Ռուս խաղաղապահները երթով շարժվել են դեպի ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոն
Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ռուս զինծառայողներն իրենց հաստիքային տեխնիկայով երթի են դուրս եկել դեպի Աղդամի շրջան, որտեղ տեղակայվելու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի և բոլոր մարտական գործողությունների դադարեցման վերահսկողության ռուս-թուրքական մոնիթորինգի կենտրոնը (Համատեղ կենտրոն)։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության (ՌԴ) պաշտպանության նախարարությունը։
ՌԴ պաշտպանական գերատեսչության փոխանցմամբ՝ մի քանի օրվա ընթացքում Ստեփանակերտում՝ ռուս խաղաղապահների տեղակայման վայրում, զինծառայաողներն ուսումնասիրել են Համատեղ կենտրոնի կառուցվածքը, նշանակությունը, առաջադրանքներն ու գործառույթները, ինչպես նաև այն երկրների մշակույթը, ավանդույթներն ու առանձնահատկությունները, որտեղ պատրաստվում են կատարել իրենց խնդիրները։
Համատեղ կենտրոնի անձնակազմը, որը հավասարապես բաղկացած է ռուսական և թուրքական կողմերի ներկայացուցիչներից, իրավիճակի վերահսկողությունը կիրականացնի նաև անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով։
Ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնը ստեղծվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 11-ին Ռուսաստանի և Թուրքիայի պաշտպանության նախարարների ստորագրած հուշագրի համաձայն։ Համատեղ կենտրոնի շտաբը կձևավորվի հրամանատարական կետի տեսքով՝ հավասար ներկայացվածության սկզբունքով։

Российские миротворцы совершают марш к месту развертывания совместного российско-турецкого центра
Осуществляющие миротворческую миссию в Арцахе российские военнослужащие на своей штатной технике совершают марш в Агдамский район, где будет развернут совместный российско-турецкий центр (Совместный Центр) по контролю за прекращением огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта. Об этом сообщает Министерство обороны Российской Федерации.
В течение нескольких дней в пункте дислокации российского миротворческого контингента в Степанакерте военнослужащие изучали структуру, предназначение, задачи и функции, порядок организации работы Совместного Центра, а также культуру, традиции и особенности страны, на территории которой им предстоит выполнять задачи.
“Личный состав Совместного Центра, представленный на паритетной основе от российской и турецкой сторон, будет выполнять задачи по мониторингу обстановки и контролю за соблюдением режима прекращения огня и всех военных действий с использованием беспилотных летательных аппаратов”, - говорится в сообщении Минобороны РФ.
Совместный российско-турецкий центр будет развернут на территории Азербайджана в соответствии с меморандумом, подписанным главами оборонных ведомств РФ и Турции 11 ноября 2020 года. Штаб Совместного центра формируется в виде командного пункта на паритетной основе,