«Առանց Նիկոլ Հայաստան»․ ընդդիմությունը շարունակում է իր ակցիաները
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հանրապետության հրապարակում անցկացրած հանրահավաքին զուգահեռ Ազատության հրապարակում շարունակվում է ընդդիմության ակցիան։ Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, ՀՅԴ անդամ Գեղամ Մանուկյանն իր ելույթի սկզբում հայտնեց, որ Կապանում ևս անցկացվելու է հանրահավաք, և իրենք իրենց աջակցությունն են հայտնում կապանցիներին։
Անդրադառնալով ԶՈւ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանին ազատելու մասին վարչապետի հայտարարությանը՝ Գեղամ Մանուկյանը նշեց, որ իրենց հայտնի է դարձել, որ ազատման հրամանագիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը չի ստորագրել։ «Մեր միասնականությունը պետք է դառնա այն գրավականը, որ որևէ այլ փաստաթուղթ, որը գնում է Կառավարության շենքը զբաղեցնող հողատուից, այլևս չպետք է վավերացվի։ Նա այլևս տեղ չպետք է ունենա մեր երկրում, չպետք է շնչի մեզ հետ այս օդը»,- նշեց նա։
Մանուկյանը հայտարարեց, որ կանգնած են ԳՇ-ի բարձրաստիճան սպաների կողքին։ «Այս իշխանությունը հոգեվարքի մեջ է, նա փորձում է ժողովրդին բանակի դեմ հանել, դա իր ձեռագիրն է, ժողովրդին բաժանել տարբեր հատվածների և բախումներ հրահրել, դրա համար մեզ պետք է վճռականություն և զսպվածություն»,- հանրահավաքի ժամանակ ասաց «Հայրենիքի փրկության շարժման» առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը։ Ըստ նրա՝ ավարտվում է այն փուլը, երբ Նիկոլ Փաշինյանին պիտի դեն շպրտել և սկսել 2-րդ փուլը՝ վերականգնել հայրենիքը:
Ընդդիմության միասնական առաջնորդի խոսքով՝ այսօր ժողովրդի միասնության օրն է, և բանակը ունի սահմանադրական իրավունք՝ նշելու ամենակարևոր թշնամուն, որը սպառնում է ՀՀ անվտանգությանը: «Մեր անվտանգության ամենամեծ սպառնալիքն այդ մարդն է, որը պետք է հեռացվի և գնա»,- հավելեց Մանուկյանը: «Հայրենիքի փրկության շարժման» առաջնորդը կոչ արեց ԱԱԾ-ին և ոստիկանությանը միանալ բանակին և ոտքի կանգնեցնել պետությունը։ Դիմելով պատգամավորներին՝ նշեց, որ պետք է դուրս գան «Իմ քայլը» խմբակցությունից և այդ սև բիծը չվերցնեն իրենց վրա։
Գեղամ Մանուկյանը կոչ արեց ոստիկանությանը չենթարկվել Փաշինյանի անօրինական հրահանգներին և ուժ չկիրառել ժողովրդի դեմ։ Իսկ իշխանությանը հորդորեց խաղաղ ու անցնցում հեռանալ։ Ընդդիմությունը երթով շարժվեց դեպի Ազգային ժողով։

“Армения без Никола”: оппозиция продолжает акции протеста
Сегодня одновременно с митингом сторонников Никола Пашиняна, который проходил на площади Республики, свою акцию на площади Свободы проводила оппозиция. В своем выступлении представитель оппозиции, член АРФ Дашнакцутюн Гегам Манукян сообщил, что митинг проходит и в Капане, и выразил поддержку капанцам.
Касаясь указа премьера об отстранении Оника Гаспаряна от должности начальника Генштаба Вооруженных сил, Г.Манукян сообщил, что президент страны Армен Саргсян не подписал его. “Наше единство должно стать залогом того, что ни один документ, который поступает от сдавшего земли лица, занимающего здание правительства, не должен быть ратифицирован. Ему не должно быть места в нашей стране, он не должен дышать с нами одним воздухом”,- заявил представитель Дашнакцутюн. Манукян также сказал, что они поддерживают высокопоставленных офицеров Генштаба.
“Эта власть агонизирует, пытается вывести армию против народа. Это его почерк – делить народ и провоцировать столкновения. Поэтому мы должны проявлять решительность и сдержанность”,- заявил лидер Движения за спасение Родины Вазген Манукян. По его словам, завершается этап, когда нужно прогнать Никола Пашиняна, после чего приступить ко второму этапу – восстановлению родины.
Лидер оппозиции подчеркнул, что сегодня – день консолидации народа, и армия имеет конституционное право обозначить главного врага, угрожающего безопасности Армении. “Этот человек представляет угрозу нашей безопасности и должен уйти”,- добавил Манукян.
Лидер Движения призвал Службу национальной безопасности и полицию присоединиться к армии и поставить на ноги государство, а депутатов – выйти из фракции “Мой шаг” и не покрывать себя позором.
В свою очередь Гегам Манукян призвал полицию не подчиняться незаконным распоряжениям Пашиняна и не применять силу против народа, а властям посоветовал уйти мирно и без потрясений.