Արցախում իրենց գույքը կորցրած պայմանագրային զինծառայողները միանվագ աջակցություն կստանան
Կառավարությունը նախատեսում է Ադրբեջանի վերահսկղության տակ անցած համայնքներում վարձակալված կամ անհատույց օգտագործման տրամադրված բնակարաններում բնակված պայմանագրային զինծառայողների կողմից կրած նյութական վնասի փոխհատուցման գործընթաց սկսել։ Գործադիրի համապատասխան որոշման նախագիծը ներկայացվել է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարկման միասնական կայքում։
44-օրյա պատերազմի հետևանքոով Արցախում բնակվող պայմանագրային զինծառայողները կրել են նյութական վնասներ՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած համայնքներում գտնվող բնականններում թողնելով իրենց անձնական իրերը, կահույքը, հագուստը, կենցաղային տեխնիկան, իսկ որոշ դեպքերում նաև` անձնական օգտագործման ավտոմեքենաները։ Ըստ նախագիծը մշակած պաշտանության նախարարության՝ վերջիններս զրկված են պետության կողմից իրականացվող որևէ աջակցության ծրագրից օգտվելու հնարավորությունից, և նշված հանգամանքը նրանց շրջանում ոչ միայն հանգեցնում է բողոքների, այլ նաև բացասաբար է անդրադառնում զինծառայողների կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման արդյունավետության վրա։
Նախագծով հաստատվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած համայնքներում վարձակալությամբ կամ անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված ծառայողական բնակարաններում փաստացի բնակված` 2020թ. սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ ՀՀ հաշվառում ունեցող և Արցախի պաշտպանության, ներքին գործերի նախարարություններում, ինչպես նաև ազգային անվտանգության ծառայության համակարգերում պայմանագրային ծառայության մեջ գտնվող զինծառայողների աջակցության միջոցառումը և դրա շրջանակներում աջակցության տրամադրման կարգը։
Նախագծի ընդունվելու դեպքում նշված խմբերին պատկանող պայմանագրային զինծառայողներին և նրանց ընտանիքներին կտրամադրվի միանվագ դրամական օգնություն։
Պաշտպանության նախարարությունն այս նախագիծը դեռևս հանրային քննարկման է ներկայացրել, որի ժամկետի ավարտից հետո հարցը կքննարկվի կառավարության նիստում։

Потерявшие жилье в Арцахе военнослужащие-контрактники получат единовременную помощь
Правительство предусматривает компенсировать материальный ущерб военнослужащим по контракту, жившим в арендованных или предоставленных им в безвозмездное пользование квартирах в тех общинах, которые перешли под контроль Азербайджана. Проект соответствующего решения размещен на едином сайте правовых актов.
Вследствие 44-дневной войны проживавшие в Арцахе военнослужащие контрактной службы понесли материальный ущерб, оставив в своих квартирах, которые находились в отошедших к Азербайджану районах, личные вещи, мебель, одежду, бытовую технику, а в некоторых случаях автомобили личного пользования.
В проекте Министерства обороны отмечается, что военнослужащие-контрактники лишены возможности пользоваться какой-либо программой поддержки, что не только вызывает у них недовольство, но и негативно сказывается на выполнении ими служебных обязанностей.
Проект предусматривает порядок оказания помощи военнослужащим контрактной службы, которые по состоянию на 27 октября 2020 г. жили в арендованных или предоставленных им в безвозмездное пользование служебных квартирах в общинах, оказавшихся в настоящее время под контролем азербайджанской стороны.
В случае принятия законопроекта принадлежащим к перечисленным в документе группам военнослужащим-контрактникам и их семьям будет выделена единовременная денежная помощь.
Проект сперва будет вынесен на общественное обсуждение, а затем представлен на заседании правительства.