Արման Թաթոյան․ «Շուռնուխում Ստյոպա Մովսիսյանի տունն ու անասնագոմը բաժանվել են երկու մասի»
Սյունիքի մարզի Գորիս խոշորացված համայնքի Շուռնուխ գյուղը ճանապարհով բաժանվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, ինչի հետևանքով գյուղի բնակիչ Ստյոպա Մովսիսյանի տունն ու անասնագոմը ևս բաժանվել են երկու մասի։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոսյանը։ Առավել խնդրահարույց է այն հանգամանքը, որ Մովսիսյանի տան բակում տեղակայված է Հայաստանի սահմանապահ զորքերի վերակարգը։ ՄԻՊ-ը հարց է բարձրացնում, թե այս դեպքում Մովսիսյանն ինչպե՞ս է օգտվելու իր իրավունքներից։
Սահմանների որոշման գործընթացի շրջանակներում ՄԻՊ աշխատակազմի իրականացրած մոնիտորինգը բազմաթիվ խնդրահարույց դեպքեր է արձանագրել, և սա դեպքերից մեկն է։ Արման Թաթոյանն ասում է, որ այս իրավիճակի պատճառը սահմանների որոշման գործընթացում մեխանիկական մոտեցումների կիրառումն է։
«Սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող ընթանալ մեխանիկական մոտեցումներով»,- ասաց Արման Թաթոյանը և նշեց, որ այս գործընթացում տարբեր տեսակի քարտեզներ են կիրառվում, դրանց մեջ որպես գլխավոր կիրառվողներ՝ նշվում են GPS կամ Google քարտեզի համակարգը։ Google-ն, ինչպես հայտնի է, մասնավոր կազմակերպություն է։ Թաթոյանն ասում է, որ իրենք ուսումնասիրություններ են կատարել, և պարզվել, որ այլ մասնավոր կազմակերպությունների քարտեզներում, օրինակ՝ Apple-ով, Yandex քարտեզով, Շուռնուխ գյուղը ամբողջությամբ հայկական է երևում։
ՄԻՊ-ը նաև այլ խնդիրներ է ներկայանում։
Հայաստանի ճանապարհների տարբեր հատվածներ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո են, և այնտեղ ադրբեջանական դրոշներ են։ Օրինակ՝ Գորիսից Որոտան, Շուռնուխ ու Կապան և այլ բնակավայրեր տանող 68 կմ-անոց ճանապարհի 21 կմ-ն գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, և ադրբեջանցի զինվորները այդ ցուցանակների տեղադրումը, դրանց հետ կապված գործընթացներն իրականացնում են բացահայտ սադրանքով։ Տեղի բնակիչների պատմածով՝ նրանք զենքի բացահայտ ցուցադրությամբ կարող են հայտնվել ճանապարհների վրա, կանգնել ու դիտարկում իրականացնել։ Թաթոյանն ընդգծում է, որ այդ ճանապարհները Հայաստանի խաղաղ բնակավայրերն իրար կապող ճանապարհներ են, և այդ իրավիճակը ևս, ըստ Հայաստանի ՄԻՊ-ի, սահմանների բաժանման գործընթացում մեխանիկական մոտեցումների կիրառման հետևանք է։
Օրինակ՝ Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհահատվածի ցուցանակի վրա քարտեզն այնպես է ցուցադրած, որտեղ ՀՀ տարածքի առանձին մասեր ներկայացվում են որպես ադրբեջանական։ Բացի այդ՝ Շուռնուխ գյուղի ճանապարհի այն հատվածում, որը հայկական է, Հայաստանի բնակիչների տներ են, այնտեղ երեխաներ են խաղում, և եթե հայկական կողմում խաղաղ բնակիչներ են, ապա ադրբեջանական կողմում Ադրբեջանի զինված ուժերն են։
«Երբ ես այնտեղ էի, համընկավ, մենք նաև դիտարկում իրականացրինք․ ադրբեջանական մեքենան եկավ այս գյուղ, ուղեկցությամբ իհարկե, ու սկսեց ինչ-որ գործողություն կատարել։ Դրանից մի քանի մետր հեռավորության վրա երեխաներ էին խաղում»,- հիշեց Արման Թաթոյանն ու նշեց, որ խնդրահարույց իրավիճակներ կան նաև այլ հատվածներում։
ՄԻՊ-ի աշխատակազմը Կապանի օդակայանում և թռիչքուղիների տարածքներում իրականացրել է ուսումնասիրություններ, և ըստ Թաթոյանի՝ այդ ուսումնասիրությունները, համայնքի բնակիչների, համայնքային մարմինների հետ իրենց աշխատանքները, քննարկումները հաստատում են, որ այստեղ զգալի վտանգներ, ուղիղ սպառնալիքներ են առաջացել ոչ միայն Կապանի օդակայանի, այլ նաև անմիջապես օդանավակայանի հարևանությամբ M2 միջպետական ճանապարհի համար, որը Կապանը կապում է Երևանի հետ։
Սպառնալիքի տակ են հայտնվել նաև Կապանի խաղաղ բնակավայրերը։
