Ում է պարտք Հայաստանը. 2020-ի «պարտատերերը»
Հայաստանի ամենախոշոր վարկատուն մնում է Համաշխարհային բանկը, որին 2020 թվականի տարեվերջի տվյալներով բաժին է ընկնում Հայաստանի արտաքին վարկերի 38.3%-ը:
2020 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 7 մլրդ 968.5 մլն դոլար: Սրանից 4 մլրդ 665 մլն դոլարը Կառավարության արտաքին վարկերն են, մնացածը՝ ներքին պարտքն է ու Կենտրոնական բանկի պարտքը:
Հայաստանն արտաքին վարկերը ստանում է միջազգային կազմակերպություններից ու օտարերկրյա պետություններից:
Հայաստանի խոշորագույն վարկատուն կամ պարզապես պարտատերը, Համաշխարհային բանկն (ՀԲ) է: ՀԲ-ի կազմում գտնվող երկու կառույցներին՝ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկին (ՎԶՄԲ) և Զարգացման միջազգային ընկերակցությանը (ԶՄԸ) ունեցած պարտքը 2020 թվականին կազմել է Հայաստանի արտաքին վարկերի 38.3%-ը:
Հաջորդ խոշոր վարկատուն Ասիական զարգացման բանկն (ԱԶԲ) է, որին բաժին է ընկնում արտաքին վարկերի 16.6%-ը:
Խոշոր վարկատուներից Է նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ)՝ 7.7%:
Իսկ օտարերկրյա պետությունների շարքում խոշոր վարկատուներն են Ռուսաստանը, Գերմանիան ու Ճապոնիան:
Այս գրաֆիկում առավել մանրամասն ներկայացված է Հայաստանի արտաքին վարկերի կառուցվածքը՝ ըստ վարկատու կազմակերպությունների ու պետությունների: Կառուցվածքը ներկայացված է 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ին գրանցված տվյալների համաձայն:
Այսպիսով, 2020 թվականի վերջի տվյալներով՝ Հայաստանի արտաքին վարկերի 77%-ը միջազգային կազմակերպություններից ստացված վարկերն են, մոտ 22.6%-ը՝ օտարերկրյա պետություններից և 0.4%-ը՝ առևտրային բանկերից:

Кредиторы Армении: 2020-й год
Самым крупным кредитором Армении остается Всемирный банк, на долю которого, по данным 2020 г., приходится 38.3% внешних кредитов страны.
К декабрю 2020 года государственный долг Армении вырос до 7 млрд 968.5 млн долларов. 4 млрд 665 млн долларов от этой суммы составили внешние кредиты правительства, остальную часть – долг Центрального банка.
Армения берет внешние кредиты у международных организаций и зарубежных государств.
Крупнейшим кредитором является Всемирный банк. В 2020 году задолженность нашей страны перед входящими в состав ВБ двумя структурами – Международным банком реконструкции и развития и Международной ассоциацией развития (МАР) – составила 38.3% от внешних кредитов Армении.
Следующим крупным кредитором является Азиатский банк развития (АБР), на долю которого приходится 16.6% от всей суммы внешних кредитов.
7.7% кредитов предоставил Международный валютный фонд (МВФ).
Что касается иностранных государств, то наиболее крупными кредиторами являются Россия, Германия и Япония.
Таким образом, по данным на конец 2020 года, 77% внешнего долга Армении составляли кредиты международных организаций, около 22,6% - кредиты иностранных государств и 0.4% - кредиты коммерческих банков.