Շուշիի թանգարանների ֆոնդերը չտարհանվեցին իրադրությունը սխալ գնահատելու պատճառով
Շուշիում գտնվող չորս թանգարաններից երեքի՝ կերպարվեստի, երկրաբանության և պատմության թանգարաններում գտնվող մշակութային արժեքները մնացին քաղաքում և գտնվում են ադրբեջանցիների ձեռքում: Ադրբեջանցիները Հադրութի շրջանից առգրավել են նաև Ազոխի քարանձավի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված հնագիտական նյութերը՝ 90 արկղ:
Պատերազմի ընթացքում Արցախից տարհանվել են Ստեփանակերտում գտնվող Արցախի պատմաերկրագիտական թանգարանի ցուցանմուշները, Շուշիում Արցախի Կրթության, գիտության եւ մշակույթի (ԿԳՄ) ենթակայության պահադարանում գտնվող Արցախի մշակութային արժեքները և Շուշիի գորգերի թանգարանի արժեքավոր գորգերը, որը մասնավոր հավաքածու է:
Արցախի ԿԳՄ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը խուսափել է տարհանված մշակութային արժեքների վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելուց: Նա հայտնել է, որ տարհանված թանգարանային ֆոնդերի վերաբերյալ տեղեկատվությունն առայժմ հրապարակման ենթակա չէ, սակայն իր նախորդ հարցազրույցներում որոշակի մանրամասներ հայտնել էր այլ լրատվամիջոցների։
Շուշիի կերպարվեստի, երկրաբանության և պատմության թագարանները միավորված էին «Շուշի քաղաքի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի կազմում: ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանը պատմեց, որ հոկտեմբեր ամսին երկրաբանության, կերպարվեստի թանգարանների և Շուշիի պատկերասրահի ցուցանմուշները խնամքով փաթեթավորել են, տեղափոխել կերպարվեստի թանգարանի նկուղ, որը 5 մ խորությամբ ռմբապաստարան է: Թանգարաններից տարհանումն իրականացրել են քանդակագործ Արմեն Պետրոսյանի հետ: Լուսինեն ասում է, որ նա հռթիռակոծության տակ, կյանքը վտանգելով, տարհանել է թանգարանային ֆոնդը և մինչև նոյեմբերի 6-ը գտնվել է Կերպարվեստի պետական թանգարանում:
Լ. Գասպարյանը նշում է, որ տարհանելու ժամանակ մշակութային արժեքների պահպանության հարցը լուծված էին համարում, նկուղը միանգամայն ապահով էր, և հրետակոծությունից դրանք չէին կարող վնասվել: Սակայն, պատերազմական վիճակը օր օրի վրա տագնապալից էր դառնում և մտահոգված էին դրանց անվտանգության հարցով: Ասում է, որ երկու անգամ դիմել է Արցախի կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանին՝ դրանք Շուշիից տարհանելու հարցով, սակայն իրեն հանգստացրել են, որ ֆոնդերն ապահով տեղում են, պետք չէ դուրս բերել:
Լուսինեն ասում է, որ ինչ էլ լիներ՝ Շուշին անառիկ էր համարվում, և երբեք չի մտածել, որ այն կարող է անցնել թշնամու ձեռքը: Սակայն, երբ հոկտեմբերի վերջին նախարարությունըպահանջեց վերադարձնել շուշեցի քանդակագործ Հակոբ Գյուրջյանի երեք քանդակները, հասկացավ, որ Շուշիում այլևս ապահով չէ: Այդ քանդակները պատկանում էին Հայաստանի ազգային պատկերասրահին և 2013թ.-ից իրենց մոտ էին գտնվում կերպարվեստի թանգարանում ժամանակավոր ցուցադրելու համար:
«Մշակույթի նախարարությունից ինձ ասացին, որ մշակութային արժեքների տարհանում են կազմակերպում և պահանջեցին Հակոբ Գյուրջյանի 3 քանդակները: Ես նրանց հարցրեցի՝ եթե այդ երեքը հանում եք, ինչո՞ւ չեք հանում մնացած գործերը, քանի որ մնացածը փաթեթավորված և պատրաստ են, կարող եք դրանք էլ հանել: Ասացին՝ եթե ռմբապաստարանում են, կարիք չկա հանելու: Բայց այդ քանդակներն էլ էին ռմբապաստարանում, այդ դեպքում ինչո՞ւ էին մտահոգված դրանց համար»,- հարցնում է Լ. Գասպարյանը:
