Խորհրդարանական ընդդիմությունը պահանջում է առանց նախապայմանների արտահերթ ընտրություններ
Խորհրդարանական ճեպազրույցներին այսօր` հունվարի 21-ին, երեք խմբակցություններն ամփոփեցին քառօրյա նիստերի աշխատանքը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հայտնեց, որ կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարությամբ նախորդ շաբաթ այցելել են Սյունիքի մարզ, եղել բոլոր համայնքներում, նաև սոցիալական աջակցություն տրամադրել: Մելքումյանի խոսքով` երեկ կայացած ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին այդ հարցերը հստակ ներկայացրել են, որ Սյունիքը վտանգված է, սակայն վարչապետն այդպես էլ որևէ հարցի հստակ պատասխան չի տվել:
ԲՀԿ անդամ Իվետա Տոնոյանն ընդգծեց` Փաշինյանը մանիպուլյացիաներ իրականացնելու հարցում հավասարը չունի, կոնկրետ հարցադրումներին որևէ պատասխան չի տրվել, փոխարենը վերջինս որդեգրել էր մեղադրանքներ հնչեցնելու գործելաոճը: Տոնոյանի խոսքով` Փաշինյանը խուսափեց պատասխանել այն հարցին, թե Արցախն իր համար Հայաստան է, թե՞ ոչ:
«Շուշին գնաց, Նիկոլը մնաց, էդպես չի լինում»,-հավելեց Մելքումյանը:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Շաքե Իսայանը վերահաստատեց, որ ԲՀԿ-ն շարունակում է 17 ուժերի մասը լինել, համաձայն է նրանց օրակարգին, սակայն զուգահեռաբար, որպես երկրորդ խորհրդարանական ուժ կիրառում են նաև խորհրդարանական գործիքակազմը:
Վարչապետ Փաշինյանը ԱԺ-Կառավարություն երեկվա՝ հունվարի 20-ի հարցուպատասխանին, դիմելով ԲՀԿ-ական պատգամավոր Իվետա Տոնոյանին, մեղադրեց վերջիններիս, որ մերժում են արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ քննարկումները, ինչի հետևանքով «Իմ քայլը» խմբակցությունը միայնակ է կատարում Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները և որոշել է բացառել ռեյտինգային ընտրակարգը: Փաշինյանն ընդգծեց` արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն ինքնանպատակ չեն լինելու, և խորհրդարանական ուժերի միջև ժամկետների վերաբերյալ հստակ պայմանավորվածություն պետք է լինի:
Այս առնչությամբ Միքայել Մելքումյանն ասաց, որ այս փուլում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով:
«Մենք ասում ենք՝ տուր հրաժարական առանց նախապայմանների, մենք մեր կարծիքը չենք փոխել, խորհրդարանը պետք է շանս ունենա ընտրել նոր վարչապետ, և այդ պարագայում նոր ընտրությունների գնալ: Վարչապետը պետք է պայման չդնի»,-ասաց Մելքումյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, անդրադառնալով արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ վարչապետի առաջարկին, հիշեցրեց, որ տարեվերջին վարչապետը եկել էր խորհրդարան և հանդիպել երեք խմբակցությունների ղեկավարների հետ: Մարուքյանի խոսքով` Փաշինյանն առաջարկել է կազմակերպել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ և հուշագիր կնքել, որ իր հրաժարականից հետո խորհրդարանական ընդդիմությունը թեկնածու չի առաջադրում, խորհրդարանը լուծարվում է, և հրավիրվում են նոր ընտրություններ:
«Ես ասել եմ` մեր օրակարգն է անցումային կառավարության ձևավորումը, ասել եմ, որ մեր վարչապետի թեկնածուն ես եմ, սակայն այս հարցով չի եղել կոնսենսուս, և հուշագրի թեման փակվել է»,-ասաց Մարուքյանը:
ԼՀԿ ղեկավարի խոսքով` խորհրդարանական ընդդիմությունն ու անկախ պատգամավորները միասին շուրջ 50-ն են, իսկ խորհրդարանական մեծամասնությունը՝ 82-ը: Մարուքյանը կասկած հայտնեց, որ իշխանությունը վստահ չէ, թե իր պատգամավորները ինչպես կվարվեն, միգուցե իրեն ընտրեն, դա է պատճառը, որ վախենում են այդ սցենարից:
«Ես կոնտր-հուշագիր եմ առաջարկել, որ ես ընտրվում եմ վարչապետ, պայմանավորվում ենք ինչ-որ ժամկետ, երբ ես հրաժարական եմ տալիս ու չեմ առաջադրվում, խորհրդարանը ցրվում է, ու գնում ենք ընտրությունների, սակայն համաձայնություն չի եղել»,-ասաց Էդմոն Մարուքյանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը, արձագանքելով ընդդիմության պնդումներին` առանց նախապայմանների գնալ արտահերթ ընտրությունների, ասաց, որ իշխանության խնդիրն այն չէ, թե իրենք կասկածներ ունեն, թե խորհրդարանում կարող է երկու անգամ վարչապետ չընտրվել, պարզապես իշխանությունը խնդրի վերաբերյալ իր տեսլականն է առաջարկում:
«Որպեսզի այդ տեսլականը լինի, պետք է ըմբռնում, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները լուծելու են այդ խնդիրը: Խորհրդարանական ընդդիմությունը ներկայացնում է մեր հանրության որոշ հատվածը, հետևաբար ընտրություններն ինքնապատակ չպետք է լինեն, պետք է ըմբռնում լինի արտահերթ ընտրությունների ժամկետների վերաբերյալ»,-ասաց Սուրեն Գրիգորյանը:
