ԱԺ-ն դեմ քվեարկեց երկրում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ԼՀԿ-ի երկու նախագիծը քառօրյայի օրակարգ ներառելուն
Հայաստանի Հանրապետության օրհներգի հնչյունների ներքո մեկնարկեց ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանը: Նիստի սկզբում ԱԺ խոսնակ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրեց քառօրյայի օրակարգը, ապա՝ այն հարցերը, որոնք օրակարգ չեն ներառվել գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը չստանալու պատճառով:
Երկու նման նախագիծ հեղինակել էր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը, որոնք վերաբերում են պատերազմին և հետպատերազմյան իրավիճակին, դրանք են` «Ստեղծված իրավիճակն ու դրանից դուրս գալու ելքերը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության իրավաչափությունը քննարկելու վերաբերյալ» և «Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու գործողությունների ծրագիր սահմանելու մասին» նախագծերը: Առաջինը ներկայացրեց Տարոն Սիմոնյանը, ում խոսքով` Ազգային ժողովը, լինելով խորհրդարանական պետության առաջնային մանդատով օժտված միակ մարմինը, չի կարող մեկուսացած մնալ իրավաքաղաքական և ռազմաքաղաքական գործընթացներից:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանն առաջարկեց նախագծին դեմ քվեարկել` ասելով, որ այն չի ստացել գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Այն մերժվեց 40 կողմ, 73 դեմ ձայներով: Մյուս նախագիծը ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը: Վերջինս հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո իրենք հայտարարել են, որ բանակցողը պետք է փոխվի, պարտության սիմվոլ վարչապետը պետք է հեռանա: Մարուքյանի խոսքով` հունվարի 11-ին եռակողմ հանդիպումից հետո իրենց պնդումը դարձավ իրողություն, ինչպես նաև հավելեց, որ քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարված չէ, իշխող ուժն էլ դասեր չի քաղել եղածից:
Մարուքյանը 20 րոպե ընդմիջում խնդրեց «Իմ Քայլը» խմբակցության հետ բանակցելու համար: Ընդմիջումից հետո նախագիծը դրվեց քվեարկության և մերժվեց:

Парламент проголосовал против включения в повестку заседания двух законопроектов фракции “Просвещенная Армения”
Сегодня начала работу 6-я сессия Национального Собрания. Сразу после начала четырехдневного заседания спикер НС Арарат Мирзоян представил повестку работы, а также те вопросы, которые не вошли в повестку, так как не получили положительное заключение головной комиссии.
Речь идет о двух проектах, разработанных оппозиционных фракцией “Просвещенная Армения”: “О сложившейся ситуации и путях выхода из нее, а также о рассмотрении правомерности заявления, подписанного 9 ноября 2020 г. премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и президентом Российской Федерации Владимиром Путиным”, “Об установлении программы действий по выходу из сложившейся в Республике Армения ситуации”. Первый законопроект представил Тарон Симонян. Он отметил, что парламент не может оставаться в стороне от политико-правовых и военно-политических процессов.
Член постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Арусяк Джулакян предложил проголосовать против проекта, отметив, что он не получил положительное заключение головной комиссии. В результате голосования документ был отклонен.
Второй проект представил лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян. Он напомнил о том, что после подписания 9 ноября трехстороннего заявления “Просвещенная Армения” заявила о необходимости смены переговорщика и уходе ставшего символом поражения премьер-министра. По словам Марукяна, состоявшаяся 11 января в Москве трехсторонняя встреча подтвердила правоту их утверждения. Лидер “ПА” также заявил, что политический кризис не преодолен, а правящая сила не извлекает уроков из произошедшего.
Э. Марукян попросил 20-минутный перерыв для проведения консультации с фракцией “Мой шаг”. После перерыва проект был поставлен на голосование и отклонен.