Փոխվարչապետ․ «Վերջին 3 օրվա ընթացքում Հայաստանից մեկնել է 3900 մարդ, եկել՝ 3400-ը»
Փետրվարի 1-ից մեկնարկել է «Ճամփորդի՛ր առանց Covid-19-ի» ծրագիրը։ Կառավարության հերթական նիստի ընթացքում, մինչ օրակարգային հարցերի քննարկումը, վարչապետ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ ծրագիրը հաջողությամբ գործարկվել է։
«Ընդամենը 7 քաղաքացու դեպքում է մեկնելու խոչընդոտ առաջացել, դրանք տեխնիկական բնույթի են եղել։ Կարևոր է արձանագրել, որ Հայաստան եկողների շատ մեծ թիվ կա, սա նույնպես կարևոր տնտեսական գործոն է, որովհետև, ըստ էության, նախորդ մեկ տարվա ընթացքում բազմաթիվ հայրենակիցներ ունենք, ովքեր ցանկացել են գալ Հայաստան և հնարավորություն չեն ունեցել։ Հիմա, երբ հստակ մեխանիզմն արձանագրված է, սպասվում է, որ շատերը, հարազատներին այցելելու նպատակով, կժամանեն Հայաստան, ինչը որոշակի ճանապարհ է բացում նաև տուրիզմի ակտիվացման համար»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի խոսքով՝ ճամփորդելու այն մոդելը, որի շուրջ պայմանավորվել էին Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ, մեկամսյա պիլոտային ծրագիր էր։
«Երեկվա ՌԴ կառավարության որոշմամբ, կարծում եմ, այլևս այդ մեկամսյա խնդիրը դուրս է եկել, և փետրվարի 15-ից ունենալու ենք օրական 4 կանոնավոր չվերթ՝ 2 ուղղությամբ։ Վերջին 3 օրվա ընթացքում Հայաստանից օդային ուղիներով մեկնել է 3900 մարդ, եկել է Հայաստան 3400 մարդ։ Հայկական անձնագրերով մեկնածների թիվը 1423 է, հայկական անձնագրով Հայաստան ժամանածներինը՝ 1263»,- հայտնեց փոխվարչապետը։
Անդրադառնալով այն 7 քաղաքացիներին, որոնք խնդիրներ են ունեցել՝ Մհեր Գրիգորյանը նշեց, որ վերջիններս Ռուսաստան են մեկնել QR կոդի թղթային տարբերակով, ինչը կասկածներ է առաջացրել ՌԴ սահմանապահների մոտ։
Փոխվարչապետն արձանագրեց, որ դա կապ չունի հավելվածի աշխատանքի հետ։ Հավելվածի միակ խնդիրը երեխաների տվյալների համալրումն էր։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ հիշեցրեց, որ թեստավորումը պետք է իրականացվի հավատարմագրված լաբորատորիաներում։
Հավելելով վարչապետի խոսքը՝ առողջապահության նախարարը հայտնեց, որ ծրագիրը մեկնարկել էր 2 լաբորատորիաների ներգրավմամբ, այժմ դրանց միացել է ևս 6-ը։

Вице-премьер: “За последние три дня из Армении отбыли 3900 человек, прибыли – 3400”
1 февраля стартовала программа “Путешествуй без Covid-19”. На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что программа реализуется успешно. Лишь в отношении семи выезжавших граждан возникли проблемы технического характера. Премьер счел нужным констатировать, что желающих приехать в Армению очень много. Это еще и важный экономический фактор, поскольку, по словам Пашиняна, в прошлом году многие наши соотечественники хотели приехать в Армению, но не получили такую возможность. Сейчас, когда начал действовать четкий механизм, ожидается, что очень многие прибудут в Армению навестить родственников, что открывает путь и для активизации туризма, сказал Н.Пашинян.
Вице-премьер Мгер Григорян отметил, что та модель поездок, вокруг которой была достигнута договоренность с Россией и Беларусью, представляла собой месячную пилотную программу.
“Принятым вчера решением правительства РФ вопрос месячного срока, я думаю, уже снят, и с 15 февраля мы будем иметь 4 регулярных рейса в день на двух направлениях. За последние три дня из Армении воздушнымм путем отбыли 3900 человек, прибыли – 3400. Число отбывших с армянскими паспортами составляет 1423, число прибывших с армянскими паспортами – 1263”,- сообщил вице-премьер.
Н.Пашинян коснулся также вопроса тестирования на Covid-19, подчеркнув, что оно должно осуществляться в аккредитованных лабораториях. В связи с этим министр здравоохранения А.Аванесян сообщила, что программа стартовала с участием двух лабораторий, сейчас к ним прибавились еще шесть.