«Դրանից բացի՝ մենք այստեղ խնդիր ունենք նույն այդ ճանապարհի մեր խաղաղ բնակավայրերն իրար կապող հատվածում, երբ Կապանից գնում ենք Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ և Ծավ գյուղերը, ընդ որում՝ այդ ճանապարհը այնքան կարևոր է, որ, ըստ էության, երակի նման կենսական նշանակությամբ կապում է մեր գյուղերը Կապանին: Այդ ճանապարհով երբ բարձրանում ենք, մի քանի տեղ դարձյալ ադրբեջանական դրոշներ են: Ըստ էության՝ դրանք ադրբեջանական տարածք են համարվում, որովհետև դրոշներ են տեղակայված, և իրենց զինված մարդիկ են այնտեղ․ ինձ համար դա է չափանիշը»,- բացատրեց Արման Թաթոյանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև նշեց, որ այցեր են իրականացրել Տեղ խոշորացված համայնքի գյուղեր՝ Խոզնավար, Խնածախ, ինչպես նաև Մեղրի համայնքի Նռնաձոր բնակավայրը, Կապանից՝ Ագարակ և այլն, և մեխանիկական մոտեցումների պատճառով հայտնվել են ուղիղ սպառնալիքների ներքո, վտանգված են խաղաղ բնակչության կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, ինչպես նաև այլ իրավունքները։ Այցեր կատարվել են նաև Գեղարքունիքի մարզ, և այստեղ ևս նմանատիպ խնդիր է արձանագրվել։
Բացի ֆիզիկական, հոգեկան անձեռնմխելիության խնդիրներից՝ սահմանների բաժանումը մի շարք այլ խնդիրներ է առաջացնում, կան բազմաթիվ չկարգավորված հարցեր։
Օրինակ՝ ՄԻՊ-ը հարց է բարձրանում, թե ի՞նչ է լինելու, ի՞նչ օրենսդրություն է կիրառվելու եթե, այսպես ասած, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում որևէ հանցագործություն տեղի ունենա կամ պարզապես որևէ մեքենա խափանվի, ի՞նչ է լինելու, եթե ճանապարհի այդ հատվածներում բախվեն, օրինակ, հայկական և ադրբեջանական մեքենաներ։
«Եթե համարում ենք, որ դրանք Ադրբեջանի տարածք են, պիտի Ադրբեջանի քննչական մարմինները գան և Հայաստանի քաղաքացիների նկատմամբ քննչական գործողություններ և այլ վարույթներ իրականացնե՞ն»,- հարց բարձրացրեց Արման Թաթոյանը՝ նշելով, որ այս դեպքերը կարող են տեղի ունենալ ամեն պահի, և չկարգավորված հարցերը պետք է հրապատ լուծումներ ստանան։
Թաթոյանը նշեց, որ Հայաստանի այն քաղաքացիները, որոնք սահմանային բաժանումների հետևանքով ստիպված են եղել լքել իրենց տներն ու նրանց բնակարանի հարցը չի լուծվել, նրանք, որոնք ունեն անվտանգության խնդիր, իրավունք ունեն դիմելու դատական, այդ թվում՝ միջազգային պաշտպանության։
Տեղի ունեցած գործընթացների հետևանքով խաղաղ բնակիչները ոչ միայն զրկվել են սեփականությունից, սեփական ապրուստը հոգալու, այլ նաև տնտեսական գործունեության հնարավորությունից։ Արման Թաթոյանը նշեց, որ այժմ ադրբեջանական համարվող տարածքում մնացել են հողամասեր, հողատարածքներ և սեփական տներ, որոնց սեփականության վկայականները տրվել են Խորհրդային Հայաստանի մարմինների կամ Հայաստանի անկախ մարմինների կողմից տարբեր ժամանակահատվածներում։
ՄԻՊ-ն օրինակներ բերեց, թե որ համայնքից որքան հողատարածք է անցել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Օրինակ՝ Տեղ խոշորացված համայնքում բնակիչները զրկվել են 2000 հեկտարից ավելի մասնավոր սեփականություն հանդիսացող հողատարածքներ օգտագործելու հնարավորությունից։ Որոտան գյուղի դեպքում բնակիչները մոտավոր հաշվարկով զրկվել են 326 հեկտարից ավելի մասնավոր և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքներն օգտագործելու հնարավորությունից:
Ագարակ գյուղում բնակիչները զրկվել են մոտավոր հաշվարկով 60 հեկտարից ավելի մասնավոր և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքներ օգտագործելու հնարավորությունից, Եղվարդում՝ 110 հեկտար վարելահողից, 50 հեկտար արոտավայրից, Ճակատենում՝ 50 հեկտար վարելահողից։

Омбудсмен: “В Шурнухе дом и хлев Степы Мовсисяна оказались разделенными армяно-азербайджанской дорогой”
Село Шурнух, входящее в состав укрупненной общины Горис Сюникской области, оказалось разделенным дорогой, которая проходит между Азербайджаном и Арменией. В результате дом и хлев жителя села Степы Мовсисяна также оказались разделенными на две части. Об этом сообщил на сегодняшнем брифинге Защитник прав человека Армении Арман Татоян. По его словам, наиболее спорным является то обстоятельство, что во дворе дома Мовисисяна разместился наряд пограничных войск Армении. Как в таком случае Мовсисян должен пользоваться своими правами? – поинтересовался омбудсмен.