Ինչո՞ւ Շուշիի թանգարանների ողջ ֆոնդը չի տարհանվել, այլ միայն առանձին ցուցանմուշներ են դուրս բերվել մեր հարցին Արցախի ԿԳՄ նախարար Լ. Ղարախանյանը պատասխանել է. «Պատերազմը եղավ անկանխատեսելի։ Հաշվի առնելով այն իրողությունը, որ հրետակոծվում էր Արցախի հանրապետության ողջ տարածքը և հատկապես ճանապարհները, հետևաբար ստիպված էինք մշակութային ժառանգությունը տեղավորել ռմբապաստարաններում, մանավանդ, որ որևէ մեկը չէր պատկերացնում, թե Շուշին կարող էր հայտնվել հակառակորդի վերահսկողության տակ»։
ԿԳՄ նախարար Լ. Ղարախանյանի ներկայացրած պատճառաբանության տրամաբանությամբ, մշակութային արժեքներից ոչինչ չպետք է տարհանվեր, բայց փաստ է, որ հոկտեմբերի 25-ին տարհանվել են Ստեփանակերտում գտնվող Արցախի պատմաերկրագիտական թանգարանի ցուցանմուշները, Շուշիի պահադարանում գտնվող Արցախի մշակութային արժեքներըև, մասնակիորեն, Շուշիի գորգերի թանգարանի գորգերը:
Հնագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը Արցախի մշակութային արժեքները մասնակի տարհանելու փաստը բացատրեց նրանով, որ Շուշիի պահադարանի և Ստեփանակերտի թանգարանի շենքերն ապահով չէին: Ստեփանակերտի թանգարանի մի պատը փլված էր և նորն էր կառուցվում, իսկ Շուշիի պահադարանը հին շինություն էր, և հրետակոծությունից կարող էին ոչնչանալ այնտեղ գտնվող հնագիտական նյութերը:
Շատերն են կարծում, որ պատերազմի ընթացքում հանրությանը կեղծիքի մեջ պահելը հանգեցրեց մշակութային արժեքների կորստին: Շուշին անառիկ էր համարվում, ոչ ոք չէր մտածում, որ քաղաքը կարող են հանձնել, դրա համար էլ չեն մտածել այնտեղից օր առաջ մշակութային արժեքները տարհանելու մասին: Պատերազմի ավարտից հետո միայն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց. «Շուշիից առաջ պատերազմը կանգնեցնելու բոլոր հնարավոր սցենարներում Շուշին պետք է հանձնվեր առանց մարտի»: Մեկ ուրիշ դեպքում՝«Շուշին՝ որպես նախապայման պատերազմի դադարեցման, եղելէ օրակարգում, և սա անհերքելի փաստ է»:
Շուշին հանձնելուց հետո ռմբապաստարանում մնաց երկրաբանության թանգարանի ողջ ֆոնդը՝ 480 անուն հանքաքար և օրգանական բրածո մնացորդներ: Հավաքածուի մեջ ներառված էին հանքաքարեր աշխարհի 47 երկրներից և ՌԴ 20 երկրամասերից։ Դրանց մեջ կա ավելի քան 1 մլրդ 200 մլն տարվա ցուցանմուշ, կան նմուշներ Արցախից, որոնցից ամենահինը 146 մլն տարեկան է:
Երկրաբանության թանգարանը հիմնադրվել էր 2014թ.-ին, երկրաբանահանքաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, 1989-1991 թվականներին ԽՍՀՄ երկրաբանության նախարար, Արցախի նախագահի խորհրդական Գրիգորի Գաբրիելյանցի անձնական հավաքածուի հիման վրա: «Ժամանակի ընթացքում պրոֆեսոր Գաբրիելյանցն անընդհատ թարմացնում էր հավաքածուն, նոր ցուցանմուշներ էր ձեռք բերում և շատ հետաքրքիր թանգարան էինք ստեղծել, որով կարող էինք մրցել աշխարհի յուրաքանչյուր նմանատիպ թանգարանի հետ»,- ասում է «Շուշի քաղաքի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը:
Երկրաբանական թանգարանը հիմնադրելուց մեկ տարի առաջ՝ 2013թ.-ին, դարձյալ Գրիգորի Գաբրիելյանցի նախաձեռնությամբ, Շուշիում հիմադրվել էր Կերպարվեստի պետական թանգարանը: «Գ. Գաբրիելյանցը 2010թ.-ին իր անձնական հավաքածուից առաջին 30 նկարները նվիրաբերեց թանգարանին, նրան միացան նաև տարբեր հավաքորդներ, նկարիչներ, մեկենասներ, բարերարներ և այդպիսով, 3 տարվա ընթացքում կազմվեց կերպարվեստի թանգարանի հավաքածուն: Մինչև 2020թ.-ը ֆոնդում ունեինք մոտ 800 աշխատանք՝ կտավներ, գրաֆիկական աշխատանքներ, քանդակներ: Համալրումը շարունակվում էր արվեստագետների և հավաքորդների նվիրատվությունների շնորհիվ»,- հայտնեց տնօրենը:
Կերպարավեստի թանգարանում ներկայացված էին հայ մեծանուն նկարիչներ Մարտիրոս Սարյանի, Մինաս Ավետիսյանի, Գառզուի, էդգար Շահինի, Ռուդոլֆ Խաչատրյանի, Ժանսեմի, Հենրիկ Սիրավյանի, Հակոբ Հակոբյանի, Նիկողայոս Նիկողոսյանի, Գայանե Թբլիսիցու (Խաչատրյանի), Յուրի Գրիգորյանի, Արմինե Կալենցի, Կարեն Աղամյանի և այլոց աշխատանքները: Նկարչական տարբեր ուղղություններ ներկայացնող ռուս անվանի նկարիչներ Պավել Կուզնեցովի, Դիմիտրի Վիլինսկու, Դավիդ Բուրլյուկի, Դիմիտրի Ժիլինսկու, Անատոլի Սաֆոխինի, Տարաս Շևչենկոյի, Դիմիտրի Պլավինսկու, Անատոլի Սաֆոխինի և այլոց նկարները:
Լուսինե Գասպարյանն ասում է, որ Գրիգորի Գաբրիելյանցը և Արցախի մշակույթի նախարարությունը համատեղ աշխատանքով փորձում են ռուս խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանցիներից ետ ստանալ թանգարանային նմուշները, բայց մինչ օրս ոչինչ չի ստացվում: Ռուսաստանի Դաշնությունը մշակութային հանձնաժողով է ստեղծել, նրանց ուղարկել են թանգարանային ֆոնդերի ցանկը: «Պրոֆեսոր Գաբրիելյանցի հետ միասին նամակ ենք գրել ՌԴ մշակույթի նախարարությանը, արտգործնախարարությանը, փորձում ենք ինչ-որ բան փրկել, բայց ապարդյուն»,- ցավով հայտնեց Լուսինեն:
Շուշիի պատմության թանգարանի ողջ ֆոնդը մնացել է թանգարանում, այնտեղից ոչ մի իր ռմբապաստարան էլ չէին տեղափոխել: 1992թ.-ին հիմնված պատմության թանգարանում ներկայացված էր Շուշիի հետ կապված ամեն ինչ՝ սկսած հնագույն շրջանից: Այստեղ Շուշիի պեղումների արդյունքում հայտնաբերված նմուշներն էին ցուցադրվում, Շուշիի կենցաղն էր ներկայացված, սրահներից մեկում մեծահարուստ բարերար Թադևոս Թամիրյանցի տան ինտերիերն էր տեղադրված, տարբեր գորգեր, արծաթյա զարդեր, կահկարասի, Շուշիիում ժամանակին տպված թերթերն ու գրականությունը և այլն:
Պատերազմի օրերին Երևան տեղափոխվեց Գանձասարի մատենադարանի հավաքածուն: «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնը», որը Գանձասար վանական համալիրումբացվեց 2015թ. նոյեմբերին, Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի մասնաճյուղն է:
Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանն ասում է, որ Գանձասարի մատենադարանը համեմատաբար ապահով տեղում էր գտնվում (Մարտակերտի շրջան): Սակայն, այս պատերազմի ժամանակ Արցախում ոչ մի տեղ ապահով չէր կարող համարվել, ուստի տնօրինությունը որոշեց ձեռագրերը տեղափոխել Երևան: «Ավելի քան 100 ցուցանմուշ կար այնտեղ, մեր աշխատողների մի մասը դեռևս այնտեղ էր, նրանց օգնությամբ ձեռագրերն անվնաս հասցվեցին Երևան: Նույնիսկ մեր համակարգիչներն ենք տեղափոխել»,- հայտնեց պրն Տեր-Ղևոնդյանը:
Արտակարգ իրավիճակներում այսպես պետք է գործեր Արցախի ԿԳՄ նախարարությունը և պետական մտածողություն ունեցող յուրաքանաչյուր պաշտոնյա:

Фонды музеев Шуши не были эвакуированы из-за неправильной оценки ситуации
Культурные ценности, хранившиеся в трех из четырех музеев Шуши – Государственном музее изобразительных искусств, Государственном геологическом музее имени профессора Григория Габриэлянца, Музее истории города Шуши – остались в городе и сегодня находятся в руках азербайджанцев. В Гадруте азербайджанцы захватили также 90 ящиков археологических экспонатов, обнаруженных во время раскопок в Азохской пещере.
