Միջգերատեսչական աշխատանքային խմբին չի հաջողվել ապահովել գերիների վերադարձը՝ առանց նախապայմանների
Հայաստանում գերիների և անհետ կորած անձանց հարցերով զբաղվող երեք հանձնաժողով գոյություն ունի ներկայում: Միջգերատեսչական հանձնաժողովներից մեկը ստեղծվել էր 2018-ի նոյեմբերի 19-ի՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշումով: Միջգերատեսչական երկրորդ հանձնաժողովը վարչապետի որոշումով ստեղծվեց 2020 թ. դեկտեմբերի 9-ին: Գերեվարված, անհետ կորած զինծառայողների և այլ անձանց հարցերով զբաղվող եւս մեկ հանձնաժողով 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստեղծվել է Պաշտպանության նախարարի որոշումով:
Նույն նպատակը հետապնդող երեք հանձնաժողովների գոյության պայմաններում, ինչպես օրեր առաջ ներկայացրեց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն իր ասուլիսի ժամանակ, հայկական կողմը գերիների ամբողջական ցուցակ չի տրամադրել (ամբողջական ցուցակը գուցե և չի էլ ունեցել- Ս. Պ.): «Ցուցակները միանգամից և ամբողջությամբ չի տրամադրել, և արդյունքում այն անձանց փոխանակումն է կատարվել, որոնք անմիջական մասնակցություն են ունեցել մինչև նոյեմբերի 9-ը տեղի ունեցած իրադարձություններին»,- հայտնել է Ս. Լավրովը:
Պաշտպանության նախարարի որոշումով ստեղծված՝ «Մարտական գործողությունների ընթացքում գերեվարված, անհետ կորած զինծառայողների և այլ անձանց» հանձնաժողովը զբաղվում է մարտական գործողությունների ընթացքում գերության մեջ հայտնված կամ գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների և այլ անձանց տվյալների ճշտման և հավաքագրման հարցերով:
Ծնողներն այս հանձնաժողովին են փոխանցել մարտական գործողությունների ընթացքում գերության մեջ հայտնված կամ գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց տվյալները: Ծնողների մեծ մասը իրենց որդիներին գտնելու ու վերադարձնելու պահանջով երկու ամսից ավելի է, ինչ բողոքի ակցիաներ է անցկացնում Պաշտպանության նախարարության, զորամասերի, Կառավարության շենքի դիմաց, հանդիպում՝ պաշտոնյաների, անգամ վարչապետի հետ:
Հանձնաժողովի նախագահ գնդապետ Վիտալի Ոսկանյանը լրագրողներին հայտնել էր, որ ամեն զինվորի, քաղաքացիական անձի մասով ստեղծվում են անձնական գործեր: Բոլոր ծնողները նշում են, թե որտեղ է դեպքը տեղի ունեցել, այդ պահին որ հեռախոսն է զինվորի մոտ եղել, այն վերածում են քարտեզի, համեմատում են իրենց ունեցած տվյալների հետ և բազա են պատրաստում: Եթե գնդապետի ասածները ճիշտ են, ուրեմն գերեվարվածների տվյալներն ունի Կառավարությունը, թեկուզ ոչ 100% ճշգրտությամբ:
Փոխվարչապետի գրասենյակի աշխատակազմի ղեկավարը «Հետք»-ին տեղեկացրել է, որ վարչապետի որոշումով 2020 թ. դեկտեմբերի 9-ին ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի նպատակը «2020 թ. սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհվածների դիակների, գերիների և անհետ կորած անձանց հայտնաբերման և վերադարձի հետ կապված աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելն ու համակարգելն է»:
Նշենք, որ 2018թ.-ին ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի առջև նույն խնդիրներն են դրված եղել՝ «իր իրավասությունների սահմաններում կազմակերպել գերի ընկած և անետ կորած, ինչպես նաև պատանդ վերցված և անհետ կորած անձանց որոնողական ու վերադարձնելու աշխատանքները»: Այստեղ միայն շեշտված չէ «առավել արդյունավետ կազմակերպումը», սակայն ենթադրվում է, որ հանձնաժողովը պետք է գործեր այդ սկզբունքով:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ գործող միջգերատեսչական աշխատանքային խմբում ընդգրկված են նախարարներ, ուժային կառույցների ղեկավարների տեղակալներ: Ի տարբերություն նույնանուն հանձնաժողովի՝ աշխատանքային խմբի կազմն ընդլայնվել է՝ պատգամավորներ, վարչապետի գլխավոր խորհրդականը, նախարարի տեղակալներ և մեկ հոգի ՄԻՊ-ի աշխատակազմից:
Միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի առաջին նիստը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 10-ին: «Ներկայում թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմերը գերիների ցուցակները փոխանցել են Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին: Այժմ ընթանում է ցուցակների ճշտման գործընթացը: Գերիների փոխանակման գործընթացում, ինչպես հայտարարել ենք, մենք առաջարկել ենք կիրառել «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքը, ինչպես նաև ստեղծել մեխանիզմ, ըստ որի՝ նոր գերիների հայտնաբերման պարագայում կողմերից յուրաքանչյուրը պարտավորվում է առանց նախապայմանների վերադարձնել նրանց»,- հայտնել է փոխվարչապետ Տ. Ավինյանը:
Թե որքանով է «առավել արդյունավետ» գործել այս խումբը և որքանով է նրան հաջողվել կիրառելի դարձնել ռազմագերիներին ու պատանդներին փոխանակելու «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքը, պարզ դարձավ Ադրբեջանի նախագահի հերթական հոխորտանքից հետո: Նա հայտարարեց, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո հանձնված տարածքներից գերեվարված զինվորները ահաբեկիչներ են, նրանք չեն կարող համարվել ռազմագերիներ։ Այդ զինվորներից բացի, հայտնի է, որ Ադրբեջանում են գտնվում նաև գերեվարված քաղաքացիական անձինք, այդ թվում՝ կանայք: Ընդ որում, նրանք գերեվարվել են Արցախ գնալու ճանապարհին:
Այդ ժամանակ արդեն Հադրութի Խծաբերդ գյուղի դիրքերից գերեվարվել էին 62 հոգի և ինչպես տեսնում ենք, աշխատանքային խմբին չի հաջողվել ստեղծել մեխանիզմ, ըստ որի նոր գերիների հայտնաբերման պարագայում կողմերից յուրաքանչյուրը պարտավորվում է առանց նախապայմանների վերադարձնել նրանց: Ավելին, Հայաստանի վարչապետը հունվարի 11-ին Մոսկվա մեկնեց նաև այդ օրակարգով, ինչպես հայտարարել էր նախապես, սակայն այնտեղ ռազմագերիների, անհետ կորածների, զոհվածների աճյունների փոխանակման հարցում ոչ մի արդյունքի չհասավ:
«Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանն ասում է, որ այս պատերազմում հայ գերիների մեծ թիվը պայմանավորված է նրանով, որ նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ համաձայնագրում չի հստակեցվել, թե որքան ժամանակ է պահանջվում այդ տարածքներից մարտական ջոկատները դուրս բերելու համար, և համաձայնել են տարածքները հանձնել այդ մարդկանց հետ միասին: Այդ պատճառով են զինվորները հայտնվել թշնամու տարածքում, և Ադրբեջանը դրանից հետո գերեվարվածներին գերիներ չի դիտարկում:
«Տեղի է ունեցել գործողություն, որն իր հատկանիշներով պետական հանցագործություն է, անկախ նրանից՝ դիտավորությա՞մբ է արվել, թե՞ անփութորեն»,- շեշտեց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ- ի գործադիր տնօրեն Լ. Ալավերդյանը:
Նշենք, որ Տ. Ավինյանի գլխավորությամբ 2020թ. նոյեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել «Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի» նիստ՝ ընդլայնված կազմով: Այսինքն, խոսքը միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի մասին չէ, քանի որ այն դրանից 14 օր հետո է ստեղծվել: Այս նիստում, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, քննարկվել են գերիների փոխանակման բանակցությունների գործընթացին, անհետ կորած անձանց հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվող որոնողական աշխատանքներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են 5 հասարակական կազմակերպություններ, որոնցից մեկը «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ն է: ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանն ասում է, որ իրենք տեղեկացված չեն եղել հանձնաժողովի նիստի մասին: «Հայտարարվեց, որ գերիների ու անհետ կորած անձանց հարցերով զբաղվում է հատուկ այդ նպատակով ստեղծված, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի ղեկավարությամբ գործող միջգերատեսչական հանձնաժողովը։ Միաժամանակ չկա վարչապետի որոշում նախկին հանձնաժողովը լուծարելու մասին»,- Լ. Ալավերդյանը:
Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված ՀԿ-ներից «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի» նախագահ Արթուր Սաքունցը հայտնեց, որ իրենք նույնպես հրավիրված չեն եղել հանձնաժողովի նիստին:
