Զ. Սինանյան. «Պատերազմից հետո Սփյուռքի հետ աշխատանքը բարդացել է»
«Այս պատերազմից հետո բոլորի մոտ հոգեբանական շոկային իրավիճակ է, ինչի արդյունքում պատերազմից հետո Սփյուռքի հետ աշխատանքը բարդացել է»,- այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտնեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Ըստ նրա՝ Սփյուռքում մամուլի ջախջախիչ մեծամասնությունը վերահսկվում է նախորդ ռեժիմի հետ առնչվող ուժերի կողմից, և այդ ուժերը ներկայացնում են իրենց այլընտրանքային իրականությունը:
«Օրինակ՝ եթե դուք ապրում եք Լոս Անջելեսում, կարող է տպավորություն ստեղծվել, թե Հայաստանում տեղի ունեցան մասսայական ցույցեր, բայց մենք գիտենք, որ դա իրականությունից շատ հեռու է»,- ասաց նա:
Lրագրողի այն հարցին, թե արդյոք Սինանյանը հավատում էր, որ մենք պատերազմում հաղթելու ենք, վերջինս պատասխանեց, որ ներքին տեղեկատվություն ինքը չի ստացել, բաց տեղեկատվական կայքերից հասկացել է, որ մեր գործերը լավ չեն, բայց չի պատկերացրել, որ իրավիճակն այդքան վատ է:
«Հայաստան» հակմահայկական հիմնադրամի շուրջ ստեղծված աղմուկի մասին Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատարը հայտնեց, որ այն կվնասի հիմնադրամի հեղինակությանը, եթե բացատրական աշխատանք չտարվի, թե գումարներն ինչ նպատակով են օգտագործվում և ինչքանով են համընկնում այն նպատակների հետ, որոնց համար հավաքվել են։
«Ճիշտ բացատրական աշխատանք չտանելու դեպքում խնդիր կառաջանա: Բայց էդ բացատրությունը կա, պարզապես մարդկանց պետք է հասանելի դարձնել»,- ասաց Սինանյանը:
Ըստ հանձնակատարի՝ հիմադրամից Կառավարությանը փոխանցված գումարը նման արձագանքի չէր արժանանա, եթե Հայաստանը պատերազմում հաղթեր կամ պատերազմն ունենար պակաս ցավալի ավարտ:

З.Синанян: “После войны работать с Диаспорой стало сложнее”
“После этой войны все находятся в состоянии психологического шока, из-за чего работать с диаспорой стало сложнее”,- сказал на сегодняшнем брифинге по завершении заседания правительства Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян.
По его словам, в диаспоре подавляющее большинство СМИ находится под контролем сил, имеющих отношение к прежнему режиму, и эти силы представляют свою альтернативную реальность.
“Например, если вы живете в Лос-Анджелесе, то у вас может сложиться впечатление, что в Армении проходили массовые акции протеста, но мы-то знаем, что это очень далеко от реальности”,- отметил З.Синанян.
На вопрос журналиста, верил ли он сообщениям о том, что в войне мы одерживаем победу, Заре Синанян ответил, что не получал внутреннюю информацию, однако из сообщений информационных сайтов понимал, что наши дела идут неважно, но не представлял, что до такой степени плохо.
Касаясь шума, поднятого вокруг Общеармянского фонда “Айастан”, Главный уполномоченный по делам диаспоры сообщил, что если не проводить разъяснительную работу относительно того, на какие цели тратятся деньги и насколько они совпадают с теми целями, ради которых были собраны, то репутация фонда серьезно пострадает.
“Если не проводить правильную разъяснительную работу, возникнет проблема. Но эта работа ведется, просто она должна доходить до людей”,- добавил Синанян.
По его словам, перечисление из фонда суммы правительству не получило бы такого отклика, если б Армения победила в войне или если бы война не имела такого болезненного окончания.