Во время войны из Арцаха были эвакуированы экспонаты Степанакертского краеведческого музея, культурные ценности, хранившиеся в подведомственной  Министерству образования, науки и культуры Арцаха библиотеке, составлявшие частную коллекцию ценные ковры из Музея ковров Шуши.
Министр образования, науки и культуры Арцаха Лусинэ Караханян избегала предоставления информации об эвакуированных культурных ценностях. Она отметила, что информация о вывезенных музейных фондах пока не подлежит опубличиванию, однако в своих интервью другим СМИ министр сообщила некоторые подробности.
Государственный музей изобразительных искусств, Государственный  геологический музей, Музей истории города Шуши входили в состав Государственной некоммерческой организации “Музеи города Шуши”. Директор ГНКО Лусинэ Гаспарян рассказала, что в октябре экспонаты указанных трех музеев были тщательно упакованы и перенесены в подвальное помещение музея изобразительных искусств, которое представляло собой бомбоубежище глубиной 5 метров. Эвакуация музейных экспонатов осуществлялась совместно со скульптором Арменом Петросяном. Последний во время бомбежек, рискуя жизнью, выносил музейный фонд и до 6 ноября оставался в Государственном музее изобразительных искусств, отметила Л. Гаспарян.
По словам директора ГНКО, во время эвакуации они считали вопрос сохранения культурных ценностей решенным, бомбоубежище было исключительно надежным, и во время ракетных ударов экспонатам ничего не угрожало. Однако с каждым днем война вызывала все большую тревогу, заставляя сотрудников музея беспокоиться о безопасности музейных ценностей. Лусинэ Гаспарян дважды обращалась к министру образования, науки и культуры Арцаха Лусинэ Каграманян по вопросу эвакуации музейных фондов из Шуши, однако ее успокоили, сказав, что фонды находятся в надежном месте и их не надо вывозить.
Шуши, отмечает наша собеседница, считался неприступным городом, и им даже в голову не приходило, что он может перейти в руки врага. Но когда в конце октября министерство потребовало вернуть три скульптуры шушинского скульптора Акопа Гюрджяна, директор поняла, что в Шуши уже небезопасно. Эти скульптуры принадлежали Национальной картинной галерее Армении и в 2013 году оказались в Государственном музее изобразительных искусств Шуши с целью временной демонстрации.
“Из Министерства культуры мне сообщили, что организуют эвакуацию культурных ценностей и потребовали три скульптуры Акопа Гюрджяна. Я спросила: если эвакуируют эти три экспоната, почему не вывозят остальные ценности, которые уже упакованы и готовы к эвакуации? Мне ответили, что если они находятся в бомбоубежище, то необходимости в их эвакуации нет. Но ведь эти три скульптуры тоже находились там, почему тогда за них беспокоились?” – отметила Лусине Гаспарян.
На наш вопрос: почему не были эвакуированы все музейные фонды Шуши, а лишь отдельные экспонаты? – министр ОНК Арцаха ответила: “Война оказалась непредсказуемой. Учитывая то обстоятельство, что ракетным ударам подвергалась вся территория Республики Арцах и особенно дороги, мы были вынуждены перевезти культурное наследие в бомбоубежища, тем более, что никто не представлял, что Шуши может оказаться под контролем противника”.
Из логики г-жи Караханян следует, что культурные ценности не должны были быть эвакуированы, однако факт, что 25 октября были вывезены экспонаты краеведческого музея Арцаха, находящиеся в хранилищах культурные ценности республики, в частности ковры из Музея ковров Шуши.
Археолог, доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян объяснил факт частичной эвакуации культурных ценностей Арцаха тем, что здания хранилища Шуши и степанакертского музея не были надежными. Одна стена музея Степанакерта разрушилась, строилась новая, а здание хранилища в Шуши было старым, и от ракетных ударов находившиеся там археологические экспонаты могли быть уничтожены.
