Շուշիի թանգարանների ֆոնդերը չտարհանվեցին իրադրությունը սխալ գնահատելու պատճառով
Շուշիում գտնվող չորս թանգարաններից երեքի՝ կերպարվեստի, երկրաբանության և պատմության թանգարաններում գտնվող մշակութային արժեքները մնացին քաղաքում և գտնվում են ադրբեջանցիների ձեռքում: Ադրբեջանցիները Հադրութի շրջանից առգրավել են նաև Ազոխի քարանձավի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված հնագիտական նյութերը՝ 90 արկղ:
Պատերազմի ընթացքում Արցախից տարհանվել են Ստեփանակերտում գտնվող Արցախի պատմաերկրագիտական թանգարանի ցուցանմուշները, Շուշիում Արցախի Կրթության, գիտության եւ մշակույթի (ԿԳՄ) ենթակայության պահադարանում գտնվող Արցախի մշակութային արժեքները և Շուշիի գորգերի թանգարանի արժեքավոր գորգերը, որը մասնավոր հավաքածու է:
Արցախի ԿԳՄ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը խուսափել է տարհանված մշակութային արժեքների վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելուց: Նա հայտնել է, որ տարհանված թանգարանային ֆոնդերի վերաբերյալ տեղեկատվությունն առայժմ հրապարակման ենթակա չէ, սակայն իր նախորդ հարցազրույցներում որոշակի մանրամասներ հայտնել էր այլ լրատվամիջոցների։
Շուշիի կերպարվեստի, երկրաբանության և պատմության թագարանները միավորված էին «Շուշի քաղաքի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի կազմում: ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանը պատմեց, որ հոկտեմբեր ամսին երկրաբանության, կերպարվեստի թանգարանների և Շուշիի պատկերասրահի ցուցանմուշները խնամքով փաթեթավորել են, տեղափոխել կերպարվեստի թանգարանի նկուղ, որը 5 մ խորությամբ ռմբապաստարան է: Թանգարաններից տարհանումն իրականացրել են քանդակագործ Արմեն Պետրոսյանի հետ: Լուսինեն ասում է, որ նա հռթիռակոծության տակ, կյանքը վտանգելով, տարհանել է թանգարանային ֆոնդը և մինչև նոյեմբերի 6-ը գտնվել է Կերպարվեստի պետական թանգարանում:
Լ. Գասպարյանը նշում է, որ տարհանելու ժամանակ մշակութային արժեքների պահպանության հարցը լուծված էին համարում, նկուղը միանգամայն ապահով էր, և հրետակոծությունից դրանք չէին կարող վնասվել: Սակայն, պատերազմական վիճակը օր օրի վրա տագնապալից էր դառնում և մտահոգված էին դրանց անվտանգության հարցով: Ասում է, որ երկու անգամ դիմել է Արցախի կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանին՝ դրանք Շուշիից տարհանելու հարցով, սակայն իրեն հանգստացրել են, որ ֆոնդերն ապահով տեղում են, պետք չէ դուրս բերել:
Լուսինեն ասում է, որ ինչ էլ լիներ՝ Շուշին անառիկ էր համարվում, և երբեք չի մտածել, որ այն կարող է անցնել թշնամու ձեռքը: Սակայն, երբ հոկտեմբերի վերջին նախարարությունըպահանջեց վերադարձնել շուշեցի քանդակագործ Հակոբ Գյուրջյանի երեք քանդակները, հասկացավ, որ Շուշիում այլևս ապահով չէ: Այդ քանդակները պատկանում էին Հայաստանի ազգային պատկերասրահին և 2013թ.-ից իրենց մոտ էին գտնվում կերպարվեստի թանգարանում ժամանակավոր ցուցադրելու համար:
«Մշակույթի նախարարությունից ինձ ասացին, որ մշակութային արժեքների տարհանում են կազմակերպում և պահանջեցին Հակոբ Գյուրջյանի 3 քանդակները: Ես նրանց հարցրեցի՝ եթե այդ երեքը հանում եք, ինչո՞ւ չեք հանում մնացած գործերը, քանի որ մնացածը փաթեթավորված և պատրաստ են, կարող եք դրանք էլ հանել: Ասացին՝ եթե ռմբապաստարանում են, կարիք չկա հանելու: Բայց այդ քանդակներն էլ էին ռմբապաստարանում, այդ դեպքում ինչո՞ւ էին մտահոգված դրանց համար»,- հարցնում է Լ. Գասպարյանը:
