Նարեկ Հարությունյան. «Երբ երկյուղածությամբ, հարգանքով, սիրով չես մոտենում քո ժողովրդին, ազգիդ, շատ բան ես կորցնում»
«Աստծո տվածը մարդը չի կարող վերցնել: Ժամանակավոր կարող է գրավել, բայց այն մեզ է պատկանում»,- սա «Նարեկացի» արվեստի միության հիմնադիր նախագահ Նարեկ Հարությունյանի համոզմունքն է նաև այսօր, երբ թշնամուն են մնացել նրանց կառուցած Քնարավան գյուղը և Շուշիի «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնը:
Ամերիկահայ Հարությունյանների ընտանիքը Արցախում երկու խոշոր ծրագիր է իրականացրել՝ Քարվաճառում (Շահումյանի շրջան) կառուցել է Քնարավան գյուղը և Շուշիում հիմնադրել «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնը: Արցախում իրագործած այդ երկու ծրագրերի համար Հարությունյանները ներդրել էին մոտ 2 մլն ԱՄՆ դոլար: Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո դրանք մնացին թշնամուն հանձնված տարածքներում:
Քնարավանը ամերիկահայ Կարապետ Հարությունյանի ընտանիքը հիմնադրել էր 2004թ.-ին: Բազմազավակ և անտուն ընտանիքների համար գյուղում 15 տուն էին կառուցել, դպրոց, բուժկետ, համայնքապետարան: Հայաստանի տարբեր բնակավայրերից՝ Արտաշատից, Վեդիից, Գավառից, Երևանից Քնարավան տեղափոխված ընտանիքներին բարերարները տունը նվիրել էին մի պայմանով՝ նվազագույնը 10 տարի պետք է ապրեն այդտեղ: Քնարավանի բնակիչները 17 տարվա բնակությունից հետո 2020թ. նոյեմբերին հարկադրված եղան լքել գյուղը: Հեռանալուց առաջ վառեցին սեփական տունը, որպեսզի թշնամին չվայելի տարիների իրենց ստեղծածը:
Նարեկ Հարությունյանն առաջին անգամ 2002թ.-ին է եղել Արցախում: Ասում է, որ այն ժամանակ Արցախի կառավարությունը տարածքներ էր տալիս՝ պայմանով, որ դրանք կառուցվեն: 2002թ.-ին մահացել էր մայրը՝ Քնար Հարությունյանը, և հոր ցանկությունն էր կնոջ հիշատակին որևէ խորհրդանշական բան անել հայրենիքում:
«Մտածեցինք փոքրիկ գյուղ կառուցել ազատագրված հողերի վրա և մայրիկիս անունով այն կոչեցինք Քնարավան: Գյուղը ազատագրված տարածքում կառուցեցինք, որովհետև Քարվաճառը հայոց պատմական հողն էր: Գյուղի վերևում՝ մի կողմում Հանդաբերդն է, մյուս կողմում եկեղեցի կա, տարածքում շատ խաչքարեր կային, որոնք հայկականության դարերի վկայությունն էին այդ հողատարածքներում»,- ասում է Ն. Հարությունյանը:
«Այսօր յուրաքանչյուր հայի պարտականությունն է Արցախի վերաշինությանն աջակցելը: Մենք պարտավոր ենք շարունակելու մեր նախնիներու ավանդած գործը, պարտավոր ենք վերապրելու, պարտավոր ենք փոխանցելու հայու անունը, հայրենի հողը մեր զավակներուն: Քնարավանը պիտի սկսի ուռճանալ և մեծանալ, կամաց-կամաց պիտի ծնին նոր Քնարավաններ»,- հայտնել էր բարերար Կարապետ Հարությունյանը 2004 թ. սեպտեմբերի 3-ին գյուղի բացմանը:
Քնարավանի կառուցապատումը դեռևս ավարտված չէր, հիմնադիրները նպատակ ունեին հյուրատներ կառուցել այնտեղ, որպեսզի այցելուները մնալու տեղ ունենան, իսկ գյուղացիները՝ աշխատանք: «Երբեք չենք մտածել, որ մի օր այն կարող ենք կորցնել, երբեք չենք պատկերացրել, որ կարող ենք այդ աստիճան սխալներ գործել, որ այն կկորցնենք: Բայց փաստ է, որ իբրև ազգ չկարողացանք այդքան կազմակերպվել»,- ասում է Նարեկ Հարությունյանը:
Քնարավան համայնքի ղեկավար Արտավազդ Միքայելյանը 2006թ.-ին Վեդիից ընտանիքով տեղափոխվել էր այնտեղ: «Քարվաճառը մեզ համար հայրենիք էր, ինքս էի խրախուսում, որ մարդիկ գան այնտեղ ապրելու: Գյուղում մեծ դպրոց կար, բուժկետ, համայնքապետարան, որոնք կառուցել էր Կարապետ Հարությունյանը: Բոլորս շնորհակալ էինք նրանց, որ մեզ ապահովել էին ամեն ինչով: Չենք մտածել, որ մի օր ազատագրված տարածքները կվերադարձնեն: Ես վերջին օրերին եմ դուրս եկել Քնարավանից, երկու տղաներիս հետ մասնակցում էինք կռվին, մինչև վերջին օրը չէի հավատում, որ գյուղը պետք է լքենք»,- ասում է համայնքապետը:
Ա. Միքայելյանի խոսքով՝ Քնարավանում մարդիկ համեմատաբար լավ էին ապրում: Աշխատում էին զորամասում, դպրոցում, անասուն էին պահում, մեղվաբուծությամբ էին զբաղվում:
Քնարավանի բնակիչները՝ 15 ընտանիք, կրկին անօթևան են: Ինչպես համայնքապետն է ասում՝ ցրվել են տարբեր տեղեր, ծանոթները բնակվելու տեղ են տվել: Արտավազդ Միքայելյանը 11 հոգանոց ընտանիքի հետ վերադարձել է Վեդի՝ իր ծննդավայր, որտեղ ոչինչ չունի, ժամանակավոր բնակվում են Ռուսաստանում գտնվող հարազատներից մեկի տանը:
Շուշիի կենտրոնում ամփոփված էին արցախցի երեխաների երազանքներն ու ապագան
Հարությունյանների ընտանիքը Քնարավան գյուղի կառուցմանը զուգընթաց նախ Երևանում, այնուհետև Շուշիում հիմնեց «Նարեկացի» արվեստի միությունը (ՆԱՄ): Երևանում ՆԱՄ-ը իր գործունեությունը սկսեց 2004 թ.-ին, Շուշիում կենտրոնի բացումը տեղի ունեցավ 2006թ.-ին:
«Շուշիում մեզ տվեցին եռահարկ քանդված շենք, որպեսզի կառուցենք՝ հայկական մշակույթի լավագույն արժեքները պահպանելու, արվեստագետներին համախմբելու, շնորհալի երիտասարդներին նեցուկ կանգնելու մեր ստանձնած առաքելությունն իրականացնելու համար»,- պատմում է «Նարեկացի» արվեստի միության հիմնադիր Նարեկ Հարությունյանը:
Ամբողջությամբ վերակառուցված շենքը միջոցառումների դահլիճ ուներ, վարչական մաս, գրադարան և սրահներ, որտեղ արցախցի 8-12 և 13-18 տարեկան երեխաներին ու պատանիներին 14 տարի անվճար արվեստ և արհեստ էին ուսուցանում: Կենտրոնն ուներ գեղանկարչության, փայտափորագրության, մանրանկարչության, կարպետագործության, կավագործության, ասեղնագործության, լուսանկարչության, կիթառի, քանոնի, երգի, պարի, թատերական, հեքիաթասացի, ասմունքի և այլ խմբակներ:
Ամեն ամառ Շուշիի և Ստեփանակերտի 300-400 երեխաների համար ճամբար են կազմակերպել:
«Մարդիկ լրջորեն նվիրվել էին կրթելուն, գաղափարախոսություն էին մտցրել իրենց աշխատանքում, դաստիարարակել էին և այլն»,- ասում է կենտրոնի տնօրեն Հայկ Պապյանը՝ նկատի ունենալով կենտրոնի աշխատանքներում ներգրավված վարպետներին և արվեստագետներին:
ՆԱՄ-ի հիմնադրման առաջին տարիներին 200-300 երեխա է հաճախել տարբեր խմբակներ, վերջին տարիներին 50-70 երեխա էր հաճախում: Երեխաների թվի նվազումը պայմանավորված էր քաղաքում արվեստի դպրոցների, խմբակների ավելացմամբ: Ուստի, ՆԱՄ-ը որոշ չափով փոխել էր աշխատանքի ուղղվածությունը՝ միջոցառումներ էին իրականացնում նաև Շուշիի մեծահասակ բնակչության համար: Ամեն շաբաթ տարբեր տեղերից պրոֆեսիոնալ խմբեր էին հրավիրում՝ համերգներ, թատերական ներկայացումներ էին ցուցադրում, նկարիչների ցուցահանդեսներ էին կազմակերպում և այլն:
Երկու տարի կենտրոնում «ԲրուտԱրտ» կավագործության միջազգային սիմպոզիումն էին անցկացնում, որին մասնակցում էին աշխարհի տարբեր երկրներից, և 15-20 օր տևող սիմպոզիումի ժամանակ իրենց ստեղծած քանդակները թողնում էին այնտեղ:
«Վերջին տարիներին լուրջ արվեստ էինք ստեղծում, պայքարել ենք դասական մշակույթ ներմուծելու համար, արվեստ ենք զարգացրել հայկականի հենքի վրա: Հյուրեր ենք ունեցել Բելառուսից, Ուկրաինայից, Իսրայելից, որոնք հիացած էին կենտրոնի գործունեությամբ և նշում էին, որ որոշ տեղերում տեսել են այդպիսի աշխատանք»,- պատմում է Հայկ Պապյանը:
Շուշիի «Նարեկացի» կենտրոնն իր գործունեությունն ընդլայնելու նպատակով 600 քմ տարածքով ևս մեկ երկհարկանի շենք էր վերակառուցել, որն անվանել էին «Հեքիաթների տուն»: Այն լինելու էր ժամանցի վայր, շենքի առաջին հարկում սրճարանն էր, երկրորդ հարկում դահլիճն էր՝ թատերական ներկայացումների և համերգների համար: Վերջին մեկ տարին քաղաքի բնակչությունը սրճարան էր այցելում որպես հանգստի վայր:
Հայկն ասում է, որ հոկտեմբեր ամսին 15 հոգով ապրում էին ՆԱՄ-ի Շուշիի կենտրոնում, մինչև պատերազմի վերջին օրը մարդ է եղել այնտեղ: Հոկտեմբերի 29-ին ինքը կանանց դուրս է բերել Շուշիից, որովհետև ԱԹՍ-ները շատ էին հարվածում: Կենտրոնի կենսագրությունն ավարտվեց 2020թ. նոյեմբերի 4-ին, երբ տղամարդիկ դուրս եկան Շուշիից: Այնտեղ թողեցին մի քանի տասնյակ քանդակներ, հումք, 14 տարվա ընթացքում կենտրոնի ձեռք բերած ամբողջ գույքը, մանկական թատրոնի տիկնիկները և այլն:
«Բոլորը հույսեր էին փայփայում, որ իրենց տարիների աշխատանքը չի կարող նման դաժան ճակատագրի արժանանալ: Չէ՞ որ կենտրոնում ամփոփված էր ոչ միայն ՆԱՄ-ի տարիների հսկայական աշխատանքը, այլև կենտրոն հաճախող արցախցի երեխաների երազանքներն ու ապագան»,- ասում է վերջին չորս տարիներին կենտրոնը ղեկավարած Հայկ Պապյանը:
Մշակութային գործունեությունից՝ անցում մարդասիրական օգնության
Քնարավան գյուղը և Շուշիի արվեստի կենտրոնը կորցնելուց հետո «Նարեկացի» արվեստի միությունը մշակութային գործունեությունը վերափոխել է մարդասիրական աջակցության: ՆԱՄ-ը օգնություն է տրամադրել ավելի քան 300 արցախցի ընտանիքի, այդ թվում Հայաստանում հաստատված Քնարավան գյուղի նախկին բնակիչներին:
«Երբ լինում է անկշտություն, անարգանք, ագահություն և երկյուղածությամբ, հարգանքով, սիրով չես մոտենում քո ժողովրդին, ազգիդ, շատ բան ես կորցնում, ինչն էլ տեսանք վերջին 30 տարիներին»,- կատարվածից այսպիսի եզրահանգում է անում Նարեկ Հարությունյանը:
Նա շեշտում է, որ հայրենիքի հետ կապը Աստծուց է գալիս, սփյուռքում ծնվելով՝ կապը հայրենիքի հետ ավելի է մեծանում: Առանց հայրենիք՝ սփյուռքը դատապարտված է սպիտակ ջարդի: Միայն այս վերջին կորստից հետո հասկացան, որ հայրենիքի ճակատագիրն էլ է վտանգված:
«Ամենամեծ կորուստը մեր զինվորներն են, հազարավոր վիրավորները: Այս տխուր և ողբերգական վիճակից հետո այլևս չեմ մտածում տարածքների կորստի մասին: 1992թ.-ին մոնթեներն ազատագրեցին այդ հողերը, նրանք զոհվեցին, բայց նրանց հավատքը, խիզախությունը մեզ փրկեց: Մեզ համար հոգու պարտք էր տեր լինել, շենացնել ազատագրված հողերը, որպեսզի երկնքից նայող տղաները հպարտ լինեին»,- ասում է ՆԱՄ-ի հիմնադիր նախագահը:

Naregatsi Art Institute Founder Focuses on Future, Not the Lost Territories
Nareg Hartounian, founder of the Naregatsi Art Institute in Armenia, sounds a stoic note when talking about what the organization has lost in the aftermath of the recent Artsakh war.
"Man cannot take what God has given him. It may be temporary, but it belongs to us,” says Hartounian.
