ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը 62 հայ զինծառայողներին ներկայացրել է որպես դիվերսիոն խմբի անդամներ
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը 2020 թվականի դեկտեմբերի 28-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին է հասցեագրել նամակ, որը տարածվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում և Անվտանգության խորհրդում: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Այդ նամակում տեղ են գտել Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին ու նրանց իրավունքներին վերաբերող հարցեր, ուստի Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է համարում անդրադառնալ
նամակի այդ մասերին: Մասնավորապես՝
1. ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի նամակի հավելածի 6-րդ պարբերությունում նշված է, որ հակաահաբեկչական միջոցառման շրջանակում ադրբեջական մարմինները հայտնաբերել են Հայաստանի քաղաքացի թվով 62 զինծառայող, որոնք զորակոչված են գլխավորապես Շիրակից, ներկայում կալանավորված են և Ադրբեջանում նրանց նկատմամբ ընթանում են քննչական վարույթներ:
Այդ նամակում Հայաստանի քաղաքացի նշված զինծառայողներն
անվանվում են Հայաստանի զինված ուժերի դիվերսիոն խմբի անդամներ ու նշում արվում այն մասին, որ նրանք ուղարկվել են «Ադրբեջանի Լաչինի շրջան»՝ իբր ադրբեջանական զինված ուժերի անձնակազմերի և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու նպատակով:
Այնուհետև, այլ հարցերի թվում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը, գլխավորապես օգտագործելով Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող նշված հայ զինծառայողներին վերաբերող մասը, արել է քաղաքական բնույթի եզրահանգումներ, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ին առաջարկելով Հայաստանի նկատմամբ ձեռնարկել որոշակի գործողություններ: Նույն սկզբունքով նամակում եզրահանգում է արված նաև այն մասին, թե Հայաստանը խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ստորագրած եռակողմ հայտարարությունը:
2. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ բացարձակ դատապարտելի է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների հարցը տարածքային հարցերի հետ կապելն ու ակնհայտ քաղաքականացնելը: Դա կոպտորեն խախտում է հետպատերազմական փուլի մարդասիրական գործընթացն ու մարդու իրավունքները երաշխավորող միջազգային պահանջները:
Ինչպես ադրբեջանական նամակում նշված 62, այնպես էլ մյուս բոլոր հայ զինծառայողները կարգավիճակով գերիներ են, նրանք իրենց գերեվարման վայրերում են գտնվել բացառապես իրենց իրավական պարտականությունը կատարելու՝ զինվորական ծառայություն տանելու նպատակով ու նրանք պետք է առանց որևէ նախապայման ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն Հայաստան: Այս եզրահանգումը հիմնված է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտադիտարկման ու քննության արդյունքների վրա և ամրապնդված է հիմնավոր ապացույցներով:
Ուստի, Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող 62 հայ զինծառայողների նկատմամբ քրեական հետապնդման ընթացակարգեր նախաձեռնելը, նրանց կալանավորելն ու առավել ևս նրանց ահաբեկիչներ կոչելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու առհասարակ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է: Ռազմական գործողությունների մասնակցելու համար նրանք չեն կարող որևէ տեսակի քրեական հետապնդման ենթարկվել կամ կալանավորվել՝ որպես պատիժ:
Սրանք պահանջներ են, որոնք հատկապես ամրագրված են 1949 թվականի Ժնևի երրորդ կոնվենցիայում:
3. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև հարկ է համարում հատուկ արձանագրում անել այն մասին, որ անթույլատրելլի է հետպատերազմական գործընթացի մարդու իրավունքների կամ մարդասիրական հարցերը քաղաքականացնելը:
Գերիների վերադարձը կամ ազատ արձակումն անկախ է քաղաքական որևէ գործընթացից:
Դա պետք է ապահովվի ռազմական գործողությունների դադարից անմիջապես հետո:
Սա ավտոմատ կիրառման ենթակա համընդհանուր պահանջ է, որ միջազգային իրավունքում գոյություն ունի ցանկացած պարագայում՝ անկախ կոնկրետ հակամարտությունների վերաբերող փաստաթղթերում ամրագրված լինելուց կամ չլինելուց:
Ուստի, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետն ունի ինքնավար նշանակություն ու պետք է գործի բացառապես ինքնավար մեկնաբանությամբ: Այն որևէ պարագայում չի կարելի դիտարկել հայտարարության մյուս կետերի հետ կապի կամ կախվածության մեջ:
4.Բացարձակ անթույլատրելի է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը մեկնաբանել այնպես, իբր թե դրա գործողությունը տարածվում է միայն այդ հայտարարության ստորագրումից առաջ առկա իրավիճակի վրա: Նման մոտեցումը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքներն ու հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացը:
