Առողջապահության նախարար․ «Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումը պարտադիր չի լինի»
Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները միայն կամավոր բնույթ են ունենալու։ Այս մասին, մինչ Կառավարության հերթական նիստի մեկնարկը, լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Լրագրողի այն հարցին, թե որքան կարժենա պատվաստանյութի մեկ դեղաչափը՝ նախարարը պատասխանեց, որ դեռ չգիտի, քանի որ կնքված պայմանագիր չկա։
«Պետությունն անելու է ամեն ինչ, որպեսզի հնարավորության սահմաններում ազգաբնակչությանն ապահովի պատվաստումներով։ Sputnik V-ն Հայաստանում, վստահաբար, կիրառվելու է, բայց առաջինը կկիրառվի, թե երկրորդը, չեմ կարող ասել»,- նշեց նախարարը։
Անդրադառնալով պատվաստանյութի կլինիկական հետազոտություններին՝ նա հայտնեց, որ դրանք կատարվում են այն երկրում, որտեղ մշակվել է պատվաստանյութը, այժմ այն գտնվում է կլինիկական հետազոտության 3-րդ փուլում:

В Армении вакцинация от коронавируса будет носить добровольный характер – министр здравоохранения
В Армении вакцинация от коронавируса будет носить добровольный характер. Об этом сегодня сообщила журналистам до начала заседания правительства министр здравоохранения Анаит Аванесян.
На вопрос, сколько будет стоить одна доза вакцины, министр ответила, что на данный момент неизвестно, поскольку договор пока не заключен.
“Государство сделает все возможное, чтобы обеспечить население вакциной. В Армении вакцина “Sputnik V” однозначно будет применяться”,- отметила глава Минздрава.
Говоря о клинических испытаниях вакцины, А.Андреасян сказала, что они проводятся в той стране, где была создана вакцина. Сейчас проходит третий этап клинического исследования.