Ինչո՞ւ Շուշիի թանգարանների ողջ ֆոնդը չի տարհանվել, այլ միայն առանձին ցուցանմուշներ են դուրս բերվել մեր հարցին Արցախի ԿԳՄ նախարար Լ. Ղարախանյանը պատասխանել է. «Պատերազմը եղավ անկանխատեսելի։ Հաշվի առնելով այն իրողությունը, որ հրետակոծվում էր Արցախի հանրապետության ողջ տարածքը և հատկապես ճանապարհները, հետևաբար ստիպված էինք մշակութային ժառանգությունը տեղավորել ռմբապաստարաններում, մանավանդ, որ որևէ մեկը չէր պատկերացնում, թե Շուշին կարող էր հայտնվել հակառակորդի վերահսկողության տակ»։
ԿԳՄ նախարար Լ. Ղարախանյանի ներկայացրած պատճառաբանության տրամաբանությամբ, մշակութային արժեքներից ոչինչ չպետք է տարհանվեր, բայց փաստ է, որ հոկտեմբերի 25-ին տարհանվել են Ստեփանակերտում գտնվող Արցախի պատմաերկրագիտական թանգարանի ցուցանմուշները, Շուշիի պահադարանում գտնվող Արցախի մշակութային արժեքներըև, մասնակիորեն, Շուշիի գորգերի թանգարանի գորգերը:
Հնագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը Արցախի մշակութային արժեքները մասնակի տարհանելու փաստը բացատրեց նրանով, որ Շուշիի պահադարանի և Ստեփանակերտի թանգարանի շենքերն ապահով չէին: Ստեփանակերտի թանգարանի մի պատը փլված էր և նորն էր կառուցվում, իսկ Շուշիի պահադարանը հին շինություն էր, և հրետակոծությունից կարող էին ոչնչանալ այնտեղ գտնվող հնագիտական նյութերը:
Շատերն են կարծում, որ պատերազմի ընթացքում հանրությանը կեղծիքի մեջ պահելը հանգեցրեց մշակութային արժեքների կորստին: Շուշին անառիկ էր համարվում, ոչ ոք չէր մտածում, որ քաղաքը կարող են հանձնել, դրա համար էլ չեն մտածել այնտեղից օր առաջ մշակութային արժեքները տարհանելու մասին: Պատերազմի ավարտից հետո միայն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց. «Շուշիից առաջ պատերազմը կանգնեցնելու բոլոր հնարավոր սցենարներում Շուշին պետք է հանձնվեր առանց մարտի»: Մեկ ուրիշ դեպքում՝«Շուշին՝ որպես նախապայման պատերազմի դադարեցման, եղելէ օրակարգում, և սա անհերքելի փաստ է»:
Շուշին հանձնելուց հետո ռմբապաստարանում մնաց երկրաբանության թանգարանի ողջ ֆոնդը՝ 480 անուն հանքաքար և օրգանական բրածո մնացորդներ: Հավաքածուի մեջ ներառված էին հանքաքարեր աշխարհի 47 երկրներից և ՌԴ 20 երկրամասերից։ Դրանց մեջ կա ավելի քան 1 մլրդ 200 մլն տարվա ցուցանմուշ, կան նմուշներ Արցախից, որոնցից ամենահինը 146 մլն տարեկան է:
Երկրաբանության թանգարանը հիմնադրվել էր 2014թ.-ին, երկրաբանահանքաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, 1989-1991 թվականներին ԽՍՀՄ երկրաբանության նախարար, Արցախի նախագահի խորհրդական Գրիգորի Գաբրիելյանցի անձնական հավաքածուի հիման վրա: «Ժամանակի ընթացքում պրոֆեսոր Գաբրիելյանցն անընդհատ թարմացնում էր հավաքածուն, նոր ցուցանմուշներ էր ձեռք բերում և շատ հետաքրքիր թանգարան էինք ստեղծել, որով կարող էինք մրցել աշխարհի յուրաքանչյուր նմանատիպ թանգարանի հետ»,- ասում է «Շուշի քաղաքի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը:
