Փաշինյան-Պուտին-Ալիև հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն
Մոսկվայում կայացած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն:
Հայտարարությունը, որը հրապարակվել է վարչապետի կայքում, ներկայացնում ենք ստորև.
«Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հայտարարությունը, 11 հունվարի 2021 թ․
Մենք՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի․Հ․Ալիևը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն․Վ․ Փաշինյանը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ․Վ․Պուտինը հայտարարում ենք հետևյալի մասին․
- 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու մասին 9-րդ կետի իրականացման նպատակով աջակցում ենք Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինի առաջարկը:
- Աշխատանքային խումբն առաջին հանդիպումը կանցկացնի մինչև 2021 թ.-ի հունվարի 30-ը, որի արդյունքների հիման վրա կկազմի Հայտարարության 9-րդ կետի կիրառումից բխող աշխատանքների հիմնական ուղղությունների ցանկը՝ որպես գերակայություններ ընդունելով երկաթուղային և ճանապարհային հաղորդակցությունները, ինչպես նաև կսահմանի Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության ու Ռուսաստանի Դաշնության (այսուհետ՝ Կողմեր) միջև համաձայնեցված այլ ուղղություններ:
- Գործունեության հիմնական ուղղություններն իրականացնելու նպատակով Աշխատանքային խմբի համանախագահները կհաստատեն այդ ոլորտներում փորձագիտական ենթախմբերի կազմը, որում կներառվեն Կողմերի իրավասու մարմինների ներկայացուցիչներ և կազմակերպությունների պաշտոնատար անձինք։ Փորձագիտական ենթախմբերը, աշխատանքային խմբի նիստից հետո մեկամսյա ժամկետում կներկայացնեն նախագծերի ցանկ, որում կներկայացնեն անհրաժեշտ ռեսուրսներն ու միջոցառումները` դրանց իրականացման և Կողմերի կողմից ամենաբարձր մակարդակով հաստատելու համար:
- Աշխատանքային խումբը մինչև 2021 թ. մարտի 1-ը Կողմերի կողմից ամենաբարձր մակարդակով հաստատման կներկայացնի Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության տարածքով իրականացվող միջազգային փոխադրումների կազմակերպման, իրականացման և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ նոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքների օբյեկտների վերականգնման և կառուցման միջոցառումների իրականացման ցանկ և ժամանակացույց, նույն կերպ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության կողմից իրականացվող փոխադրումների համար, որոնք պահանջում են հատել Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության տարածքները»:

The following is an English translation of the joint statement signed by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev today in Moscow.
We, the President of the Republic of Azerbaijan I. Aliyev, the Prime Minister of the Republic of Armenia N. V. Pashinyan and the President of the Russian Federation V. V. Putin announce the following:
- To implement the 9th point of the November 9, 2020 statement, which refers to the unblocking of all economic and transport links in the region, we support Russian Federation President V.V. Putin's proposal to create a trilateral Working Group under the joint chairmanship of the Deputy Prime Ministers of the Republic of Armenia, the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan.
- The Working Group will hold its first meeting before January 30, 2021, based on which it will list the main areas of work that are needed for the implementation of the statement's 9th point. Rail and road connections will be prioritized. Other areas agreed by the Republic of Azerbaijan, the Republic of Armenia, and the Russian Federation (hereinafter referred to as the "Parties") will be defined.
- To implement the activities, the Co-Chairs of the Working Group will approve the creation of area-specific expert subgroups, which will include representatives from Parties' authorized bodies and officials from organizations. Within one month after the meeting of the Working Group, in order to implement and receive approval at the highest level by the Parties, the expert subgroups will submit a list of projects that will include the necessary resources and measures.
- Before March 1, 2021, the Working Group will submit to the Parties for approval at the highest level a timetable and a list of measures to be taken for the organization, implementation, and rehabilitation and construction of new transport infrastructure facilities necessary to ensure security of international transport through the territories of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.
(Point 9 of the November 9 ceasefire statement reads: All economic and transport links in the region are unblocked. The Republic of Armenia provides transport links between the western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic in order to organize the unimpeded movement of citizens, vehicles and goods in both directions. Control over transport communication is carried out by the bodies of the Border Guard Service of the FSB of Russia.)