Չկա նաև որոշում, թե ինչպես է Տ. Ավինյանը գլխավորել այն հանձնաժողովի նիստը, որն, ըստ վարչապետի որոշման, գլխավորում է Պաշտպանության նախարարը:
Լ. Ալավերդյանը նշեց, որ Արցախյան առաջին պատերազմի ավարտից հետո, 11 տարի միայն իր ղեկավարած կազմակերպությունն էր այդ աշխատանքը կատարում, և դա եղել է գերիների փոխանակման և անհետ կորածներին որոնելու ամենածանր շրջանը: 2001թ.-ից, երբ ստեղծվեց Կառավարությանն առընթեր հանձնաժողովը, «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ն ընդգրկվեց այդ հանձնաժողովում:
Լ. Ալավերդյանի կարծիքով՝ ներկայում պետական մակարդակով տապալված է այս գործընթացը: «Հարազատներիը մեզ դիմել են օգնության խնդրանքով, և ես նրանց ասել եմ՝ այն գործիքակազմը, որ մինչ օրս օգտագործել ենք, այսօր բացարձակապես չի աշխատում: Ես բոլորին խորհուրդ եմ տալիս դիմել ԿԽՄԿ և Պաշտպանության նախարարի ստեղծած հանձնաժողովին»,- հայտնեց նա:
«Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ի գործադիր տնօրենը շեշտում է, որ ի տարբերություն Արցախյան առաջին պատերազմի, այսօր կա ինֆորմացիայի հզոր շտեմարան: Այս պատերազմում եզակի են եղել դեպքերը, երբ մարդիկ առանց գրանցվելու հայտնվել են ռազմաճակատում, մնացածները պետական զինկոմիսարիատներում գրանցվել և ուղարկվել են: Եթե դա արվել է պետականորեն, պարտավոր են ունենալ վերադարձածների ցուցակը, ճշտեն ռազմագերիներին, իսկ մնացածները պետք է համարվեն անհետ կորածներ:

Межведомственной рабочей группе не удалось обеспечить возвращение армянских пленных без предусловий
В Армении действуют три комиссии по вопросам пленных и без вести пропавших лиц. Одна из межведомственных комиссий была создана 19 ноября 2018 г. решением премьер-министра Никола Пашиняна. Еще одна межведомственная комиссия сформировалась по решению премьера 9 декабря 2020 г. Третья комиссия по вопросам пленных, пропавших без вести и других лиц была создана 9 ноября 2020 г. по решению министра обороны.
В условиях существования трех комиссий, занимающихся одним и тем же вопросом, армянская сторона, как сообщил на своей пресс-конференции министр иностранных дел России Сергей Лавров, не предоставила вовремя список пленных (не исключено, что полного списка нет до сих пор. – С.П.).
Созданная решением министра обороны комиссия по вопросам взятых в плен и пропавших без вести во время боевых действий военнослужащих и других лиц занимается уточнением и сбором данных военнослужащих и других лиц, которые попали в плен в ходе боевых действий или чье местонахождение неизвестно.
Родители указанных лиц передали комиссии все необходимые данные. Многие из них уже больше двух месяцев проводят акции протеста перед зданиями министерства обороны, военных частей, правительства, встречаются с должностными лицами вплоть до премьер-министра. Председатель комиссии, полковник Виталий Восканян сообщил журналистам, что создается личное дело каждого солдата, каждого гражданского лица. Родители сообщают, где произошел случай с их солдатом, какой телефон находился у него в тот момент, создают базу данных. Если слова полковника соответствуют действительности,то это значит, что правительство располагает данными о пленных, пусть даже не со 100-процентной точностью.
Руководитель администрации офиса вице-премьера сообщил Hetq.am, что цель созданной по решению премьера межведомственной рабочей группы состоит в “эффективной организации и координации работ, связанных с обнаружением и возвращением тел погибших, взятых в плен и пропавших без вести вследствие развязанных 27 сентября 2020 года военных действий против Республики Арцах”. Отметим, что те же задачи были поставлены и перед межведомственной комиссией, которая была создана в 2018 году.
