Փաշինյանը` Գորգիսյանին. «Դուք որպես ընդդիմություն ի վիճակի չեք սպասարկել Հայաստանի շահը»
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին պնդեց` գործող իշխանությունը չի կարողանում սպասարկել Հայաստանի պետական շահը:
«Ինչու՞ եք շարունակում պաշտոնավարել, ինչու՞ չեք հեռանում` հնարավորություն տալով կարող ուժերին գալ և շարունակել բանակցությունները հնարավորինս հայանպաստ ուղղությամբ»,-ասաց Գորգիսյանը` դիմելով Նիկոլ Փաշինյանին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց` բավական երկար տարիներ ՀՀ-ից միշտ գերիներ են եղել Ադրբեջանում, սակայն գերիների վերադարձի հարցը ընդդիմության օրակարգում չի եղել, չեն պահանջել իշխանություններից գերիներին Հայաստան վերադարձնել: Փաշինյանը կասկած հայտնեց, որ ընդդիմությունը ոչ թե գերիների վերադարձն է ուզում, այլ գերիների չվերադառնալու հարցով քաղաքական միավորներ վաստակել:
«Այո՛, շատ դժվար է հինգ ճակատով պայքարել գերիների վերադարձի հարցի շուրջ: Թվում է, թե հարց եք տալիս ճանապարհի անվտանգությունը բարձրացնելու համար, բայց իրականում հարց եք տալիս էժան քաղաքական միավոր շահելու համար, որի հետևանքով ճանապարհի գործունեության համար ձևավորվում է շատ կոնկրետ վտանգ: Եթե մեզ ասում եք, որ որպես իշխանություն ի վիճակի չենք սպասարկել Հայաստանի շահը, ես էլ ասում եմ` դուք որպես ընդդիմություն ի վիճակի չեք սպասարկել Հայաստանի շահը»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի` ընդդիմությունն իր շեշտադրումներով վտանգի տակ է դնում գերիների կյանքը, և պարտադիր չէ, որ գերիների վերադարձի բանակցություննների ամբողջ բովանդակությունը ներկայացնեն:

Пашинян – Горгисяну: “Вы как оппозиция не в состоянии обслуживать интересы Армении”
Секретарь парламентской фракции “Просвещенная Армения” Геворк Горгисян во время сегодняшнего Правительственного часа в Национальном Собрании заявил, что действующая власть не может обслуживать государственный интерес Армении.
“Почему Вы продолжаете занимать должность премьер-министра? Почему не уходите, чтобы дать возможность придти тем силам, которые в состоянии работать и продолжать переговоры в максимально проармянском направлении?” – обратился к Николу Пашиняну оппозиционный депутат.
В своем ответе Пашинян заявил, что армянские пленные находились в Азербайджане и раньше, однако вопрос их возвращения никогда не входил в повестку оппозиции, последняя никогда не требовала от властей возвращения пленных на родину. Пашинян высказал мнение, что цель оппозиции – не возвращение находящихся в плену армянских граждан, а зарабатывание политических очков на этом вопросе.
“Если вы нам говорите, что мы как власть не в состоянии обслуживать интерес Армении, то я в свою очередь говорю, что вы как оппозиция не в состоянии обслуживать интерес Армении”,- заявил Пашинян.
Премьер также отметил, что оппозиция своими высказываниями ставит под угрозу жизнь пленных и что не обязательно передавать все содержание переговоров по вопросу их возвращения.