Многие считают, что причиной потери культурных ценностей стало предоставление общественности ложной информации о военной обстановке. Шуши считался неприступным городом, поэтому никто даже не предполагал, что его могут сдать, и никто не задумывался о срочной эвакуации оттуда культурных ценностей.
Только после окончания войны премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил: “Во всех возможных сценариях остановки войны Шуши должен был быть сдан без боя”. В другом случае он заявил: “Вопрос сдачи Шуши как предусловие прекращения войны стоял во всех повестках, и это неопровержимый факт”.
После сдачи Шуши весь фонд Государственного геологического музея – 480 наименований минералов и ископаемых остатков организмов – остался в бомбоубежище. В коллекцию входили минералы из 47 стран мира и 20 регионов России. Среди них был экспонат, возраст которого насчитывал 1 млрд 200 млн лет, экспонаты из Арцаха, самому древнему из которых было 146 млн лет.
Государственный геологический музей был основан в 2014 г. на основе личной коллекции доктора геологических наук, профессора Григория Габриэлянца, который в 1989-1991 гг. занимал посты министра геологии СССР и советника президента Арцаха. “Профессор Габриэлянц постоянно обновлял свою коллекцию, приобретал новые экспонаты и создал очень интересный музей, который мог соперничать с аналогичными музеями любой страны мира”,- говорит директор ГНКО “Музеи города Шуши”.
В 2013 году, через год после основания Государственного геологического музея, опять-таки по инициативе Григория Габриэлянца был основан Государственный музей изобразительных искусств. “В 2010 году Г.Габриэлянц подарил музею 30 картин из своей личной коллекции. К нему присоединились другие коллекционеры, художники, меценаты, благотворители. Так в течение трех лет была создана коллекция Музея изобразительных искусств. До 2020 года в фонде музея имелось около 800 работ – полотна, графика, скульптуры. Экспонаты пополнялись благодаря пожертвованиям любителей искусства, коллекционеров”,- рассказала директор.
В музее были представлены картины выдающихся армянских художников Мартироса Сарьяна, Минаса Аветисяна, Гарзу, Эдгара Шаина, Рудольфа Хачатряна, Жансема, Генрика Сиравяна, Акопа Акопяна, Никогайоса Никогосяна, Гаянэ Хачатурян, Юрия Григоряна, Арминэ Каленц, Карена Агамяна и других.
Имелись работы известных русских художников различных направлений – Павла Кузнецова, Дмитрия Вилинского, Давида Бурлюка, Дмитрия Жилинского, Анатолия Сафохина, Тараса Шевченко, Дмитрия Плавинского и других.
По словам Л. Гаспарян, Григорий Габриэлянц и Министерство культуры Арцаха пытаются совместными усилиями с помощью российских миротворцев вернуть оказавшиеся в руках азербайджанцев музейные экспонаты, но пока ничего не получается. В Российской Федерации создана комиссия, которой передан список музейных фондов. “Вместе с профессором Габриэлянцем мы отправили письма в министерства культуры и иностранных дел РФ, пытаемся что-то спасти, но безуспешно”,- с болью сказала Лусине.
В Музее истории города Шуши остался весь фонд, ни один экспонат оттуда не был доставлен в бомбоубежище. В основанном в 1992 году Музее было представлено все, что связано с историей города, начиная с древнейшего периода. Там были выставлены экспонаты, найденные во время раскопок в Шуши, воссоздан быт города, в одном из залов реконструирован интерьер дома известного благотворителя Тадевоса Тамирянца, многочисленные ковры, украшения из серебра, мебель, изданные в свое время в Шуши газеты и литература и многое другое.
В дни войны в Ереван была эвакуирована коллекция рукописей из монастыря Гандзасар. Научно-культурный центр “Матенадаран-Гандзасар”, который был открыт в монастырском комплексе Гандзасар в ноябре 2015 г.,  является филиалом ереванского Матенадарана имени Месропа Маштоца.
По словам директора Института-хранилища рукописей “Матенадаран” Ваана Тер-Гевондяна, рукописи Гандзасара находились в относительно надежном месте (в Мартакертском районе). Однако во время войны ни один район Арцаха не мог считаться абсолютно надежным, поэтому дирекция решила вывезти рукописи в Ереван. “Там имелось более 100 экспонатов. Некоторые наши сотрудники все еще находятся там. С их помощью рукописи были в целости и сохранности доставлены в Ереван”,- отметил г-н Тер-Гевондян.
В чрезвычайных ситуациях именно так должны были действовать и Министерство ОНК Арцаха, и обладающий государственным мышлением каждый чиновник.