Գագիկ Ջհանգիրյան. «Չեմ գնում ԲԴԽ նախագահի պաշտոնը գրավեմ»
Խորհրդարանի արտահերթ նիստում քննարկվեց Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնում առաջադրված Գագիկ Ջհանգիրյանի թեկնածության հարցը:
Ջհանգիրյանը, արձագանքելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանի հարցադրմանը, թե կա տեսակետ, որ վերջինս գնալու է ԲԴԽ դատավորներին ճնշելու համար, ասաց. «Իմ լիազորությունները հավասար են ԲԴԽ մնացած անդամների լիազորությունների հետ, որտե՞ղ է գրած ճնշումների մասին»:
Ջհանգիրյանը հիշեցրեց, որ ԲԴԽ նախագահը ավելի քան մեկ տարի պաշտոնավարման ժամկետ ունի, հետևաբար այն խոսակցությունները, որ գնում է նախագահելու, խիստ կասկածելի աղբյուրներից բաց թողնված տեղեկատվություն է, որը իրականությանը չի համապատասխանում:
«Եթե հերթը գա իրավաբան-գիտնականների շրջանում նախագահության հարցին, եթե իրենք ինձ առաջարկեն, ես ինձ շոյված կզգամ, կհամաձայնեմ, բայց չեմ գնում նախագահի պաշտոնը գրավեմ»,- ասաց նա:
Անկախ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը խոսեց օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների անկախության մասին՝ հետաքրքրվելով, թե արդյոք ըստ թեկնածուի պետության կայացման համար այդ երեք ճյուղերի զարգացումն ու անկախացումը նպաստավոր պայման է:
Ջհանգիրյանն արձագանքեց՝ երբ ասում են հավասարման սկզբունք, չի նշանակում բացարձակ անկախություն մեկը մյուսից: Ըստ թեկնածուի՝ ոչ գործադիրն է ամբողջությամբ անկախ օրենսդիրից, որովհետև հաշվետու է վերջինիս, ոչ էլ դատական համակարգն է ամբողջությամբ անկախ գործադիրից, օրինակ՝ Արդարադատության նախարարը կարգապահական վարույթներ հարուցելու լիազորություն ունի դատավորների նկատմամբ, ինչը որակվում է որպես զսպման մեխանիզմ:
Անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը հիշեցրեց հետպատերազմական իրավիճակում ԲԴԽ նախագահի հայտարարությունը, ապա ասաց, որ ԱԱԾ-ն հրապարակել էր փաստեր, ձայնագրություններ ահաբեկչական գործողությունների նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ, սակայն այդ անձանցից որևէ մեկը չի վերցվել կալանքի տակ: Բաբաջանյանը խնդրեց գնահատական տալ դատարանների աշխատանքին:
Գագիկ Ջհանգիրյանն արձագանքեց՝ քաղաքական պաշտոնի չի նշանակվում և ձեռնպահ կմնա նման գնահատականներից, սակայն ընդգծեց՝ եթե նման հիմքով կարգապահական վարույթ հարուցվի, և ԲԴԽ-ն քննարկի, ինքն իր տեսակետը կարտահայտի: «Խնդիրն այն է, որ ծանր հանցագործությունների փորձի համար, որոնք կարող են վտանգել շատերի կյանքը, կառավարման համակարգը, իհարկե խափանման միջոցները պետք է գործեն: Եթե նման պարագաներում կալանքը չի գործում, հասկանալի չէ»,- ասաց ԲԴԽ թեկնածուն:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը հիշեցրեց, որ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի դեպքերի ժամանակ եղել է զինդատախազ, ապա հետաքրքրվեց, թե պատրաստ է արդյոք վերջինս իր նպաստն ունենալ գործի բացահայտման համար: Ջհանգիրյանն ասաց, որ անջատ մասով նախաքննություն է վերսկսվել, ուստի ոչինչ հանրային ասել չի կարող, սակայն պնդեց՝ ոչ միայն ինքը, այլ շատերը, այդ թվում՝ քննչական խմբի ղեկավարը, երեք-չորս քննիչներ պատրաստ են աջակցել, սակայն ոչ վկայի կարգավիճակով:
Արուսյակ Ջուլհակյանն էլ հետաքրքրվեց 2008 թվականի մարտի 1-ի քրեական գործից՝ ասելով, որ չնայած դատավարությունը անկյունաքարային նշանակություն ունի արդարադատության հաղթանակի տեսանկյունից, բայց ստեղծվել է իրավիճակ, որ դատավարությունը դոփում է տեղում:
«Մտահոգությունները այդ հարցի հետ կապված Ձեզ հետ կիսում եմ լիովին, մեկ տարի յոթ ամսից ավելի է նախապատրաստական դատական փուլն է, չենք ավարտել բուն դատաքննությունը, բացի բացարկի, կալանքից ազատման և այլ միջնորդություններից որևէ այլ հարց չի քննարկվում»,- ասաց Ջհանգիրյանը:
Ըստ Ջհանգիրյանի՝ այն պաշտպանական տակտիկա է, և հասկանալի է, թե ինչ նպատակ է հետապնդում: Անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն էլ հարցրեց վերջինիս դղյակից: Ջհանգիրյանը ներկայացրեց, որ Դավիթաշենում գտնվող իր չորս սենյականոց բնակարանը վաճառել է, և այդ գումարով Բաղրամյան փողոցի հարևանությամբ իրենց եռահարկ սեփական տան տարածքում նոր տուն կառուցել:
Ջհանգիրյանը պնդեց՝ այդ տարածքը ձեռք էին բերել 1989-90_ական թվականներին, երբ դեռ պաշտոնյա չէր: Ինչ վերաբերում է պատգամավորի պնդմանը, թե այն դղյակ է, Ջհանգիրյանն ասաց՝ այն դղյակ չէ, հարևանությամբ այնպիսի դղյակներ կան, որ իր տունը գոմի է նմանվում:

Гагик Джангирян не претендует на должность председателя ВСС
На сегодняшнем внеочередном заседании Национального Собрания обсуждалась кандидатура Гагика Джангиряна, выдвинутого на должность члена Высшего судебного совета.
Отвечая на вопрос депутата фракции “Мой шаг” Татевик Айрапетян о том, действительно ли Джангирян избирается в ВСС, чтобы оказывать давление на судей, о чем говорят в последнее время, кандидат сказал: “У меня те же полномочия, что и у остальных членов ВСС. Где написано об оказании давления?”
Джангирян также напомнил о том, что председателю Высшего судебного совета предстоит занимать эту должность еще больше года, следовательно разговоры о том, что он собирается возглавить ВСС представляют собой утечку информации из крайне сомнительного источника и не соответствуют действительности.
Независимый депутат Сергей Багратян задал вопрос о независимости законодательной, исполнительной и судебной властей. По словам Гагика Джангиряна, когда говорят о принципе равенства, это не значит, что ветви власти независимы друг от друга.
Депутат Арман Бабаджанян напомнил о том, что Служба национальной безопасности опубликовала факты и аудиозаписи о подготовке террористических актов, однако никто из упомянутых лиц не был арестован. Депутат попросил дать оценку работе судов.
Гагик Джангирян сказал, что не назначается на политическую должность, поэтому воздержится от оценок. Вместе с тем он подчеркнул, что если будет возбуждено дисциплинарное производство, которое будет рассматриваться в Высшем судебном совете, то он выскажет свою точку зрения. Вместе с тем Джангирян отметил: “Если имеет место попытка совершения тяжкого преступления, которое ставит под угрозу жизни многих людей, то, разумеется, должны быть применены меры пресечения. Если в подобных случаях арест не применяется, то это непонятно”.
Депутат фракции “Мой шаг” Армен Хачатрян напомнил о том, что в 1999 году, когда 27 октября был совершен теракт в армянском парламенте, Джангирян занимал должность военного прокурора. Депутат поинтересовался, готов ли Гагик Джангирян внести вклад в раскрытие этого дела.
По словам кандидата, предварительное следствие по выделенному из основного дела эпизоду возобновилось, поэтому он не может делать публичные заявления. Вместе с тем Г.Джангирян заверил, что не только он, но и руководитель следственной группы и несколько следователей готовы оказать содействие, но не в статусе свидетелей.
Арусяк Джулакян поинтересовалась уголовным делом о событиях 1 марта 2008 года, отметив, что хотя с точки зрения победы правосудия этот судебный процесс имеет краеугольное значение, в сложившейся ситуации рассмотрение дела в суде топчется на месте.
Джангирян отметил, что по данному делу, кроме ходатайств об освобождении от ареста и объявлении самоотвода, другие вопросы не обсуждаются. По его словам, это тактика защиты, которая преследует определенную цель.
Независимого депутата Тагуи Товмасян заинтересовал частный дом кандидата. Джангирян сообщил, что продал свою четырехкомнатную квартиру в Давидашене и на эти деньги построил новый дом на территории их трехэтажного частного дома недалеко от проспекта Баграмяна.
По словам кандидата, этот участок был приобретен ими в 1989-1990 годах, когда он еще не занимал какую-либо должность. Что касается утверждения Т.Товмасян о том, что “это замок”, то, как сказал Гагик Джангирян, “это не замок, рядом есть такие замки, что по сравнению с ними мой дом больше похож на хлев”.