В ходе проведенного администрацией ЗПЧ мониторинга определения границ были выявлены многочисленные спорные случаи. Причиной возникновения таких ситуаций является использование механических подходов к процессу определения границ, считает Татоян.
“Процесс определения границ не может осуществляться механическим способом”,- отметил омбудсмен, добавив, что в этом процессе используются различные карты, в которых основной является система GPS, или система Карт Google. Как известно, Google – это частная организация. По словам Защитника прав человека, проведенные ими изучения показали, что по картам других частных организаций, например Apple или Yandex, село Шурнух является полностью армянским.
Омбудсмен рассказал и о других проблемах. Так, различные участки дорог Армении оказались под контролем азербайджанцев, там установлены азербайджанские флаги. Например, 21-й километр 68-километровой автодороги, ведущей из Гориса в Воротан, Шурнух, Капан и другие населенные пункты, находится под контролем азербайджанцев, и установка азербайджанскими солдатами информационных щитов сопровождается откровенными провокациями. По словам местных жителей, вооруженные азербайджанцы могут встать на дороге и провести проверку. Эти дороги связывают между собой мирные населенные пункты Армении, а вышеизложенная ситуация является следствием применения механических подходов к процессу определения границ, подчеркнул Арман Татоян.
Например, на карте, которая изображена на щите, установленном вдоль дороги из Гориса в Воротан, отдельные участки территории Республики Армения представлены как азербайджанские. Кроме того, на армянском участке дороги, проходящей через село Шурнух, расположены дома жителей Армении, там играют дети. Но если на армянской стороне находятся мирные жители, то на азербайджанской – вооруженные солдаты.
“Когда мы проводили там мониторинг, в село приехали азербайджанцы, разумеется с сопровождением, и начали осуществлять какие-то действия. В нескольких метрах от них играли дети”,- рассказал Арман Татоян, добавив, что с подобными ситуациями они столкнулись и в других местах.
Изучение, проведенное сотрудниками администрации ЗПЧ, показало, что опасная ситуация сложилась как на территории аэропорта в Капане, так и в районе проходящей по соседству с ним межгосударственной дороги М2, которая связывает Капан с Ереван. Под угрозой оказались жилые кварталы города. “Кроме того, проблемы есть на дорожном участке, связывающем мирные населенные пункты. Речь идет о дороге, ведущей из Капана в села Чакатен, Шикаох, Срашен, Неркин Анд и Цав. Эта дорога имеет жизненно важное значение, так как выполняет роль артерии, связывающей указанные села с Капаном. Когда мы ехали по этой дороге, то на некоторых участках вновь увидели азербайджанские флаги. По сути, эти участки считаются азербайджанской территорией, там находятся их вооруженные люди”,- отметил омбудсмен.
По словам Армана Татояна, в ходе поездки выяснилось, что из-за механического подхода под угрозой оказались жизнь, физическая и душевная неприкосновенность, а также другие права жителей сел Хознавар, Хнацах укрупненной общины Тех, села Нрнадзор общины Мегри, села Агарак общины Капан и других населенных пунктов. Аналогичные проблемы были выявлены также в Гагеркуникской области.
Помимо указанных проблем разделение границ вызвало и ряд других неурегулированных вопросов.
Например, какое законодательство должно быть применено, если преступление или поломка машины произойдут на подконтрольных Азербайджану территориях или если там столкнутся азербайджанский и армянский автомобили.
“Если мы считаем эти территории азербайджанскими, то получается, что должны приехать следственные органы этой страны и провести следственные действия в отношении граждан Армении?” – поинтересовался омбудсмен, добавив, что подобные случаи могут произойти в любой момент, поэтому эти вопросы требуют скорейшего урегулирования.
Вследствие осуществленных процессов мирные жители лишились не только возможности пользоваться своей собственностью, но и возможности заниматься экономической деятельностью. На территориях, которые сейчас уже считаются азербайджанскими, остались земельные участки и дома армян, свидетельства о собственности на которые были выданы в различные периоды органами Советской Армении или независимой Армении, отметил Защитник прав человека.
По его словам, жители общины Тех лишились возможности пользоваться являющимися их собственностью земельными участками площадью свыше 2000 гектаров. В селе Воротан эта цифра составляет 326 гектаров, в Агараке – около 60 гектаров, Егварде – 110 гектаров пахотной земли и 50 гектаров пастбищ, в Чакатене – 50 гектаров пахотной земли.