Նշված հայտարարությունը պետք է քննարկվի ինչպես նոյեմբերի 10-ից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո առաջ եկած բոլոր իրավիճակների նկատմամբ. այնքան ժամանակ, քանի դեռ պատերազմական գործողությունների հետևանքներով պայմանավորված՝ առկա է մարդու իրավունքների պաշտպանության ու մարդասիրական գործընթացի օբյեկտիվ անհրաժեշտություն:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ գործնականում արդեն իսկ արձանագրվել են դեպքեր, երբ ադրբեջանական զինված ուժերը հայերի են գերեվարել նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո, սակայն հետ նրանք հետո վերադարձվել են Հայաստան:
5. Սկզբունքային կարևորության հարց է այն, որ ադրբեջանական իշխանությունները ձգձգում են 62 հայ զինծառայող գերիների վերադարձը՝ նենգափոխելով իրավական գործընթացները, նրանց արհեստականորեն տալով կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ ու կալանքի ձևով անազատության մեջ պահելը օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Քանի որ միջազգային մարդասիրական իրավունքն արգելում է գերիների ազատ արձակման չարդարացված ձգձգումներն ու դա համարում պատերզամական հանցագործություն, ապա Մարդու իրավունքների պաշտպանի համար ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանություններն իրականացնում են իրավական գործընթացների ակնհայտ չարաշահում՝ այդ կերպ իրենց նպատակին հասնելու համար:
Ադրբեջանական իշխանության մարմինների այս պահվածքն ուղղակիորեն հակասում է նաև նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած կողմերի մտադրություններին:
Բանն այն է, որ այդ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն իսկ Ադրբեջանին է փոխանցել Արցախում հանցանքներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների սպանություն կատարած և դատապարտված երկու անձի: Ադրբեջանը նույն սկզբունքով Հայաստանին է փոխանցել այդ երկրում ֆորմալ դատապարտված հայերի:
Ուստի, նշվածը նույնպես ակնհայտ է դարձնում, որ անգամ քրեական վարույթ նախաձեռնելու ու հայ զինծառայողներին կասկածյալ կամ մեղադրյալ դարձնելու միջոցով գերիների վերադարձը ձգձգելն ունի ակնհայտ արհեստական բնույթ, իրենից ներկայացնում է իրավական գործընթացների բացահայտ չարաշահում և խախտում է ոչ միայն միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այլ նաև հակասում է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությանը, այն ստորագրած կողմերի մտադրություններին:
6. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ Ադրբեջանի իշխանության մարմիններն ի սկզբանե արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ու այլ կերպ ազատությունից զրկվածների ազատ արձակումը, շարունակաբար չեն հայտնում գերիների իրական թիվը:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ նրանց թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 44 գերիների վերադարձին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է բազմաթիվ դեպքեր, երբ չնայած տեսանյութերով ու այլ ապացույցներով հաստատվող դեպքերին, ադրբեջանական իշխանության մարմինները մերժում են անձանց գտնվելն իրենց մոտ կամ ձգձգում են հաստատման գործընթացը:
Ուսումնասիրությունները վկայում են, որ այս ամենն արվում է գերիների ընտանիքներին ու, առհասարակ, հայ հասարակությանը հոգեկան տառապանքներ պատճառելու, հայ հասարակության էմոցիաների հետ խաղալու ու մթնոլորտը լարված պահելու համար: Խոսքը հավասարապես վերաբերում է ինչպես ռազմագերիներին, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց:
7. Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի կազմակերպված քաղաքականության համատեքստում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակած զեկույցները, որոնք հիմնված են օբյեկտիվ ապացույցների վրա, հաստատում են Ադրբեջանում հայատյաց քաղաքականության խորքային արմատները, թշնամանքի ու վայրագությունների խրախուսումը ադրբեջանական իշխանության մարմինների կողմից ու որ անգամ դա բացահայտ անում են մշակույթի գործիչները:
Այս հարցը սերտորեն կապված է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի նամակի հետ նաև այն առումով, որ հայ զինծառայողներն առաջնահերթ իրականացրել են իրենց հայրենակիցների՝ հայերի կյանքի, ինչպես նաև առողջության պահպանման, սեփականության ու կենսական կարևորության մյուս իրավունքների պաշտպանությունը: Այս հարցը հատկապես կարևոր է այն պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների, Արցախի խաղաղ բնակավայրերի զանգվածային ավերվածությունների ֆոնին, որ կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը ու նման առանձին արարքներ դեռ շարունակում են կատարել:
8. Ուստի, հրավիրում եմ ՄԱԿ-ի ու մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային մյուս կառույցների ուշադրությունը սույն հայտարարության մեջ նշված խնդիրների վրա:
