառման ենթակա համընդհանուր պահանջ է, որ միջազգային իրավունքում գոյություն ունի ցանկացած պարագայում՝ անկախ կոնկրետ հակամարտությունների վերաբերող փաստաթղթերում ամրագրված լինելուց կամ չլինելուց:
Ուստի, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետն ունի ինքնավար նշանակություն ու պետք է գործի բացառապես ինքնավար մեկնաբանությամբ: Այն որևէ պարագայում չի կարելի դիտարկել հայտարարության մյուս կետերի հետ կապի կամ կախվածության մեջ:
4.Բացարձակ անթույլատրելի է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը մեկնաբանել այնպես, իբր թե դրա գործողությունը տարածվում է միայն այդ հայտարարության ստորագրումից առաջ առկա իրավիճակի վրա: Նման մոտեցումը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքներն ու հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացը:
Նշված հայտարարությունը պետք է քննարկվի ինչպես նոյեմբերի 10-ից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո առաջ եկած բոլոր իրավիճակների նկատմամբ. այնքան ժամանակ, քանի դեռ պատերազմական գործողությունների հետևանքներով պայմանավորված՝ առկա է մարդու իրավունքների պաշտպանության ու մարդասիրական գործընթացի օբյեկտիվ անհրաժեշտություն:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ գործնականում արդեն իսկ արձանագրվել են դեպքեր, երբ ադրբեջանական զինված ուժերը հայերի են գերեվարել նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո, սակայն հետ նրանք հետո վերադարձվել են Հայաստան:
5. Սկզբունքային կարևորության հարց է այն, որ ադրբեջանական իշխանությունները ձգձգում են 62 հայ զինծառայող գերիների վերադարձը՝ նենգափոխելով իրավական գործընթացները, նրանց արհեստականորեն տալով կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ ու կալանքի ձևով անազատության մեջ պահելը օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Քանի որ միջազգային մարդասիրական իրավունքն արգելում է գերիների ազատ արձակման չարդարացված ձգձգումներն ու դա համարում պատերզամական հանցագործություն, ապա Մարդու իրավունքների պաշտպանի համար ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանություններն իրականացնում են իրավական գործընթացների ակնհայտ չարաշահում՝ այդ կերպ իրենց նպատակին հասնելու համար:
Ադրբեջանական իշխանության մարմինների այս պահվածքն ուղղակիորեն հակասում է նաև նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած կողմերի մտադրություններին:
Բանն այն է, որ այդ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն իսկ Ադրբեջանին է փոխանցել Արցախում հանցանքներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների սպանություն կատարած և դատապարտված երկու անձի: Ադրբեջանը նույն սկզբունքով Հայաստանին է փոխանցել այդ երկրում ֆորմալ դատապարտված հայերի:
Ուստի, նշվածը նույնպես ակնհայտ է դարձնում, որ անգամ քրեական վարույթ նախաձեռնելու ու հայ զինծառայողներին կասկածյալ կամ մեղադրյալ դարձնելու միջոցով գերիների վերադարձը ձգձգելն ունի ակնհայտ արհեստական բնույթ, իրենից ներկայացնում է իրավական գործընթացների բացահայտ չարաշահում և խախտում է ոչ միայն միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այլ նաև հակասում է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությանը, այն ստորագրած կողմերի մտադրություններին:
6. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ Ադրբեջանի իշխանության մարմիններն ի սկզբանե արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ու այլ կերպ ազատությունից զրկվածների ազատ արձակումը, շարունակաբար չեն հայտնում գերիների իրական թիվը:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ նրանց թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 44 գերիների վերադարձին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է բազմաթիվ դեպքեր, երբ չնայած տեսանյութերով ու այլ ապացույցներով հաստատվող դեպքերին, ադրբեջանական իշխանության մարմինները մերժում են անձանց գտնվելն իրենց մոտ կամ ձգձգում են հաստատման գործընթացը:
Ուսումնասիրությունները վկայում են, որ այս ամենն արվում է գերիների ընտանիքներին ու, առհասարակ, հայ հասարակությանը հոգեկան տառապանքներ պատճառելու, հայ հասարակության էմոցիաների հետ խաղալու ու մթնոլորտը լարված պահելու համար: Խոսքը հավասարապես վերաբերում է ինչպես ռազմագերիներին, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց:
7. Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի կազմակերպված քաղաքականության համատեքստում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակած զեկույցները, որոնք հիմնված են օբյեկտիվ ապացույցների վրա, հաստատում են Ադրբեջանում հայատյաց քաղաքականության խորքային արմատները, թշնամանքի ու վայրագությունների խրախուսումը ադրբեջանական իշխանության մարմինների կողմից ու որ անգամ դա բացահայտ անում են մշակույթի գործիչները:
Այս հարցը սերտորեն կապված է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի նամակի հետ նաև այն առումով, որ հայ զինծառայողներն առաջնահերթ իրականացրել են իրենց հայրենակիցների՝ հայերի կյանքի, ինչպես նաև առողջության պահպանման, սեփականության ու կենսական կարևորության մյուս իրավունքների պաշտպանությունը: Այս հարցը հատկապես կարևոր է այն պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների, Արցախի խաղաղ բնակավայրերի զանգվածային ավերվածությունների ֆոնին, որ կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը ու նման առանձին արարքներ դեռ շարունակում են կատարել:
8. Ուստի, հրավիրում եմ ՄԱԿ-ի ու մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային մյուս կառույցների ուշադրությունը սույն հայտարարության մեջ նշված խնդիրների վրա:
9. Հայաստանի իշխանության բարձրագույն մարմինները բանակցություններ վարելիս պետք է հաշվի առնեն նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի սույն հայտարարության մեջ նշված հանգամանքները:
Հենց այդ սկզբունքները հիմք ընդունելով՝ Հայաստանի իշխանության բարձրագույն մարմինները պետք է գործեն այնպես կամ այնպիսի երաշխիքների առկայությամբ, որ մարդասիրական ու մարդու իրավունքների գործընթացի շրջանակում ապահովվի մեր հայրենակիցների ավերապահ վերադարձը Հայրենիք»,- գրում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:

Постпред Азербайджана в ООН представил 62 армянских военнослужащих как “членов диверсионной группы”
28 декабря 2020 года постоянный представитель Азербайджана в ООН направил Генсеку этой организации письмо, которе было распространено в Генеральной Ассамблее и Совете безопасности ООН. Об этом на своей фейсбуковской странице сообщил Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
“В письме затронуты вопросы, касающиеся находящихся в плену в Азербайджане граждан Республики Армения и их прав. В связи с этим Защитник прав человека Армении считает необходимым коснуться этих разделов письма. В частности, в 6-ом пункте приложения к письму постпреда Азербайджана в ООН говорится, что в рамках антитеррористического мероприятия азербайджанскими органами были обнаружены являющиеся гражданами Армении 62 военнослужащих, которые были призваны на службу главным образом из Ширакской области и которые в настоящее время находятся под арестом. В отношении них ведутся следственные действия. Упомянутые в данном письме военнослужащие, которые являются гражданами Армении, названы членами диверсионной группы вооруженных сил Армении, указано, что они были направлены в “Лачинский район Азербайджана” якобы с целью осуществления террористических действий в отношении личных составов азербайджанских вооруженных сил и гражданских лиц.
В числе прочих вопросов представитель Азербайджана, ссылаясь на раздел, касающийся главным образом находящихся в плену в Азербайджане армянских военнослужащих, делает выводы политического характера, в том числе предлагая ООН осуществить в отношении Армении определенные действия. По тому же принципу в письме делается вывод о том, что Армения нарушает трехстороннее заявление, подписанное 10 ноября 2020 г. Россией, Арменией и Азербайджаном.
- ЗПЧ Армении считает предосудительным увязывание вопроса находящихся в азербайджанском плену армянских военнослужащих с территориальными проблемами и его явную политизацию. Это грубо нарушает послевоенный этап гуманитарного процесса и гарантирующие права человека международные требования.
Как упомянутые в азербайджанском письме 62 армянских военнослужащих, так и все остальные армянские военнослужащие являются по своему статусу военнослужащими. В местах пленения они находились исключительно с целью выполнения своего правового обязательства – несения военной службы и должны быть освобождены и возвращены в Армению без всяких предусловий. Этот вывод основан на результатах мониторинга и расследования, проведенного Защитником прав человека Армении, и подкреплен обоснованными доказательствами.
Следовательно инициирование процедуры уголовного преследования в отношении находящихся в плену в Азербайджане 62 армянских военнослужащих, их арест, а тем более объявление их террористами является грубым нарушением международного гуманитарного права и в целом международных прав человека. Они не могут подвергаться какому-либо уголовному преследованию за участие в военных действиях или содержаться под арестом в качестве наказания. Эти требования содержатся в частности в Женевской конвенции 1949 года.
- ЗПЧ Армении также считает необходимым особо подчеркнуть недопустимость политизации вопросов прав человека или гуманитарных вопросов во время послевоенного процесса. Возвращение или освобождение пленных не зависит от какого-либо политического процесса. Это должно быть обеспечено сразу после прекращения военных действий.