Երկրաբանական թանգարանը հիմնադրելուց մեկ տարի առաջ՝ 2013թ.-ին, դարձյալ Գրիգորի Գաբրիելյանցի նախաձեռնությամբ, Շուշիում հիմադրվել էր Կերպարվեստի պետական թանգարանը: «Գ. Գաբրիելյանցը 2010թ.-ին իր անձնական հավաքածուից առաջին 30 նկարները նվիրաբերեց թանգարանին, նրան միացան նաև տարբեր հավաքորդներ, նկարիչներ, մեկենասներ, բարերարներ և այդպիսով, 3 տարվա ընթացքում կազմվեց կերպարվեստի թանգարանի հավաքածուն: Մինչև 2020թ.-ը ֆոնդում ունեինք մոտ 800 աշխատանք՝ կտավներ, գրաֆիկական աշխատանքներ, քանդակներ: Համալրումը շարունակվում էր արվեստագետների և հավաքորդների նվիրատվությունների շնորհիվ»,- հայտնեց տնօրենը:
Կերպարավեստի թանգարանում ներկայացված էին հայ մեծանուն նկարիչներ Մարտիրոս Սարյանի, Մինաս Ավետիսյանի, Գառզուի, էդգար Շահինի, Ռուդոլֆ Խաչատրյանի, Ժանսեմի, Հենրիկ Սիրավյանի, Հակոբ Հակոբյանի, Նիկողայոս Նիկողոսյանի, Գայանե Թբլիսիցու (Խաչատրյանի), Յուրի Գրիգորյանի, Արմինե Կալենցի, Կարեն Աղամյանի և այլոց աշխատանքները: Նկարչական տարբեր ուղղություններ ներկայացնող ռուս անվանի նկարիչներ Պավել Կուզնեցովի, Դիմիտրի Վիլինսկու, Դավիդ Բուրլյուկի, Դիմիտրի Ժիլինսկու, Անատոլի Սաֆոխինի, Տարաս Շևչենկոյի, Դիմիտրի Պլավինսկու, Անատոլի Սաֆոխինի և այլոց նկարները:
Լուսինե Գասպարյանն ասում է, որ Գրիգորի Գաբրիելյանցը և Արցախի մշակույթի նախարարությունը համատեղ աշխատանքով փորձում են ռուս խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանցիներից ետ ստանալ թանգարանային նմուշները, բայց մինչ օրս ոչինչ չի ստացվում: Ռուսաստանի Դաշնությունը մշակութային հանձնաժողով է ստեղծել, նրանց ուղարկել են թանգարանային ֆոնդերի ցանկը: «Պրոֆեսոր Գաբրիելյանցի հետ միասին նամակ ենք գրել ՌԴ մշակույթի նախարարությանը, արտգործնախարարությանը, փորձում ենք ինչ-որ բան փրկել, բայց ապարդյուն»,- ցավով հայտնեց Լուսինեն:
Շուշիի պատմության թանգարանի ողջ ֆոնդը մնացել է թանգարանում, այնտեղից ոչ մի իր ռմբապաստարան էլ չէին տեղափոխել: 1992թ.-ին հիմնված պատմության թանգարանում ներկայացված էր Շուշիի հետ կապված ամեն ինչ՝ սկսած հնագույն շրջանից: Այստեղ Շուշիի պեղումների արդյունքում հայտնաբերված նմուշներն էին ցուցադրվում, Շուշիի կենցաղն էր ներկայացված, սրահներից մեկում մեծահարուստ բարերար Թադևոս Թամիրյանցի տան ինտերիերն էր տեղադրված, տարբեր գորգեր, արծաթյա զարդեր, կահկարասի, Շուշիիում ժամանակին տպված թերթերն ու գրականությունը և այլն:
Պատերազմի օրերին Երևան տեղափոխվեց Գանձասարի մատենադարանի հավաքածուն: «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնը», որը Գանձասար վանական համալիրումբացվեց 2015թ. նոյեմբերին, Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի մասնաճյուղն է:
Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանն ասում է, որ Գանձասարի մատենադարանը համեմատաբար ապահով տեղում էր գտնվում (Մարտակերտի շրջան): Սակայն, այս պատերազմի ժամանակ Արցախում ոչ մի տեղ ապահով չէր կարող համարվել, ուստի տնօրինությունը որոշեց ձեռագրերը տեղափոխել Երևան: «Ավելի քան 100 ցուցանմուշ կար այնտեղ, մեր աշխատողների մի մասը դեռևս այնտեղ էր, նրանց օգնությամբ ձեռագրերն անվնաս հասցվեցին Երևան: Նույնիսկ մեր համակարգիչներն ենք տեղափոխել»,- հայտնեց պրն Տեր-Ղևոնդյանը:
Արտակարգ իրավիճակներում այսպես պետք է գործեր Արցախի ԿԳՄ նախարարությունը և պետական մտածողություն ունեցող յուրաքանաչյուր պաշտոնյա:

The collections of three of the four museums in Shushi (fine arts, geology, and history) are now in the hands of the Azerbaijani occupiers.
Azerbaijani forces have also confiscated 90 boxes of archeological material excavated at the Azokh cave in Artsakh’s Hadrut District.
Fortunately, the exhibits of the Artsakh Museum of History and Geography in Stepanakert were removed from the war zone. Also saved were items stored at the Shushi warehouse of the Artsakh Ministry of Education, Science and Culture (ESC) and the valuable rugs on display at the Shushi Carpet Museum.
Artsakh ESC Minister Lusineh Gharakhanyan avoided providing information on what cultural artifacts and items had been shipped out of the country. She told Hetq that such data is not yet subject to publication. However, in previous media interviews she did provide certain details.
Prior to the war, the Shushi Museums of Fine Arts, Geology and History were incorporated in a state non-commercial organization (SNOC) called the Shushi City Museums SNOC.
SNOC Director Lusineh Gasparyan told Hetq that in October 2020, the exhibits of the Geology and Fine Arts Museums and the Shushi Gallery were carefully packed and moved to the basement of the Fine Arts Museum, a 5-meter-deep bomb shelter. The removal was carried out with the help of sculptor Armen Petrosyan. Gasparyan says the items were shipped under Azerbaijani fire and that she remained at the Museum of Fine Arts until November 6.
Gasparyan says that most believed that the items would be safe in the basement, even from incessant Azerbaijani shelling. When it became apparent that the war had taken a turn for the worse, and that Shushi itself was vulnerable. Gasparyan says she asked the Artsakh ESC Minister Gharakhanyan to remove the items and ship them to a safer place. She says the minister assured her that the artifacts and items were safe and should not be removed.
Gasparyan says that Shushi was considered impregnable. However, when the ministry demanded the return of three sculptures by Shushi sculptor Hakob Gyurjyan in late October, she realized that it was no longer safe in Shushi. These sculptures belonged to the National Gallery of Armenia and had been on temporary display at the Shushi Museum of Fine Arts since 2013.
"I was told by the Ministry of Culture that they were organizing the evacuation of cultural items and demanded Hakob Gyurjyan's three sculptures. I asked them, if you take out those three, why don't you take out the rest of the cases, because the rest are packaged and ready for shipment. They said that if they are in a bomb shelter, there is no need to remove them. But those sculptures were also in the bomb shelter. In that case, why were they worried about them?" Gasparyan asks.