Ուստի, ըստ պատգամավորի, խորհրդարանական ընդդիմությունը պետք է հուշագիր ստորագրի և հայտնի արտահերթ ընտրությունների ժամկետների վերաբերյալ միասնական դիրքորոշում: Ըստ նրա` եթե ընդդիմությունը վարչապետի թեկնածու է առաջադրում, և ձևավորվում է անցումային կառավարություն, այդ կերպ խնդիրը չի լուծվում, քանի որ իրենց համոզմունքն է, որ խնդրի լուծումը հնարավոր է միայն ընտրությունների միջոցով: Նազելի Բաղդասարյանն էլ հավելեց, որ ընդդիմության օրակարգում է եղել իշխանափոխության հարցը, եթե նրանք այժմ պատրաստ չեն ընտրությունների, ուրեմն իշխանությունն ինքնանպատակ ընտրություններ չի անցկացնի: Նրա խոսքով` խորհրդարանական ուժերը պետք է միասնական մոտեցում ունենան իշխանության ձևավորման հարցում, դա է պատճառը, որ իրենք առաջարկում են առկա խնդիրը լուծել ընտրությունների միջոցով:
«Մեզ համար իշխանության ձևավորումը հնարավոր է միայն ընտրությունների միջոցով»,-եզրափակեց Բաղդասարյանը:

Парламентская оппозиция требует проведения внеочередных выборов без предусловий
21 января состоялись брифинги парламентских фракций, на которых были подведены итоги работы 4-дневных заседаний Национального Собрания.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Микаел Мелкумян сообщил, что по поручению лидера партии Гагика Царукяна на минувшей неделе они побывали во всех общинах Сюникской области, где оказали жителям социальную помощь. Во время состоявшегося вчера Правительственного часа депутаты от “ПА” сообщили, что Сюник в опасности, однако премьер так и не дал конкретного ответа ни на один из заданных ими вопросов.
Коллега Мелкумяна по фракции Иветта Тоноян подчеркнула, что Пашинян уклонился от ответа на вопрос, является для него Арцах Арменией или нет.
Депутат той же фракции Шаке Исаян подтвердила, что “Процветающая Армения” продолжает сотрудничать с 17 политическими силами, требующими отставки премьера.
Вчера в парламенте Никол Пашинян обвинил “Процветающую Армению” в том, что она отказывается участвовать в обсуждениях по внеочередным выборам, из-за чего фракция “Мой шаг” сама вносит поправки в Избирательный кодекс, одна из которых касается отказа от рейтинговой избирательной системы. Пашинян подчеркнул, что между парламентскими силами должна быть достигнута четкая договоренность о сроках проведения внеочередных парламентских выборов.
В связи с этим Микаел Мелкумян отметил, что проведение внеочередных выборов на данном этапе чревато непредсказуемыми последствиями. “Мы говорим: подай в отставку без предусловий. Парламент должен получить шанс выбрать нового премьера и только потом провести новые выборы”,- заявил депутат.
Лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян сообщил, что в конце года премьер встретился в парламенте с руководителями трех фракций, которым предложил организовать внеочередные парламентские выборы, подписать меморандум о том, что после его отставки парламентская оппозиция не выдвинет своего кандидата, парламент будет распущен и состоятся новые выборы.
“Я сказал, что наша повестка – это формирование переходного правительства и что нашим кандидатом на пост премьера являюсь я сам, однако консенсус по этому вопросу не был достигнут, и тема меморандума закрылась”,- отметил Марукян.
По его словам, оппозиционные и независимые депутаты вместе составляют 50 человек, а депутаты от парламентского большинства – 82 человека. Он выразил мнение, что власть не уверена в том, как поведут себя ее депутаты, потому и боится такого сценария.
“Я предложил подписать встречный меморандум, согласно которому я избираюсь премьером, мы договариваемся о конкретном сроке, когда я подам в отставку и больше не буду выдвигать свою кандидатуру, парламент распускается, проводятся выборы. Однако мы не пришли к согласию”,- сказал Эдмон Марукян.
Депутат фракции “Мой шаг” Сурен Григорян, касаясь требования оппозиции провести выборы без предусловий, отметил: “Парламентская оппозиция представляет определенную часть нашего общества, следовательно выборы не должны быть самоцелью. Необходимо достичь согласия в вопросе сроков проведения внеочередных выборов”. По словам депутата, парламентская оппозиция должна подписать меморандум и представить единую позицию по срокам проведения внеочередных выборов. Намерение оппозиции выдвинуть кандидатуру премьера и сформировать переходное правительство не может быть решением проблемы, властное крыло видит решение только в проведении выборов, сказал С.Григорян.
Другой депутат фракции “Мой шаг”, Назели Багдасарян, отметила, что в повестке оппозиции был вопрос смены власти, и если сейчас оппозиция не готова к выборам, то власти не станут их проводить в качестве самоцели. Парламентские силы должны сформировать единый подход к вопросу формирования власти, поэтому мы предлагаем решить существующую проблему посредством проведения выборов, сказала представитель правящей фракции. “Для нас формирование власти возможно только путем выборов”,- добавила Н.Багдасарян.