9. Հայաստանի իշխանության բարձրագույն մարմինները բանակցություններ վարելիս պետք է հաշվի առնեն նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի սույն հայտարարության մեջ նշված հանգամանքները:
Հենց այդ սկզբունքները հիմք ընդունելով՝ Հայաստանի իշխանության բարձրագույն մարմինները պետք է գործեն այնպես կամ այնպիսի երաշխիքների առկայությամբ, որ մարդասիրական ու մարդու իրավունքների գործընթացի շրջանակում ապահովվի մեր հայրենակիցների ավերապահ վերադարձը Հայրենիք»,- գրում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:

Armenian Human Rights Defender Condemns Azerbaijani Description of 62 Armenian Servicemen as "Terrorists"
The following statement was released today by Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan. The 62 Armenian servicemen Tatoyan refers to  were captured as a result of an Azerbaijani violation of another provision of the trilateral statement: Azerbaijan launched military operations in the direction of the villages of Khtsaberd and Hin Tagher in the Hadrut region of the Republic of Artsakh a month after the establishment of the ceasefire.
On December 28, 2020, the Permanent Representative of Azerbaijan to the United Nations (UN) addressed a letter to the UN Secretary General. The letter was distributed to the UN General Assembly and the Security Council.
The letter contains issues related to the citizens of the Republic of Armenia (RA) who are being held captive in Azerbaijan, and their respective rights. Thus, the Human Rights Defender of Armenia considers it necessary to address those parts of the letter. In particular:
1. Paragraph 6 of the appendix to the letter of the Permanent Representative of Azerbaijan to the UN states, that within the framework of the anti-terrorist measure, the Azerbaijani authorities “found” 62 Armenian servicemen, who were drafted mainly from Shirak, and who are currently “detained” and are under “investigation” in Azerbaijan.
The letter refers to the Armenian servicemen as members of a subversive group of the Armenian Armed Forces and, it mentions that they were sent to the "Lachin region of Azerbaijan" ostensibly to carry out terrorist acts against Azerbaijani personnel and civilians.
Then, among other issues, the representative of Azerbaijan, mainly using the segment about the referenced Armenian servicemen held captive in Azerbaijan, made political conclusions, including proposing to the UN, that it take certain actions against Armenia. The letter concludes on the same premise that Armenia has violated the trilateral statement signed by Russia, Armenia and Azerbaijan, on November 10, 2020.
1. The Human Rights Defender of Armenia hereby states that it is absolutely reprehensible to link the issue of Armenian servicemen in captivity in Azerbaijan with territorial issues, and to improperly politicize such issue. This affront grossly violates the post-war humanitarian processes and the international human rights mandates and standards.
Like the 62 Armenian servicemen referred to in the Azeri letter, all of the other Armenian servicemen are also prisoners of war. They were in their places and positions at the time of their “detention” solely in their lawful course and scope, and for the purpose of performing their legal duties, to serve in the army. They must be released and returned to Armenia without any preconditions. This conclusion is based on the results of the monitoring and investigation of the Human Rights Defender of Armenia and is supported by sound and incontrovertible evidence.
Therefore, initiating criminal proceedings against the 62 Armenian servicemen in captivity in Azerbaijan, detaining them, and in particular, calling them “terrorists,” is a gross violation of international humanitarian law and international human rights law in general. They may not be prosecuted or detained for participating in the hostilities. These are requirements that are specifically enshrined in the Third Convention of 1949.
1. The Human Rights Defender of Armenia also considers it necessary to make a special report on the politicization of human rights by Azerbaijan, and the humanitarian issues ripened by its misconduct in the post-war process, all of which are impermissible under international norms and standards.