When asked why the items on display and stored at all Shushi museums hadn’t been removed, Gharakhanyan said the entire country was being shelled, especially the roads, and that the cultural heritage of Artsakh had to be placed in bomb shelters.
According to Artsakh ESC Minister Gharakhanyan's reasoning, nothing of cultural value should have been evacuated, but the fact is that on October 25, the exhibits of the Artsakh Museums of History and Geography in Stepanakert, the cultural values of Artsakh in the Shushi storeroom, and a portion of the carpets of the Shushi Carpet Museum were removed.
Archaeologist, Doctor of Historical Sciences, Professor Hamlet Petrosyan says the reason for the partial evacuation of Artsakh cultural items is because the buildings of the Shushi depository and the Stepanakert Museum were not safe. One wall of the Stepanakert Museum was destroyed, a new one was being built. The Shushi storehouse was an old building, and the archeological materials there could have been destroyed by the shelling.
Many believe that keeping the public in the dark during the war led to the loss of the cultural items. Shushi was considered invincible. That's why no one thought about getting those items and exhibits out as soon as possible.
After Shushi fell, the entire collection of the Geological Museum remained in the bomb shelter - 480 items of ore and organic fossil remains. The collection included ores from 47 countries of the world and 20 regions of Russia. Some are 1.2 billion years old. There are also samples from Artsakh, the oldest of which is 146 million years old.
The Museum of Geology was founded in 2014. The core was the personal collection of Grigori Gabrielyants, Doctor of Geological Sciences, Professor, Minister of Geology of the USSR (1989-1991) and Advisor to the President of Artsakh.
"Over time, Professor Gabrielyants was constantly updating his collection, acquiring new exhibits. We had created a remarkably interesting museum with which we could compete with any similar museum in the world," says Gasparyan.
One year before the founding of the Geological Museum, again at the initiative of Grigori Gabrielyants, the State Museum of Fine Arts was established in Shushi.
“In 2010, Gabrielyants donated the first 30 paintings from his personal collection to the museum, a step that was followed by various collectors, painters, philanthropists, and benefactors. By 2020, we had about 800 works in the fund - canvases, graphic works, sculptures. The replenishment continued thanks to the donations of artists and collectors,” says Լ. Gasparyan.
The Museum of Fine Arts displayed the works of great Armenian painters Martiros Saryan, Minas Avetisyan, Carzou, Edgar Chahine, Jean Jansem, Hagop Hagopian and many others.
Lusineh Gasparyan says that Grigori Gabrielyants and the Artsakh Ministry of Culture are working together to get the museum specimens back from the Azerbaijanis through Russian peacekeepers, but so far nothing has been achieved.
The Russian Federation has set up a cultural commission, which has been sent a list of museum items.
"Professor Gabrielyants and I have written a letter to the Russian Ministry of Culture and the Ministry of Foreign Affairs. We are trying to save whatever we can, but in vain," says Gasparyan.
The entire collection of the Shushi History Museum remained as it was. Nothing was removed to the bomb shelter. Founded in 1992, the Shushi Museum of History displayed everything related to Shushi since ancient times. The samples found during the excavations in Shushi were displayed here. Daily life in Shushi was also exhibited. The interior of the house of prominent Shushi benefactor Tadevos Tamiryants was placed in one of the halls. Carpets, silver jewelry, furniture, local newspapers and literature printed in Shushi were also displayed.
During the war, the collection of Gandzasar Manuscript Repository, a branch of the Mesrop Mashtots Manuscript Repository, was moved to Yerevan.
Gandzasar Repository Director Vahan Ter-Ghevondyan says while the collection was housed in the relatively secure Martakert District in Artsakh, management decided to play it safe and ship the manuscripts to Yerevan. Ter-Ghevondyan says they even shipped the computers to Yerevan.
This is how the Artsakh Ministry of Education and Science and every responsible state official should have acted.