Հայաստան կարող է ներմուծվել ղազախական նավթամթերք
Խորհրդարանը հերթական նիստում քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետություն նավթամթերքի մատակարարման ոլորտում առևտրատնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին հարցը:
Այն ներկայացրեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը, որի խոսքով՝ համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է եղել երկու երկրների միջև նավթամթերքների առաքման ոլորտում համագործակցության կարգավորման կողմերի հետաքրքրվածությամբ: Ըստ համաձայնագրի` ղազախական նավթամթերքը Հայաստան առաքվելու դեպքում ազատվելու է մաքսատուրքի գանձումից:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը հետաքրքրվեց՝ կա արդյոք որոշակի հաշվարկ, թե այս հնարավորությունը բենզինի կամ դիզելային վառելիքի գնի վրա ինչպիսի ազդեցություն կունենա, գնանկում կլինի՞, թե՞ ոչ: Փոխնախարարն արձագանքեց, որ այս պահի դրությամբ նման հաշվարկ չկա, սակայն մրցակցության ավելացումն ակնհայտ է: Տերտերյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանը նման համաձայնագիր ունի ՌԴ-ի հետ, և Ղազախաստանի հետ այսպիսի համաձայնագրի առկայությունը նոր հնարավորություններ կստեղծի:
«Առնվազն երկրորդ շուկայի պարագայում տեսական դատողություն կարելի է անել, որ ինչքան ներկրման հավասար պայմաններ լինեն` մաքսատուրքից ազատված, այնքան մատակարարող սուբյեկտների դաշտը կմեծանա, ինչը դասական կանոնների համաձայն՝ գնանկման կհանգեցնի: Ղազախական շուկան արտադրության իմաստով բավական մեծ պոտենցիալ ունի, որպես այլընտրանքային ռուսական շուկային` մեր ներկրողներին որոշակի հնարավորություն կտա»,- ասաց փոխնախարարը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը հետաքրքրվեց, թե ինչ ծավալի բենզին կամ այլ նավթամթերք կարող է ներկրվել: Փոխնախարարը դժվարացավ թվեր հնչեցնել` ասելով, որ այն պայմանավորված կլինի նաև, թե ինչ գին կառաջարկեն ղազախական կողմից:
Նախագծի հարակից զեկուցող, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն ընդգծեց` սրանով Հայաստանում սպառվող նավթամթերքի ձեռքբերման ևս մեկ լրացուցիչ աղբյուրի հնարավորություն է լինելու: Թե ինչ ծավալով կառաքվի և ինչ չափով կազդի Հայաստանի նավթամթերքի ներքին սպառման շուկայի վրա, ըստ Թունյանի, ժամանակը ցույց կտա: Եկող տարվանից համաձայնագիրը փաստացի կարող է գործել:

Армения может импортировать нефтепродукты из Казахстана
В парламенте обсудили вопрос ратификации соглашения “О торгово-экономическом сотрудничестве в сфере поставок нефтепродуктов между правительством Республики Армения и правительством Республики Казахстан”.
Документ представил замминистра территориального управления и инфраструктур Ваче Тертерян. По его словам, необходимость заключения подобного соглашения была обусловлена заинтересованностью сторон в урегулировании сотрудничества между двумя странами в сфере поставок нефтепродуктов. В соответствии с соглашением в случае экспорта в Армению казахстанские нефтепродукты будут освобождены от таможенных сборов.
Депутат фракции “Мой шаг” Геворк Папоян поинтересовался, есть ли данные о том, как скажется такая возможность на стоимости бензина или дизельного топлива в Армении. Оказалось, что такие расчеты не производились, но, как отметил замминистра, конкуренция однозначно вырастет.
“Казахстанский рынок имеет большой потенциал, и в качестве альтернативы российскому рынку предоставит нашим импортерам определенные возможности”,- сказал замминистра.
Депутат фракции “Мой шаг” Ширак Торосян спросил, какой объем бензина или нефтепродуктов можно будет импортировать. В.Тертерян затруднился назвать конкретные цифры, отметив, что это будет обусловлено той ценой, которую предложит казахстанская сторона.
Сопутствующий докладчик по проекту, председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян подчеркнул, что благодаря этому соглашению в Армении появится еще один источник приобретения нефтепродуктов.