Վարչապետը չպատասխանեց «Իսկանդերի» և Օնիկ Գասպարյանի մասին հարցերին
Խորհրդարանի հերթական նիստում մեկնարկել է Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանը: Չնայած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է նիստին, և մի քանի հարց հնչեց նրան ուղղված՝ վերջինս դեռ չի պատասխանում որևէ հարցի:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը հարցրեց «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգի` պատերազմի ժամանակ կիրառության մասին վարչապետի հայտնի արտահայտությունից` հետաքրքրվելով, թե ի վերջո պատերազմի ժամանակ այն կիրառվե՞լ է, թե՞ ոչ: Պատգամավորը նաև հետաքրքրվեց, թե վարչապետը նման արտահայտություն անելիս կանխատեսել է արդյոք Մոսկվայի արձագանքը, նման հայտարարությունն արվել է գիտակցվա՞ծ, թե՞ չհաշվարկված:
Հարցին պատասխանեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը` ընդգծելով, որ բոլոր պարզաբանումները ներկայացվել են թե՛ հայկական, թե՛ ռուսական կողմից:
Պատգամավորը շարունակեց` «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգը ռուսական բանակի մատունակության կարևոր հենասյունն է, երբ հայտարարվում է, որ այն պայթում է 10 %-ով, ու այդ հայտարարությունն արվում է ոչ թե շարքային քաղաքական գործչի կողմից, այլ այդ համակարգն ունեցող երկրի առաջնորդի, չէր կարող Մոսկվայի վրդովմունքը չառաջացնել:
Ավինյանն արձագանքեց` հարցը պարզաբանված է, ավելացնելու ոչինչ չկա:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձավ մարտի 1-ի հանրահավաքի ժամանակ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ զինված ուժերի շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը նրա հրաժարականն է պահանջել Սերժ Սարգսյանի ցուցումով: Մարուքյանը հրապարակային պարզաբանում պահանջեց` պնդելով, որ վարչապետը ասվածի վերաբերյալ փաստեր պետք է ներկայացնի:
Այս հարցին ևս Տիգրան Ավինյանը պատասխանեց. «Ձեր բարձրաձայնած հարցի կապակցությամբ չեմ կարծում, որ հավելյալ պարզաբանման կարիք կա: Վարչապետը որքանով հարկ է համարել, այդ չափով է հայտարարություն արել, եթե լինի հավելյալ պարզաբանման կարիք, կանդրադառնա»,- ասաց Ավինյանը։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանն էլ անդրադարձավ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի մի շարք բարձրաստիճան զինվորականների հայտարարությանը` ընդգծելով, որ շտաբը նման որոշում հապշտապ չէր կայացնի, և ունեցել է ծանրակշիռ պահանջներ:
«Դուք որպես գերագույն հրամանատար՝ ինչքան անադեկվատ որոշումներ եք կայացրել, որքան սահմաններ եք հատել, որ գլխավոր շտաբը որոշել է, որ ի վիճակի չեք երկիրը ղեկավարել, այլ ելք չկա, և պետք է հրաժարական տաք»,- ասաց նա` դիմելով Փաշինյանին:
Այս հարցին ևս Տիգրան Ավինյանը պատասխանեց` ընդգծելով, որ Կառավարության լիազորությունն է հարցին պատասխանողին ընտրել: Ավինյանի խոսքով` շտաբի հայտարարությունը բավականին խնդրահարույց է այն առումով, որ զինվորականները, հատկապես` շտաբի պետը, Սահմանադրության համաձայն՝ քաղաքականությանը չպետք է առնչվեն, և քաղաքական հայտարարությունները որևէ կերպ չեն մտնում շտաբի գործառույթների մեջ:
«Փաստ ունենք, դրա հետ կապված քննարկումներ եղել են, լուծման ճանապարհը ուրվագծվում է»,- ասաց Ավինյանը:
Հիշեցնենք, որ հանրապետության նախագահը չի ստորագրել շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու հրամանագիրը, և դիմելու է Սահմանադրական դատարան:

На адресованные Пашиняну вопросы об “Искандере” и Онике Гаспаряне ответил вице-премьер
В парламенте начался Правительственный час. И хотя премьер-министр Никол Пашинян присутствует в зале заседаний и депутаты адресовали ему несколько вопросов, он ни на один из них не ответил.
Депутат оппозиционной фракции “Просвещенная Армения” Аркадий Хачатрян, касаясь известного заявления Пашиняна о применении во время последней арцахской войны ракетного комплекса “Искандер”, поинтересовался, было все-таки задействовано это оружие или нет. Депутата также интересовало, предвидел ли премьер реакцию Москвы, делая подобное заявление. На этот вопрос ответил вице-премьер Тигран Авинян, который подчеркнул, что разъяснения были представлены как с армянской, так и с российской стороны.
А.Хачатрян отметил, что ракетный комплекс “Искандер” играет важную роль в деле обеспечения боеспоспобности российской армии, поэтому когда звучит заявление о том, что данное оружие сработало на 10 процентов, причем звучит из уст лидера страны, обладающей подобным комплексом, то это не может не вызвать возмущение Москвы. Авинян сообщил, что вопрос получил разъяснение и добавить к этому больше нечего.
Лидер оппозиционной фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян коснулся сделанного на митинге 1 марта заявления Пашиняна о том, что начальник Генштаба Оник Гаспарян потребовал его отставки по указанию экс-президента Сержа Саргсяна. В связи с этим Марукян потребовал публичных объяснений, заявив, что премьер должен представить факты, подтверждающие его слова.
На этот вопрос также ответил Тигран Авинян. “Не думаю, что поднятый Вами вопрос нуждается в дополнительных комментариях. Премьер сделал заявление в том объеме, в каком посчитал нужным. Если возникнет необходимость в дополнительных разъяснениях, этот вопрос вновь будет поднят”,- сказал Авинян.
Другой депутат от “Просвещенной Армении”, Ани Самсонян, коснулась заявления ряда высокопоставленных военных из Генштаба Вооруженных сил, подчеркнув, что ГШ не стал бы поспешно принимать такое решение, значит, для этого имелись веские причины.
“Насколько адекватные решения были приняты Вами как верховным главнокомандующим, как много границ Вы перешли, если Генштаб пришел к выводу, что Вы не в состоянии руководить страной и что другого выхода, кроме Вашей отставки, нет?” – обратилась Самсонян к премьер-министру.
Отвечая на этот вопрос, вице-премьер Т.Авинян подчеркнул, что правительство вправе решать, кому отвечать на заданный вопрос. По словам Авиняна, заявление Генштаба является довольно спорным, поскольку в соответствии с Конституцией военные и в частности начальник ГШ не должны заниматься политикой и что выступление с политическими заявлениями не входит в функции Генштаба.
“Есть факт, по поводу которого были проведены обсуждения, путь решения уже обозначен”,- сказал вице-спикер.
Напомним, что президент страны Армен Саргсян не подписал указ об отстранении О.Гаспаряна от должности начальника Генштаба и второй раз вернул его с возражениями и сейчас намерен обратиться в Конституционный суд.