Over the years, the American-Armenian Hartounian family has implemented two major projects in Artsakh: construction of the village of Knaravan in the Karvatchar (Shahumyan region) and the founding of the Naregatsi Art Center in Shushi. The Hartounians have invested about $2 million in the two. Both are now in Azerbaijani controlled territory.
Knaravan was founded by the family of Nareg’s father, Garabed Hartounian, in 2004. Fifteen houses, a school, a health aid station and a community hall were built in the village for families with many children. The benefactors donated the houses to families who moved to Knaravan from different settlements of Armenia, such as Artashat, Vedi, Gavar, and Yerevan, on the condition that they live there for at least ten years. All were forced to leave last November, setting fire to their homes before leaving.
Nareg Hartounian first visited Artsakh in 2002. He says that at that time the Artsakh government provided land on the condition that they be developed. His mother, Knar Harutyunyan, died in 2002. It was his father's wish to do something symbolic in the memory of his wife in the homeland.
"We thought of building a small village on the liberated lands. We named it Knaravan after my mother. We built the village in the liberated area because Karvatchar was Armenian historical land. Above the village, on one side is Handaberd. On the other side there is a church. There were many khachkars (stone crosses) in the area, testifying to a centuries-old Armenian presence there, ” says Hartounian.
"Today, it is the duty of every Armenian to support the reconstruction of Artsakh. We are obliged to continue the work entrusted to us by our ancestors, we are obliged to survive, we are obliged to pass on the Armenian name, the homeland to our children. Knaravan should expand and grow. New Knaravans should be born slowly,” said the late philanthropist Garabed Hartounian at the opening of the village on September 3, 2004.
The construction of Knaravan wasn’t complete when the war began. The founders intended to build guest houses there so that the visitors could have a place to stay and to provide jobs for the villagers.
"We never thought we could lose it one day. We never imagined we could make so many mistakes that we would lose it. But it’s a fact that, as a nation, we didn’t manage to sufficiently organize,” says Nareg Hartounian.
Knaravan community Mayor Artavazd Mikaelyan moved there from Vedi with his family in 2006.
"Karvatchar was the homeland for us. I encouraged people to come and live there. There was a big school in the village, an aid station, a community hall, which were built by Garabed Hartounian. We all thanked them for providing us with everything. We did not think that one day the liberated territories would be returned. I left Knaravan in the last few days. My two sons and I were taking part in the battle. Until the last day, I did not believe that we must leave the village,” says the mayor.
