Խորհրդարանական լսումներ․ «Գիտությունը՝ որպես անվտանգության եւ զարգացման հենասյուն»
«Աշխարհի առաջատար եւ ֆինանսապես հարուստ ընկերություններն այլեւս նավթագազային ընկերությունները չեն, այլ այն ընկերություններն են, որոնք արբանյակներ են բարձրացնում տիեզերք, տեխնոլոգիաներ են տրամադրում մարդկանց սոցիալական շփման համար, զբաղվում են նյութագիտությամբ, ֆիզիկայով։ Աշխարհը փոխվում է շատ արագ եւ դրա հիմքում ընկած է գիտատեխնիկական առաջընթացը», - «Գիտությունը՝ որպես անվտանգության եւ զարգացման հենասյուն» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը։ Նախարարի խոսքով՝ այս ամենը բերում է անվտանգության համակարգերի կտրուկ փոփոխությունների, եւ դրանք չտեսնելն ու որպես զարգացման ուղենիշ չորդեգրելը կարող է բերել ողբերգական հետեւանքների։ Ըստ նախարարի՝ կա կարիք ինստիտուցիոնալ կոոորդինացիայի, եւ առաջնահերթության դիտարկման ու նոր սանդղակների առաջ քաշման։ Նա կարեւորեց ԳԱԱ-ի դերը, որտեղ պետք է իրականացվեն համակարգված աշխատանքներ եւ կարողությունների առանջահերթության վերհանում։
Ռազմական արդյունավետության մասին խոսելով՝ Հակոբ Արշակյանը նշեց, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում 2,5 անգամ ավելացել է պետբյուջեից գիտահետազոտական եւ փորձարարական աշխատանքների համար նախատեսված գումարների չափը։
Իսկ բարձր արդյունաբերական երկիր ունենալու համար պետք է առաջնորդվել նաեւ ռեսուրսների տրամադրման ճիշտ կառուցվածք ունենալով։
Խոսքը եզրափակելով նախարարը նշեց, որ պետք է անել առավելագույնը եւ ներդնել գիտական ներուժը ուժեղ արդյունաբերություն ստեղծելու ուղղությամբ։
Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն էլ իր ելույթում նշեց, որ անելիքներն ու մտքերը պետք է լինեն հստակ։ Նշեց, որ գիտությունը պետք է լինի բանակի հետ։ «Մենք ֆիզիկայի բնագավառում փայլուն գիտնականներ ունենք, դրսում արժեքներ ստեղծող, բայց նրանց պետք է տեղափոխել Հայաստան, կարեւոր չէ, նա Լոնդոնում է, թե ԱՄՆ-ում, նա օրգանապես պետք է կապված լինի մեր անվտանգության համակարգի հետ, իսկ դրա պատվիրատուն պետք է լինի ՊՆ-ն։ Պաշտպանության նախարարությունը պետք է պատվերներ իջեցնի», - նշեց Քոչարյանը։ Նրա խոսքով՝ առաջնահերությունը պետք է դնել ինտելեկտները դեպի բանակ բերելու վրա։
Պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն էլ նշեց, որ համալսարաններում բնագիտության ֆակուլտետների նկատմամբ պետք է բարձրացնել ուշադրությունը, եւ բարձրացնել գիտնականի արժեքը։ «Արժեւորված եւ արդյունք ստեղծող գիտնականը ուժեղ պետության գրավականն է, առանց դրա չենք կարող», - նշեց պատգամավորը։ Ըստ նրա՝ առայսօր որպես մատուցվող հերոսի, գիտնականին տարբեր ֆիլմերում, սերիալներում կերպարանավորել են որպես խեղճ մարդու, որն իր հոգեբանական ազդեցությունն է թողել երիտասարդների վրա։ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահը ավելացրեց նաեւ, որ Հանրային հեռուստատեսության հետ քննարկում է եղել՝ ստեղծելու հաղորդում, որտեղ կներկայացվի գիտնականներին եւ նրանց աշխատանքը։ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ պետք է ճիշտ հարցեր բարձրացել եւ դրանց տալ հստակ լուծումներ։

А.Аршакян: “Создание сильной промышленности требует внедрения всего научного потенциала”
“Ведущими и богатыми в финансовом отношении компаниями являются уже не нефтегазовые компании, а те, которые запускают спутники в космос, предоставляют технологии для социального общения людей, занимаются вопросами материаловедения и физики. Мир меняется очень быстро, и в основе этого изменения лежит научно-технический прогресс”,- заявил на организованных в парламенте слушаниях на тему “Наука как основа безопасности и развития” министр высокотехнологической промышленности Акоп Аршакян. По его словам, все это приводит к резкому изменению систем безопасности, и отсутствие стремления к выбору таких ориентиров может привести к трагическим последствиям.
Акоп Аршакян отметил роль Национальной Академии наук, которая должна проводить скоординированную работу, выявлять имеющий приоритетное значение потенциал.
Говоря о военной промышленности, Аршакян сообщил, что за последние два года финансирование из госбюджета научно-исследовательских и экспериментальных работ увеличилось в 2,5 раза.
В заключение министр подчеркнул, что создание сильной промышленности требует внедрения всего научного потенциала.
Председатель парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян в своем выступлении указал на необходимость связи науки и армии. “У нас есть блестящие ученые-физики, которые создают ценности за границей. Нужно, чтобы они приехали в Армению. Независимо от того, где находятся эти ученые – в Лондоне или США, они должны быть органически связаны с нашей системой безопасности, а заказчиком должно быть Министерство обороны”,- отметил Андраник Кочарян. Он также сказал о приоритетном значении притока в армию интеллектуалов.
Депутат Ованнес Ованнисян указал на необходимость повышения внимания к факультетам естественных наук в университетах . По словам депутата, залогом сильного государства являются получающие результат ученые, которые должны удостаиваться высокой оценки. Ованнисян также сообщил, что с Общественным телевидением достигнута договоренность о создании цикла передач об ученых.