The return and/or release of prisoners is independent of any political process.
This must be ensured immediately after the cessation of hostilities.
This is a universally applicable automatic requirement that exists in international law in every case, whether or not it is enshrined in specific conflict resolution documents.
Therefore, point 8 of the tripartite declaration of November 10, 2020 has an autonomous meaning and should act exclusively with an autonomous interpretation. In any case, it should not be considered in connection with, or with dependence on, other points of that announcement.
1. It is absolutely inappropriate to interpret the November 10 tripartite statement as if it applies only to the situation before the signing of that statement. Such an approach grossly violates human rights and the post-war humanitarian process.
The referenced statement should be discussed in the framework of both before November 10, and all the situations that arose after it, and for as long a period as there is an objective need for the protection of human rights and the humanitarian process due to the aftermath of hostilities.
Moreover, the Human Rights Defender notes that, in practice, there have already been cases when the Azerbaijani armed forces captured Armenians after the November 10 tripartite statement, but they later were returned to Armenia.
1. It is a matter of fundamental importance that the Azerbaijani authorities are delaying the return of 62 Armenian prisoners of war by distorting the legal process, and by artificially labeling them with the status of “suspects” or “an accused,” and are using detention as a form of punishment.
Inasmuch as international humanitarian law prohibits unjustified delays in the release of prisoners of war, and it considers any such delay as constituting a “war crime,” it is clear to the Human Rights Defender that the Azerbaijani authorities are unquestionably abusing legal processes to achieve their goals. Their conduct is contrary to international laws and norms.
This behavior of the Azerbaijani authorities directly contradicts the intentions of the parties who are the signatories to the trilateral statement executed on November 10th.
The point is, that based on the requirement of point 8 of that statement, the Republic of Armenia has already transferred to Azerbaijan, perpetrators of crimes in Artsakh, including two convicted murderers of civilians. Azerbaijan has also handed over Armenia, some Armenians who were “formally” convicted in that country on the same principle.
Therefore, the above also makes it rather obvious that, even by initiating criminal proceedings and making the Armenian servicemen suspects or labeling each of them as an accused, the delay in the return of the captives is not only quite obviously artificial, it is also a clear abuse of legal processes; and, it violates not only international humanitarian law, but also the November 10 trilateral statement and the intentions of the parties that signed it.
1. The research and the results of the investigation of the Human Rights Defender of Armenia continue to consistently confirm that the Azerbaijani authorities initially artificially delayed the release of the captives of the Armenian side, and otherwise deprived them of their liberty, and continue to avoid announcing the real number of the Armenians in captivity.
Moreover, the evidence gathered by the Human Rights Defender's Office confirms that their number is higher than that which the Azerbaijani authorities have thus far confirmed (referring to the already returned 44 prisoners).
The Human Rights Defender has registered numerous cases when, despite the overwhelming evidence confirmed by videos and other evidence, the Azerbaijani authorities deny people access to them and/or delay the approval process for visitations.
Studies have already shown that all of this is being done to cause mental suffering to the families of the captives and to the Armenian society in general, to play with the emotions of the Armenian society, and to keep the atmosphere tense. This applies equally to prisoners of war and civilians.
1. The absolute urgency of the issue of the release of prisoners should be considered in the context of the organized policy of propaganda of anti-Armenianism and hostility in Azerbaijan.
The reports published by the Human Rights Defender of Armenia, which are based on objective evidence, confirm the deep roots of the anti-Armenian policy in Azerbaijan, the encouragement of hostility and atrocities by the Azerbaijani authorities, and even by their cultural figures.
This issue is closely related to the letter of the Permanent Representative of Azerbaijan to the UN, in the sense that the Armenian servicemen, first of all, protected the rights of their compatriot Armenians, as well as protection of their health, property and other vital necessities. This issue is especially important against the background of the war crimes and crimes against humanity, the mass destruction of peaceful settlements in Artsakh, all of which were committed by the Azerbaijani armed forces; and, such similar acts are still being committed.
1. I, therefore, call to the attention of the United Nations and other international human rights bodies all of the issues addressed in this Declaration.
2. The highest authorities of Armenia should take into account the circumstances referenced in this statement of the Human Rights Defender when engaged in any negotiations.
Based on these principles, the highest bodies of the Armenian government must act in such a way, and with such guarantees, that the return of our compatriots to the Homeland is ensured within the framework of the humanitarian and human rights processes.