Լավրովը ներկայացրել է Ադրբեջանի դիրքորոշումը Հադրութի շրջանում գերեվարված 62 հայ զինծառայողների վերաբերյալ
Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի զինվորականներն այս պահին ճշտում են արցախյան 2020թ․ պատերազմի ընթացքում գերեվարված անձանց ցուցակները գերիների փոխանակում կատարելու համար։ Այս մասին հունվարի 18-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
ՌԴ արտգործնախարարի խոսքով՝ առաջին հերթին անհրաժեշտ է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը այն անձանց հստակ ցուցակները կազմեն, որոնք կորել են և որոնց ցանկանում են գերությունից ազատել, և ըստ Լավրովի՝ այս հարցում ամենաշատ խնդիրներն ունեցել է Հայաստանը։
«Ադրբեջանը այդպիսի ցուցակներ տվել է, դրանք աննշան էին, և բոլորը ոչ միանգամից, սակայն վերադարձվել են, որոնց անունները նշված են եղել ցուցակներում։ Անհետ կորածների, գերիների և պահվող անձանց վերաբերյալ այլ իրավիճակներում Ադրբեջանի կողմից խնդիրներ չեն առաջացել»,- ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը։
Լավրովը նշել է, որ հայկական կողմը ցուցակները միանգամից և ամբողջությամբ չի տրամադրել, և արդյունքում այն անձանց փոխանակումն է կատարվել, որոնք անմիջական մասնակցություն են ունեցել մինչև նոյեմբերի 9-ը տեղի ունեցած իրադարձություններին։
«Հիմա գլխավոր հարցը դեկտեմբերի սկզբին Հադրութի շրջանում տեղի ունեցածն է, երբ նոյեմբերի վերջին հայ զինծառայողները ուղարկվել էին այնտեղ։ Նրանք գերի են ընկել մեկ շաբաթ անց, դեկտեմբերի սկզբից 10 օր անց, եղել են 62 հոգի»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը։
Բացի դրանից, ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, թե ադրբեջանական կողմը այս փուլում հայտարարել է՝ քանի որ զինծառայողները այդ շրջան են տեղափոխվել հրադադարի մասին հայտարարության ստորագրումից հետո, ապա անհրաժեշտ է այդ հարցը այլ հարթությունում դիտարկել, և ոչ թե նոյեմբերի 9-ին կնքված հայտարարության շրջանակներում։
«Ամեն դեպքում մենք անհրաժեշտ ենք համարում, որ այդ հարցը դիտարկվի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքի շրջանակներում։ Ես խոսել եմ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ՝ փորձելով ճշտել այն անձանց ցուցակները, որոնք այս պահին չկան, սակայն պարզվել է, որ նրանց թիվը 62-ից ավելի է։ Հիմա մեր զինվորականները կապի մեջ են հայ և ադրբեջանցի զինվորականների հետ»,- եզրափակել է Լավրովը։

Сергей Лавров представил позицию Азербайджана по вопросу взятых в плен в Гадрутском районе 62 армянских военнослужащих
Военные РФ, Армении и Азербайджана в настоящее время выверяют поименные списки для обмена военнопленными после конфликта в Карабахе. Об этом заявил на пресс-конференции 18 января министр иностранных дел России Сергей Лавров.
По словам главы МИД РФ, поначалу наибольшие проблемы были у армянской стороны, потому что необходимо было, чтобы обе стороны – и Азербайджан и Армения – сформировали и передали списки людей, которые пропали и которых они хотят вызволить из плена.
"Азербайджан такие эти списки дал и они были незначительными. И все те, кто был упомянут в азербайджанских списках, были не сразу, но возвращены. Больше каких-либо ситуаций с пропавшими, пленными, с удерживаемыми лицами со стороны Азербайджана не возникало", - сообщил Лавров.
При этом он указал, что с армянской стороны списки были предоставлены не сразу и не полностью. "Впоследствии состоялись обмены теми, кто были участниками событий, завершившихся до 9 ноября. Но сейчас главным является вопрос, который возник в Гадрутском районе, когда в начале декабря большая группа армянских военнослужащих-призывников была, я так понимаю, туда направлена. Эти люди - 62 человека, попали в плен через 7-10 дней, то есть в начале декабря”,- пояснил глава МИД РФ.
Кроме того, "азербайджанская сторона на этом этапе заявила, что поскольку эти люди были заброшены в этот район после объявления о прекращении огня и всех боевых действий, то их необходимо рассматривать отдельным порядком, а не как подпадающих под 9 ноября", добавил Сергей Лавров.
"Мы, тем не менее, все-таки продвигаем необходимость продолжить рассмотрение этого вопроса, чтобы его закрыть, руководствуясь принципом "всех на всех". Я говорил с министром иностранных дел Армении, пытаясь уточнить окончательные списки тех, кого сейчас не достает. Но оказалось, что их гораздо больше 62-х. И сейчас наши военные в контакте с военными Армении и Азербайджана теперь уже выверяют эти поименные списки, чтобы понять, где могут находиться эти люди", - подчеркнул Лавров.