ՄԻՊ. ադրբեջանական իշխանությունները ձգձգում են գերիների վերադարձը և խախտում միջազգային պահանջները
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ երեկ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդին մանրամասն հաղորդում են ուղարկել, որ ադրբեջանական իշխանությունները ձգձգում են գերիների վերադարձը և կոպտորեն խախտում միջազգային պահանջները:
Հաղորդումը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին ուղարկվել է առանձին ընթացակարգով: Այսպիսի հնարավորություն ունեն բացառապես «A» միջազգային կարգավիճակ ունեցող Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունները:
Հաղորդման մեջ հատուկ նշում է արված, որ ադրբեջանական իշխանությունները չարաշահում են իրավական ընթացակարգերը և քաղաքականացնում գերիների վերադարձի հարցը:
«Դրանով մեր հասարակակությանն ու առաջին հերթին` գերիների ընտանիքներին պատճառում են հոգեկան տառապանքներ, խաղում զգացմունքների հետ ու առաջ բերում նպատակային լարվածություն»,-նշում է Արման Թաթոյանը։

ЗПЧ: азербайджанские власти затягивают возвращение пленных и нарушают международные требования
Защитник прав человека Армении Арман Татоян направил вчера в Совет по правам человека ООН сообщение о том, что азербайджанские власти затягивают возвращение пленных и грубо нарушают международные требования.
Сообщение направлено в рамках специальной процедуры. Такой возможностью обладают только те офисы Защитника прав человека, которые имеют международный статус “А”.
По словам А.Татояна, власти Азербайджана злоупотребляют правовыми процедурами и политизируют вопрос возвращения пленных.
Тем самым обществу и в первую очередь семьям пленных причиняются душевные страдания, создается атмосфера напряженности, отмечает омбудсмен.