Սահմանադրական դատարանում գործ շահելը Վճռաբեկ դատարանի համար ոչինչ է
ՀՀ-ում, ինչպես լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսօր հայտարարեց իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը, ստեղծվել է մի իրավիճակ, որը միջազգային իրավունքում որակվում է սահմանադրական ճգնաժամ:
2006 թ.-ից ի վեր, երբ սահմանադրական բարեփախումների արդյունքում ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն ստացան Սահմանադրական դատարանում վիճարկելու իրենց նկատմամբ դատարանների կողմից կիրառված դրույթների սահմանադրականությունը, ՍԴ-ն բազմաթիվ դիմումներ է ստացել: «Սահմանադրական դատարանը անձանց նկատմամբ կիրառված բազում դրույթներ ճանաչել է Սահամանդրությանը հակասող և անվավեր: Մենք մի քանի անգամ դիմել ենք Վճռաբեկ դատարան, որպեսզի բեկանվեն այն դատական ակտերը, որոնք ընկած են եղել ՍԴ գործի հիմքում, սակայն Վճռաբեկ դատարանը դրանք չի վերանայել,- նշում է Արտակ Զեյնալյանը,- երեք գործերով Վճռաբեկ դատարանում հարուցվեցին վերանայման վարույթներ, սակայն մերժվեցին, ինչի իրավունքը Վճռաբեկ դատարանը չունի: Օրինական ուժի մեջ չի կարող մնալ այն դատական ակտը, որում կիրառված է Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր ճանաչված օրենքի դրույթ»:
Վճռաբեկ դատարանը, մյուս բանախոսի` փաստաբան Կարեն Մեժլումյանի խոսքով, առաջնորդվում է «մենք ճիշտ ենք, որովհետև վերջինն ենք» սկզբունքով: Այլ պատճառաբանություն, թե ինչու դատական իշխանության բարձրագույն մարմինը չի կատարում ՍԴ-ի որոշումները, բանախոսը դժվարացավ գտնել, երբ որպես փաստաբան նման գործի է առնչվել: «Պատկերացրեք մարդը դատապարտվել է ինը տարի ազատազրկման, որովհետև նրա նկատմամբ կիրառում են հակասահմանադրական նորմ,-ասում է Կարեն Մեժլումյանը,- չորս անգամ դիմում է Սահմանադրական դատարան, չորս անգամ էլ ՍԴ-ն նրա նկատմամբ կիրառված նորմը ճանաչում է հակասահմանադրական: Նա ուրախանում է, բողոքում է Վճռաբեկ դատարան, բայց բողոքը վերադարձնում են: Խոսքը քրեական գործով Սիլվա Ասատրյանի դեպքն է: Եվրոպական դատարանը նրա ներկայացրած դիմումի հիման վրա ՀՀ-ի դեմ վճիռ է կայացրել: Սակայն մարդն իր խախտված իրավունքը վերականգնելու հնարավորություն չունի»:
Բանախոսներին ընդամենը մեկ դեպք է հայտնի, երբ իրագործվել է Սահմանադրական դատարանի որոշումը, այն էլ` անօրինական ճանապարհով: Անձը դիմել է դատախազություն` նոր համակարգից կենսաթոշակ ստանալու խնդրով: «Մերժել էին նրան: Դիմել էր վարչական դատարան: Վերջինս հաստատել էր դատախազության գործողությունների և վարչական ակտերի իրավաչափությունը: Այնուհետև անձը դիմել էր Սահմանադրական դատարան: ՍԴ-ն այդ նորմերը ճանաչել էր Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր: Այսինքն` պետք է բեկանվեր դատական ակտը: Սակայն առանց դատական ակտը բեկանելու, առանց մարդուն թույլ տալու, որ դիմի Վճռաբեկ դատարան, վարչական մարմինը, ունենալով իր գործողությունների օրինականությունը հաստատող, օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ, սկսել էր կենսաթոշակը վճարել»,- ասում է Արտակ Զեյնալյանը:
Նա զարմանում է, որ մինչև հիմա ՍԴ-ն մոտ 150-200 անձանց գործերում բացահայտել է հակասահմանադրական նորմ, բայց դրանցից որևէ մեկը չի վերանայվել Վճռաբեկ դատարանում: «Ինչո՞ւ չեն վերանայվում: Բոլորը սխա՞լ են: Այդպիսի բացարձակ բան լինո՞ւմ է: Հայաստանում քաղաքացիները սահմանադրական արդարադատության իրավունքից զրկված են»,- ասում է նա` լրագրողներին այս մասին պատմելը համարելով խնդիրը բարձրաձայնելու միակ տարբերակը:
Զեյնալյանի խոսքով` այլ երկրներում նման իրավիճակ չէ. Սահմանադրական դատարան հիմնականում դիմում են պետական մարմինները. «Մեզ մոտ կառավարությունը մեկ անգամ է դիմել, Մարդու իրավունքների պաշտպանը շատ քիչ է դիմում, նախագահը` ընդհանրապես: Քաղաքացիներն են դիմողները, նրանք իրենց վրա են վերցրել երկրում օրինականություն հաստատելու բեռը և, եթե չպետք է կարողանան վերականգնել իրենց սահմանադրական իրավունքը, նրանց ինչի՞ն է պետք ՍԴ-ն»:

Для Кассационного суда не имет значения, что в Конституционном суде дело выиграно
В Армении сложилась ситуация, которая в международном праве определяется как конституционный кризис. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил правозащитник Артак Зейналян.
Начиная с 2006 года, когда в результате конституционных реформ граждане РА получили возможность оспаривать в Конституционном суде конституционность положений, применяемых к ним судами, КС получил множество заявлений.
“Многие применяемые к гражданам положения Конституционный суд признал противоречащими Конституции и недействительными. Мы несколько раз обращались в Кассационный суд с требованием отменить судебные акты, которые легли в основу рассмотренных в КС дел, однако Кассационный суд не пересмотрел эти дела,- отмечает А.Зейналян. – В отношении трех дел в Кассационном суде было возбуждено производство по пересмотру, но в пересмотре было отказано, что Кассационный суд не имел права делать. Судебный акт, в котором применено противоречащее Конституции и признанное недействительным положение, не может иметь законной силы“.
По словам другого участника пресс-конференции, адвоката Карена Межлумяна, Кассационный суд руководствует принципом “мы правы, так как являемся последней инстанцией”. “Представьте, женщина была осуждена к 9 годам лишения свободы из-за того, что к ней применили антиконстиутционную норму,- отметил К.Межлумян. – Она четыре раза обращалась в Конституционный суд, и все четыре раза КС признал примененную к ней норму антиконституционной. Женщина подала жалобу в Кассационный суд, однако ее жалобу вернули обратно. Речь идет об уголовном деле Сильвы Асатрян. Европейский суд на основе ее заявления принял решение против Республики Армения, но она не имеет возможности восстановить свое попранное право”.
Артака Зейналяна удивляет тот факт, что хотя за это время Конституционный суд выявил антиконституционную норму в 150-200 делах, ни одно из них в Кассационном суде не было пересмотрено. Такой ситуации, по словам правозащитника, нет ни в одной стране, поскольку в Конституционный суд обращаются в основном государственные органы. “У нас же в КС обращаются граждане, которые и взяли на себя тяжелую обязанность по утверждению в стране законности. Но если они не должны иметь возможность восстановить свое конституционное право, на что им нужен Конституционный суд”,- сказал А.Зейналян.