ՄԻՊ-ը նոր ապացույցներ է հրապարակել Ադրբեջանի նախագահի խոսքից՝ որպես հայատյացության դրսևորում
«Սրանք հատվածներ են Ադրբեջանի նախագահի «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության 2021թ. մարտի 5-ի 7-րդ համագումարի ելույթից: Այս ելույթը ստիպում է ուղղակի հարց տալ` ո՞վ է իրականում ֆաշիզմի լեզվով խոսում ու ինչպե՞ս է խաղաղությունը լինելու այս պայմաններում, երբ երկրի նախագահն է հպարտությամբ ընդգծում, որ Հայաստանի ու նրա բնակչության նկատմամբ ատելությամբ է լցված մի ողջ սերունդ»,- այս մասին նշված է ՄԻՊ Արման Թաթոյանի հրապարակած հաղորդագրության մեջ:
««Երիտասարդ սերունդը մեծացել է (...) թշնամու հանդեպ ատելության զգացումով և հենց այդ երիտասարդ սերունդն է մեր հողերը ազատագրել օկուպանտներից»։
«Հիմա Հայաստանը մեկուսացված վիճակում է, իսկ մենք մեր հարևանների հետ շատ արդյունավետ բարեկամական, ջերմ հարաբերություններ ենք կառուցել, և դա էլ էր պատրաստություն։ Ես ուզում եմ բացահայտ ասել՝ եթե այս ոլորտում աշխատանքներ չտարվեին, Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում կարող էին դժվարություններ առաջանալ։ Իսկ Հայաստանը ինքն իրեն մեկուսացրեց։ Այսինքն մենք նրանց մեկուսացրինք տարածաշրջանային բոլոր նախագծերից, նավթագազային ծրագրերից, մենք կործանել ենք նրանց տնտեսությունը և հպարտությամբ կարող ենք ասել այդ մասին։ Ցանկացած անկախ տնտեսական փորձագետ կարող է ասել, որ դրա հիմնական գործոնը մենք ենք։ Մենք Հայաստանը դարձրինք անորոշ, անկայուն և ապագա չունեցող մի երկիր։ Այնտեղ առաջացան դեմոգրաֆիկ խնդիրներ, ինչը հանգեցրեց տնտեսական շուկայի սահմանափակմանը»։
«Հիմա Հայաստանը փորձում է խոչընդոտել Զանգեզուրի միջանցքի գործարկմանը, բայց չեն հաջողելու։ Մենք հասնելու ենք մեր բոլոր նպատակներին այնպես, ինչպես նրանց վռնդել ենք մեր հողերից»», - այս խոսքերը ՄԻՊ-ը առանձնացրել է Ադրբեջանի նախագահի «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության 2021թ. մարտի 5-ի 7-րդ համագումարի ելույթից: ։

Омбудсмен Армении опубликовал новые доказательства проявления арменофобии в выступлении президента Азербайджана
“Это выдержки из выступления президента Азербайджана на 7-ом съезде партии “Новый Азербайджан” 5 марта 2021 года. Выступление заставляет задаться вопросом: кто в действительности говорит на языке фашизма и возможен ли мир в условиях, когда президент страны с гордостью подчеркивает, что целое поколение преисполнено ненавистью к Армении и ее народу?” – говорится в опубликованном сегодня сообщении Защитника прав человека Армении Армана Татояна.
“Молодое поколение выросло (...) с чувством ненависти к врагу, и именно это молодое поколение освободило наши земли от оккупантов”.
“Сегодня Армения находится в изолированном состоянии, а мы построили очень эффективные, дружественные, теплые отношения с нашими соседями, что тоже было подготовкой. Я хочу открыто сказать: если бы работы в этой сфере не велись, то во второй Карабахской войне могли возникнуть трудности. А Армения сама себя изолировала. То есть мы их изолировали от всех региональных проектов, нефтегазовых программ. Мы погубили их экономику и можем с гордостью об этом заявить. Любой независимый экономический эксперт может сказать, что основным фактором этого являемся мы.
Мы превратили Армению в неопределенную, нестабильную и не имеющую будущее страну. Там возникли демографические проблемы, что привело к ограничению экономического рынка”.
“Сейчас Армения пытается препятствовать задействованию Зангезурского коридора, но они не добьются успеха. Мы осуществим все наши цели, как прогнали их с наших земель”.
Эти высказывания Защитник прав человека РА выделил из выступления президента Азербайджана Ильхама Алиева на 7-ом съезде партии “Новый Азербайджан” 5 марта 2021 г.