Տիրան Խաչատրյանը վարչական դատարանում վիճարկում է նախագահի հրամանագիրը
Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի արդեն նախկին առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը դիմել է վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ նախագահի հրամանագիրը՝ իրեն պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ:
Հայցադիմումը դատարան է ներկայացվել երեկ՝ մարտի 3-ին: Գործով որպես երրորդ անձ ներգրավված են վարչապետի աշխատակազմն ու Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը:
Հիշեցնենք, որ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը, 2021թ. փետրվարի 24-ին հրամանագրով Տիրան Խաչատրյանին ազատել էր Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնից:
Տիրան Խաչատրյանը պաշտոնանկ եղավ Yerevan.Today-ին տված հարցազրույցից հետո։ Թերթի լրագրողը Տ. Խաչատրյանին հարցրել էր, թե հնարավո՞ր է «Իսկանդերի» հրթիռը 10 տոկոս պայթի, ինչի մասին հայտարարել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Ըստ հրապարակման՝ Տիրան Խաչատրյանը երկար ծիծաղել էր ու բացասական պատասխան տվել: Այդ հարցազրույցից հետո հրապարակվեց նախագահի հրամանագիրը՝ Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանին ազատելու մասին:

Тиран Хачатрян оспаривает в суде указ президента
Первый заместитель начальника Главного штаба Вооруженных сил Армении Тиран Хачатрян обратился в административный суд с иском о признании недействительным указа президента о своем отстранении от должности.
Иск был представлен в суд вчера, 3 марта. В качестве третьих лиц к делу привлечены администрация премьер-министра и Генштаб ВС.
Напомним, что президент Армен Сакргсян, основываясь на предложении премьер-министра, указом от 24 февраля 2021 г. отстранил Тирана Хачатряна от должности первого заместителя начальника Генштаба ВС Республики Армения.
Т. Хачатрян был уволен после своего интервью Yerevan.Today. В публикации сообщалось, что в отввет на вопрос журналиста, могла ли ракета комплекса “Искандер” взорваться на 10 процентов, о чем заявил премьер-министр Никол Пашинян, Тиран Хачатрян долго смеялся и дал отрицательный ответ. После этого интервью был опубликован указ президента об отстранении Т.Хачатряна от должности первого заместителя начальника Генштаба.