Это подлежащее автоматическому исполнению всеобщее требование существует в международном праве независимо от того, прописано оно в документах, касающихся конкретных конфликтов, или нет.
Следовательно п.8 трехстороннего заявления, подписанного 10 ноября 2020 г., имеет автономное значение и должен действовать исключительно в автономной трактовке. Данный пункт ни в коем случае нельзя рассматривать в связи или в зависимости от остальных пунктов заявления.
- Абсолютно недопустимо комментировать трехстороннее заявление от 10 ноября так, будто его действие распространяется только на ситуацию, существовавшую до подписания заявления. Подобный подход грубо нарушает права человека и послевоенный гуманитарный процесс.
Указанное заявление должно рассматриваться с учетом ситуаций как до, так и после 10 ноября до тех пор, пока существует объективная необходимость в защите прав человека и гуманитарном процессе, обусловленных последствиями послевоенных действий.
Более того, ЗПЧ констатирует, что на практике уже зафиксированы случаи, когда азербайджанские вооруженные силы брали в плен армян после подписания трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 г., однако потом возвращали их Армении.
- Принципиально важно, что азербайджанские власти затягивают возвращение находящихся в плену 62 армянских военнослужащих, искажая правовые процессы, искусственно придавая армянским пленным статус подозреваемых или обвиняемых и используя их содержание под арестом в качестве наказания.
Поскольку международное гуманитарное право запрещает неоправданное затягивание процесса освобождения пленных, считая это военным преступлением, то для Защитника прав человека очевидно, что азербайджанские власти явно злоупотребляют правовыми процессами, пытаясь тем самым достичь своих целей.
Такое поведение властей Азербайджана прямо противоречит намерениям сторон, подписавших трехстороннее заявление от 10 ноября 2020 г. Дело в том, что Республика Армения в соответствии с п.8 данного заявления уже передала Азербайджану двух лиц, осужденных за совершение в Арцахе преступлений, в том числе убийств мирных жителей. По этому же принципу Азербайджан передал Армении формально осужденных в этой стране армян.
Вышеизложенное свидетельствует о том, что инициирование уголовного производства и придание армянским военнослужащим статуса подозреваемых или обвиняемых с целью затягивания возвращения пленных носит явно искусственный характер, представляет собой откровенное злоупотребление правовыми процессами и не только нарушает международное гуманитарное право, но и противоречит подписанному 10 ноября трехстороннему заявлению, намерениям подписавших его сторон.
- Результаты проведенных ЗПЧ ыАрмении изучения и расследования подтверждают, что власти Азербайджана изначально искусственно затягивают освобождение армянских пленных и лишенных свободы иным способом лиц, не сообщают реальное число пленных.
Более того, собранные администрацией ЗПЧ доказательства подтверждают, что число пленных больше, чем подтвердили азербайджанские власти. Омбудсмен РА зафиксировал многочисленные факты того, что, несмотря на подтвержденные видеоматериалами и другими доказательствами случаи, азербайджанские властные органы отрицают нахождение у них конкретных лиц или затягивают процесс подтверждения их личностей.
Изучение показывает, что все это делается для причинения душевных страданий семьям пленных и в целом армянскому обществу, манипулирования эмоциями армянского общества и сохранения в нем атмосферы напряженности. Это касается в равной степени как военнопленных, так и гражданских лиц.
- Абсолютную актуальность возвращения пленных необходимо рассматривать также в контексте проводимой в Азербайджане политике арменофобии и вражды.
Опубликованные ЗПЧ Армении отчеты, которые основаны на объективных доказательствах, подтверждают пустившую в Азербайджане глубокие корни политику арменофобии, поощрение азербайджанскими властями вражды и зверств, чем открыто занимаются даже деятели культуры.
Этот вопрос тесно связан с письмом постпреда Азербайджана в ООН в том плане, что армянские военнослужащие в первую очередь обеспечивали защиту прав своих соотечественников, армян, на жизнь, здоровье, собственность и имеющие жизненную важность другие права. Этот вопрос особенно важен с учетом направленных против человечества тех военных преступлений и массовых разрушений мирных населенных пунктов Арцаха, которые совершали и продолжают совершать вооруженные силы Азербайджана.
- В связи с этим обращаю внимание ООН и имеющих мандат на защиту прав человека других международных структур на изложенные в данном заявлении вопросы.
- Высшие органы власти Армении при ведении переговоров должны учитывать также обстоятельства, указанные в данном заявлении Защитника прав человека.
Основываясь именно на этих принципах, высшие органы власти Армении должны действовать при наличии таких гарантий, которые позволят в рамках гуманитарного процесса и прав человека обеспечить безоговорочное возвращение наших соотечественников на Родину”,- написал Защитник прав человека Армении Арман Татоян.