Հանցավոր են ճանաչվել պետական դավաճանության համար
Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը հիմնավորված է համարել պետական դավաճանության համար Կ. Մեհրաբյանին, Ռ. Մաթեւոսյանին եւ Ա. Չտրկյանին նախաքննական մարմնի առաջադրած մեղադրանքները եւ դատապարտել երկարատեւ ազատազրկման:
ԱԱԾ քննչական վարչությունում իրականացված նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել է, որ թվով 3 ՀՀ քաղաքացիներ` Կ. Մեհրաբյանը, Ռ. Մաթեւոսյանը եւ Ա. Չտրկյանը, Թուրքիայում ընկել են Ադրբեջանի հետախուզական ծառայությունների տեսադաշտ և ստացել առաջարկ` համապատասխան վարձատրության դիմաց համագործակցել նրանց հետ:
Մասնավորապես նրանց հանձնարարվել է տեղեկություններ հայթայթել` ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերի, դրանց հրամանատարական կազմի, ստորաբաժանումների և տեխնիկայի թվաքանակի վերաբերյալ:
Բացի այդ՝ պարզվել է նաեւ, որ ՀՀ քաղաքացիներ Կ. Պետրոսյանը, Ա. Ավետիքյանը եւ Դ. Ավետիքյանը տեղյակ են եղել, որ Կ. Մեհրաբյանը պարտավորվել է գումարի դիմաց տեղեկություններ հայթայթել եւ տրամադրել Ադրբեջանի հետախուզական ծառայություններին, սակայն այդ մասին չեն հայտնել իրավապահ մարմիններին:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Կ. Մեհրաբյանին, Ռ. Մաթեւոսյանին առաջադրվել է մեղադրանք` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով («Պետական դավաճանությունը»), Ա. Չտրկյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-299-րդ հոդվածի 1-ին մասով («Պետական դավաճանության» հանցակից): Կ. Պետրոսյանին, Ա. Ավետիքյանին եւ Դ. Ավետիքյանին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով («Հանցագործության մասին չհայտնելը»):
Դատարանում հետազոտված ապացույցներով դատարանը հիմնավորված է համարել մեղադրյալներին առաջադրված մեղադրանքները: Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի այսօրվա դատավճռով.
Կ.Մեհրաբյանը հանցավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ դատապարտվել 14 տարվա ազատազրկման,
Ռ. Մաթեւոսյանը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ դատապարտվել ազատազրկման 10 տարի ժամկետով,
Ա. Չտրկյանը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-299-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ դատապարտվել ազատազրկման 10 տարի ժամկետով:
Կ. Պետրոսյանը եւ Ա. Ավետիքյանը հանցավոր են ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ դատապարտվել ազատազրկման 1 տարի 6 ամիս ժամկետով: Նրանք կալանավորվել են դատարանի դահլիճից:
Դ. Ավետիքյանը հանցավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ պատիժ է սահմանվել տուգանք 500 000 դրամի չափով` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա անչափահաս երեխա ունի:

3 People Sentenced for Committing High Treason, 3 More People Sentenced for not Reporting about It to Law Enforcement Agencies
The Court of First Instance of Kentron and Nork-Marash administrative districts sentenced K. Mehrabyan, R. Matevosyan and A. Chtkryan to imprisonment for committing high treason.
According to the evidence obtained during the preliminary investigation carried out by the Investigation Department of the National Security Service of the Republic of Armenia it turned out that three citizens of Armenia K. Mehrabyan, R. Matevosyan and A. Chtkryan had been recruited by the Azerbaijani intelligence services in Turkey and offered to cooperate with them in exchange for appropriate payment. In particular, they had been tasked to find information about the Armenian and Nagorno Karabakh armed forces, commanders, units and equipment quantity.
Besides, it turned out that the citizens of Armenia K. Petrosyan, A. Avetikyan and D. Avetikyan knew that K. Mehrabyan had committed to provide information to the Azerbaijani intelligence services and failed to report about it to the law enforcement agencies.
Based on the evidence obtained during the preliminary investigation K. Mehrabyan and R. Matevosyan were charged according to the RA Criminal Code Article 299, part 1, A. Chtkryan was charged according to the RA Criminal Code Article 38-299, part 1 and K. Petrosyan, A. Avetikyan and D. Avetikyan were charged according to the RA Criminal Code Article 335, part 1.
According to the Decision of the Court of First Instance of Kentron and Nork-Marash administrative districts issued on 6 April, 2012 K. Mehrabyan was found guilty pursuant to the RA Criminal Code Article 299, part 1 and sentenced to 14 years in prison.
R. Matevosyan was found guilty pursuant to the RA Criminal Code Article 299, part 1 and sentenced to 10 years in prison.
A. Chtkryan was found guilty pursuant to the RA Criminal Code Article 38-299, part 1 and sentenced to 10 years in prison.
K. Petrosyan and A. Avetikyan were found guilty pursuant to the RA Criminal Code Article 335, part 1 and sentenced to 1 year and 6 months in prison. They were taken into custody from the courtroom.
D. Avetikyan was found guilty pursuant to the RA Criminal Code Article 335, part 1 and sentenced to fine in the amount of 500 000 AMD taking into consideration the fact that he has a minor child.