«Մեր ելույթների կարմիր թելը եղել է գերիների խնդիրը». հայկական պատվիրակությունն ամփոփում է ԵԱՀԿ-ում աշխատանքը
Փետրվարի 24-26-ին կայացած ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի առցանց ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքները հայկական պատվիրակությունն ամփոփեց այսօր` մարտի 2-ին կայացած ասուլիսին: Պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն ընդգծեց` իրենց ելույթներն առավելապես վերաբերել են արցախյան երկրորդ պատերազմի հետևանքներին և ռազմագերիներին:
Կոնջորյանն ընդգծեց` պատվիրակությունն ակտիվ մասնակցել է նստաշրջանի աշխատանքներին, եթե ոչ ամենաակտիվն են եղել, ապա միանշանակ` ամենաակտիվներից: Ընդհանուր ութ ելույթ են ունեցել, որից յոթը` «Իմ քայլի» պատգամավորները, մյուսը` «Լուսավոր Հայաստանից»:
Ըստ Կոնջորյանի` ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարի հետ թեժ բանավեճ են ունեցել: Պատգամավորը վստահեցրեց` նստաշրջանի օրակարգում ունեցել են կարևոր ներդրում, այդ է փաստում այն, որ շվեդ ու բելգիացի պատգամավորները Հայաստանին աջակցող ելույթներ են ունեցել: Ըստ Կոնջորյանի` ԵԱՀԿ գործող նախագահը ֆունդամենտալ ելույթ է ունեցել` նշելով, որ չնայած ռազմական գործողությունները դադարել են՝ հակամարտությունը կարգավորված չէ:
«Մեր ելույթների կարմիր թելը եղել է գերիների խնդիրը, բարձրաձայնել ենք գերիների վերադարձի արհեստական ձգձգումը, նրանց նկատմամբ անմարդային վերաբերմունքի փաստերը, պատերազմում ահաբեկիչների ներգրավման հարցերը: Ընդհանուր նստաշրջանին մեր պատվիրակության մասնակցությունը բարձր մակարդակի վրա է եղել»,-ընդգծեց Կոնջորյանը:
Պատվիրակության անդամ Անի Սամսոնյանը նշեց` տպավորություն կարող է լինել, թե բոլորը գիտեն՝ ինչ է եղել այս տարածաշրջանում, սակայն այդպես չէ, ուստի օգտագործում են բոլոր հարթակները պատերազմի հետևանքները մանրամասն ներկայացնելու համար:
«Իմ ելույթում շեշտադրում եմ արել, որ Ադրբեջանը չի կատարել իր պարտավորությունները, նույնիսկ պատերազմից հետո են անձանց գերեվարել ու ներկայացնում որպես հանցագործների` նսեմացնելով նրանց»,- ասաց Սամսոնյանը:
Պատվիրակության անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը հավելեց` փորձում են բոլոր հարթակներում բարձրաձայնել գերիների խնդիրը, ապա կարևորեց ԵԱՀԿ գործող նախագահի` Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարի ելույթը, որով վերջինս ընդգծել է` արցախյան հակամարտությունը չի կարգավորվել:

“Вопрос пленных красной нитью проходил через все наши выступления”: армянская делегация подводит итоги работы в ПА ОБСЕ
На пресс-конференции сегодня, 2 марта, армянская делегация подвела итоги работы на зимней онлайн-сессии Парламентской Ассамблеи ОБСЕ. Руководитель делегации Айк Конджорян подчеркнул, что выступления всех армянских делегатов касались преимущественно последствий второй арцахской войны и военнопленных.
Конджорян подчеркнул, что в ходе сессии армянская делегация была одной из наиболее активных. Выступили восемь делегатов – семь членов фракции “Мой шаг” и один член фракции “Просвещенная Армения”.
Состоялась напряженная дискуссия с руководителем азербайджанской делегации. По словам депутата, армянская делегация внесла важный вклад в формирование повестки сессии, что выступлениями в поддержку Армении шведских и бельгийских депутатов.
По словам Айка Конджоряна, действующий председатель ОБСЕ в своем фундаментальном выступлении отметил, что хотя военные действия прекращены, конфликт пока не урегулирован.
“Вопрос пленных красной нитью проходил через все наши выступления. Мы заявили об искусственном затягивании возвращения пленных, представили факты бесчеловечного отношения к ним, подняли вопрос участия в войне террористов. В целом участие нашей делегации в сессии ПА ОБСЕ было на высоком уровне”,- заключил Айк Конджорян.
По словам члена делегации Ани Самсонян, может показаться, что о происходившем в этом регионе известно всем, но это не так, поэтому армянские депутаты используют все площадки для представления последствий войны.
“В своем выступлении я сделала акцент на том, что Азербайджан не выполняет свои обязанности. Они даже после войны брали людей в плен и сейчас унижают их, представляя как преступников”,- сказала А.Самсонян.
Член делегации Рипсиме Григорян добавила, что армянские депутаты стремятся поднимать вопрос пленных на всех площадках. Она также отметила важность выступления действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Швеции, который подчеркнул, что арцахский конфликт не урегулирован.