Անդրանիկ Քոչարյան. «Իսկանդերի մասին վարչապետի հնչեցրած տեսակետն ուսումնասիրման կարիք ունի»
Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը կարծում է, որ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգերի թեման արծարծելը անթույլատրելի էր:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, 1in.am-ի հետ զրույցում արձագանքելով Սերժ Սարգսյանի մեղադրանքին, թե ինչու պատերազմի երրորդ օրը «Իսկանդերը» չի կիրառվել, հարց է հնչեցնում, թե ինչու հրթիռը չի պայթել կամ պայթել է 10%-ով:
Անդրանիկ Քոչարյանը պնդեց` այս դիսկուրսի մեջ չի ներքաշվի, «Իսկանդերի» կրակոցը ոչ կհաստատի, ոչ էլ կհերքի, սակայն հավելեց` պաշտոնաթող նախագահի հարցազրույցներն ազգային անվտանգության տեսանկյունից մեծ վտանգներ են պարունակում Հայաստանի համար, հնչեցված մտքերն ապագայում օգտագործվելու են Հայաստանի դեմ:
««Իսկանդերը» աշխատող է եղել, թե չէ, վարչապետի հնչեցրած տեսակետն ուսումնասիրման կարիք ունի: Ինձ էլ է հետաքրքրում մեր վերջին 15 տարիների սպառազինության ձեռքբերումները ճի՞շտ են եղել, թե՞ չէ, աշխատո՞ղ են եղել, թե՞ չէ: Պատկերացնու՞մ եք՝ եթե պարոն Փաշինյանի ասածները ճիշտ դուրս գան»,- ասաց նա: Անդրանիկ Քոչարյանի համոզմամբ` այդ դեպքում պետք է վերանայվի ապագա սպառազինության ամբողջ ձեռքբերումը:
Քոչարյանը, սակայն, ընդգծեց` զորքի պատասխանատուների համար պետք է հայտնի լիներ «Իսկանդերի» մանրամասները, որովհետև սպառազինությունը ձեռք բերելիս ստուգման մեխանիզմներ կան:
Հարցին` նոր իշխանությունը «Իսկանդերը» չի ստուգել, Քոչարյանը պատասխանեց` որևէ մեկի մտքով չէր կարող անցնել, որ ձեռք բերված սպառազինությունը կարող է խնդիրներ ունենալ:
Հիշեցնենք, որ «Իսկանդերը» կիրառության մասին խոսել էր նաև Պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը` առանց հստակեցնելու դրա կիրառման ուղղությունը:

Андраник Кочарян: “Высказанное премьером мнение об “Искандере” нуждается в изучении”
Председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Национального Собрания Андраник Кочарян назвал недопустимым озвучивание третьим президентом Армении Сержем Саргсяном темы ракетного комплекса “Искандер”.
Премьер-министр Никол Пашинян, касаясь в интервью 1in.am обвинения Саргсяна в неприменении “Искандера”, сказал: "Пусть задаст вопрос, почему ракета "Искандера" не взорвалась или почему взорвалась на 10%, например".
Андраник Кочарян заявил, что не станет втягиваться в этот дискурс, не подтвердит и не опровергнет задействование “Искандера”. При этом депутат отметил, что с точки зрения национальной безопасности интервью экс-президента представляет серьезную угрозу для Армении и что высказанные им мысли в будущем будут использованы против нашей страны.
“Заданный премьером вопрос о том, был “Искандер” исправен или нет, нуждается в изучении. Меня тоже интересует, правильно ли приобретались вооружения на протяжении последних 15 лет, были ли они исправными. Представляете, что будет, если слова г-на Пашиняна окажутся правдой”,- сказал А.Кочарян, добавив, что в этом случае необходимо будет пересмотреть весь процесс приобретения оружия.
Вместе с тем Кочарян подчеркнул, что командующим войсками должны были быть известны детали, связанные с “Искандером”, поскольку существуют механизмы проверки приобретаемых вооружений.
На вопрос, проверяли ли новые власти “Искандер”, депутат ответил, что никому не могло придти в голову, что приобретенное оружие может иметь проблемы.
Напомним, что вопроса применения “Искандера” коснулся и бывший начальник службы военного контроля Министерства обороны Мовсес Акопян.