Mikaelyan says people lived relatively well in Knaravan. They worked at the military unit, at the school, raised livestock, and engaged in beekeeping.
The residents of Knaravan, fifteen families, are homeless again. Mikaelyan says they’ve relocated here and there, wherever friends provided them a place to live. Mikaelyan returned with his family of eleven to his hometown of Vedi, where he has nothing. They are temporarily living in the house of a relative in Russia.
The dreams and future of the children of Artsakh were encapsulated in the center of Shushi
Along with the construction of the village of Knaravan, the Hartounian family first founded the Naregatsi Art Institute (NAI) in Yerevan and then in Shushi. NAI started its activities in Yerevan in 2004 and opened its center in Shushi in 2006.
"In Shushi, we were given a three-story demolished building to preserve the best values of Armenian culture, to unite artists, to fulfill our mission of supporting talented young people," says Nareg.
The completely reconstructed building had an event hall, an office, and a library-hall, where children and teenagers from Artsakh were taught free arts and crafts for fourteen years. The center had painting, woodcarving, miniature painting, carpet weaving, pottery, embroidery, photography, guitar, qanun, song, dance, theatrical, storytelling, recitation and other groups.
Every summer, a camp was organized for 300-400 children in Shushi and Stepanakert.
"People were seriously committed to education. They introduced philosophy in their work. They educated the kids," says Hayk Papyan, the center's director, referring to the masters and artists involved in the center's work.
In the first years of NAI's founding, 200-300 children attended various clubs, and in recent years, 50-70 children attended. The decrease in the number of children was due to the increase of art schools and clubs in the city. Therefore, NAI changed the direction of its work to some extent, also taking steps for the adult population of Shushi. Every week, professional groups from different places were invited to stage concerts, theatrical performances, art exhibitions, etc.
For two years, the center hosted the BrutArt International Pottery Symposium, which was attended by people from around the world, leaving their sculptures there during the 15–20-day symposium.
"In recent years, we have been creating serious art. We struggled to introduce classical culture. We spurred Armenian-based art. We had guests from Belarus, Ukraine and Israel who admired the center's activities and said that they had seen such work elsewhere,” says Papyan.
To expand its activities, the Naregatsi Center in Shushi reconstructed a two-story building with an area of 600 square meters, which was called the House of Fairy Tales. It was to be a place of entertainment. A café was on the building’s first floor. The second floor housed a hall for theatrical performances and concerts.
Hayk says that last October, fifteen people took refuge in the NAI center in Shushi. On October 29, he took the women out of Shushi because Azerbaijani drones were hitting them hard. The center shut its doors on November 4, 202 when the menfolk left Shushi. Dozens of sculptures, raw materials, basically all the property acquired by the center over the past fourteen years, were left behind.
"Everyone hoped that their years of work would not suffer such a cruel fate. After all, the center encapsulated not only the enormous work of the NAI over the years, but also the dreams and future of the children of Artsakh attending the center,” says Papyan, who headed the center for the last four years.
From cultural work to humanitarian aid
After losing Knaravan village and the Shushi Art Center, the Naregatsi Art Institute turned from cultural work to humanitarian aid. NAI has aided more than 300 Artsakh families, including former residents of the village of Knaravan now in Armenia.
"When there is greed, insult and avarice, when you do not approach your people, your nation with piety, respect and love, you lose a lot. We have seen this in the last thirty years," says Narek Harutyunyan.
He emphasizes that the connection with the homeland comes from God, and being born in the Diaspora, the connection with the homeland grows. Without a homeland, the Diaspora is doomed to a white massacre. Only after this last loss did he and others realize that the fate of the homeland was also in danger.
"The biggest loss is our soldiers, the thousands of wounded. After this sad and tragic situation, I no longer think about the loss of territories. In 1992, the Montes (Monte Melkonian-ed) liberated those lands. They died, but their faith and courage saved us. It was our spiritual duty to maintain, to develop the liberated lands, so that the boys looking down from the heavens would be proud," says Nareg Hartounian.