В межведомственную рабочую группу во главе с вице-премьером Тиграном Авиняном, входят министры, заместители руководителей силовых структур. В отличие от аналогичной комиссии состав рабочей группы расширен – в нее вошли депутаты, главный советник премьера, заместители министра и представитель офиса Защитника прав человека.
Первое заседание рабочей группы состоялось 10 декабря. “В настоящее время и армянская, а азербайджанская стороны передали списки пленных в Международный Комитет Красного Креста. Сейчас идет процесс уточнения списков. Как мы уже сообщили, в процессе обмена пленными мы предложили применить принцип “всех на всех”, а также создать механизм, согласно которому в случае обнаружения новых пленных каждая из сторон обязуется вернуть их без предусловий”,- сказал вице-премьер Тигран Авинян.
Насколько “эффективно” действовала эта группа и в какой мере ей удалось добиться обмена пленными и заложниками по принципу “всех на всех”, стало ясно после очередных угроз президента Азербайджана. Он заявил, что солдаты, которые были взяты в плен на территориях, переданных армянской стороной после подписания 9 ноября 2020 г. трехстороннего заявления, являются террористами, а не военнопленными. Известно, что, помимо военнослужащих, в азербайджанском плену находятся также гражданские лица, в том числе женщины. Последние были взяты в плен, когда направлялись в Арцах.
Уже тогда с позиций в селе Хцаберд Гадрутского района были взяты в плен 62 человека, и, как видим, рабочей группе не удалось создать механизм, согласно которому в случае появления новых пленных каждая из сторон обязана вернуть их без предусловий. Более того, как было заранее объявлено, 11 января премьер Армении отбыл в Москву именно по этой повестке, однако не смог добиться какого-либо результата в вопросе обмена военнопленными, пропавшими без вести и телами погибших.
Исполнительный директор общественной организации “Против правового произвола” Лариса Алавердян утверждает, что большое число пленных с армянской стороны обусловлено тем, что в подписанном 9 ноября трехстороннем заявлении нет четкого указания о том, какое время требуется для вывода боевых отрядов с этих территорий. Несмотря на это, армянская сторона согласилась сдать эти территории вместе с находящимися там людьми. В результате армянские солдаты оказались на территории врага, и сейчас Азербайджан не считает их пленными.
“Было совершено действие, которое по своим признакам является государственным преступлением, независимо от того, было оно совершено умышленно или по халатности”,- подчеркнула Л.Алавердян.
Отметим, что 27 ноября 2020 г. состоялось расширенное заседание межведомственной комиссии по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести лиц, на котором председательствовал вице-премьер Т.Авинян. То есть в данном случае речь идет не о межведомственной рабочей группе. Согласно официальному сообщению, на заседании обсуждался ряд вопросов, касающихся переговоров по обмену пленными и работах по поиску без вести пропавших лиц.
В состав комиссии вошли представители пяти общественных организаций, в том числе ОО “Против правового произвола”.
По словам Ларисы Алавердян, они не были проинформированы о заседании комиссии. “Было объявлено, что вопросами пленных и пропавших без вести занимается созданная специально с этой целью межведомственная комиссия под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна. В то же время нет решения премьера о роспуске прежней комиссии”,- отметила Л.Алавердян.
На заседание не были приглашены и представители Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, которой руководит Артур Сакунц.
Непонятно также, почему на заседании комиссии председательствовал Т.Авинян, если ее возглавляет министр обороны.
По словам г-жи Алавердян, после окончания первой арцахской войны эту работу в течение 11 лет выполняла возглавляемая ею организация, и это был самый тяжелый период обмена пленными и поиска пропавших без вести лиц. С 2001 года, когда при правительстве была создана комиссия, общественная организация “Против правового произвола” вошла в ее состав.
В настоящее время этот процесс провален на государственном уровне, считает наша собеседница. “Родственники обратились к нам за помощью, и я им сказала, что тот инструментарий, который мы до сих пор использовали, сегодня абсолютно не работает. Я всем советую обращаться в МККК и комиссию министра обороны”,- отметила Лариса Алавердян.
Она подчеркнула, что в отличие от первой арцахской войны сегодня есть мощная информационная база. Во время этой войны случаи отправки людей на фронт без регистрации были единичными. Призывники и ополченцы регистрировались в основном в военных комиссариатах. А если это осуществлялось на государственном уровне, значит они обязаны иметь список вернувшихся с войны, уточнить данные военнопленных, и уже остальные должны считаться пропавшими без вести.