Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանը 1 մլն դոլար է հատկացրել COVID-19-ի հետևանքների չեզոքացման համար
Բաց հասարակության հիմնադրամներ - Հայաստանը COVID-19-ի հետևանքների չեզոքացման համար տրամադրած աջակցության մասին հաղորդագրություն է տարածել, որում ասվում է հետևյալը․
«Արդեն շուրջ մեկ տարի Հայաստանը դիմագրավում է COVID-19 համավարակին: Երկրում համավարակի բռնկումից մինչև օրս Բաց հասարակության հիմնադրամներ - Հայաստանն ավելի քան 1,002,000 ԱՄՆ դոլար է հատկացրել՝ COVID-19-ի դեմ պայքարին աջակցելու, համավարակի հետևանքները չեզոքացնելու և այս աննախադեպ ճգնաժամի պայմաններում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորելու նպատակով:
ԲՀՀ-Հայաստանը լսելի է դարձրել քաղաքացիական հասարակության ձայնը՝ համավարակի պայմաններում պատշաճ արձագանքելով իրավունքների, հատկապես՝ խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանության հետ կապված խնդիրներին: Այս ընթացքում Հիմնադրամի և գործընկեր կազմակերպությունների ուշադրությունն առավելապես կենտրոնացած է եղել միայնակ տարեցների, հաշմանդամություն, քրոնիկ հիվանդություններ, հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց, ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց, ընտանեկան բռնությունից տուժածների, փախստականների, ազգային փոքրամասնությունների, հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների և սոցիալապես խոցելի ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության և նրանց աջակցություն տրամադրելու ուղղությամբ:
Որպես հրատապ մարդասիրական աջակցություն այս խմբերին՝ ԲՀՀ-Հայաստանի ֆինանսական աջակցությամբ սննդամթերք, հիգիենայի պարագաներ ու անհատական պաշտպանության միջոցներ պարունակող օգնության փաթեթներ են տրամադրվել ավելի քան 3500 անձի և շուրջ 1000 ընտանիքի Երևանում և մարզերում: Այս օգնության տրամադրումը հնարավոր է եղել կազմակերպել հասարակական կազմակերպությունների ջանքերով ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համակարգմամբ:
Որպես աջակցություն Հայաստանի հանրային առողջապահության ոլորտին՝ ԲՀՀ-Հայաստանը կազմակերպել է 2,200 ՊՇՌ թեստերի գնումը և դրանց տրամադրումը Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությանը: Հիմնադրամի աջակցությամբ անհատական պաշտպանության միջոցներ են ձեռք բերվել «Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հանրապետական հիվանդանոցի բուժաշխատողների համար՝ աջակցելու առաջնագծում COVID-ի դեմ պայքարող բուժանձնակազմի անվտանգության ու առողջության պահպանմանը: Մեր երկրում ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց և պալիատիվ բուժօգնության կարիք ունեցող անձանց առողջությունն ու անվտանգությունը պաշտպանելու նպատակով՝ Հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ անվճար խորհրդատվություններ են կազմակերպվել COVID-19-ին հակազդելու, ինչպես նաև առողջապահական ծառայություններից օգտվելու իրավունքները պաշտպանելու համար:
ԲՀՀ-Հայաստանի աջակցությամբ մի շարք ծրագրեր են իրականացվել փակ և կիսափակ հաստատություններում՝ քրեակատարողական հիմնարկներում, հոգեբուժական հաստատություններում համավարակի կանխարգելման ու այս հաստատություններում մարդու իրավունքների պատշաճ ապահովման համար: Հրատապ աջակցություն է ցուցաբերվել COVID-19-ի ընթացքում ազատությունից զրկված անձանց՝ առողջապահական համարժեք ծառայություններ ստանալու իրավունքի պաշտպանությանը:
Հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկությունները, որոնք զգալի կորուստներ են կրել համավարակի հետևանքով: Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի, Սյունիքի և Տավուշի մարզերի 50 փոքր ու միջին ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներ վերապատրաստվել են COVID-19-ի հետ կապված անվտանգության միջոցառումների թեմայով: Դրամաշնորհներ են տրամադրվել 15 ձեռնարկությունների, որոնց գոյատևման միակ հնարավորությունն այդ ֆինանսական օգնությունն էր:
Հիմնադրամը քայլեր է ձեռնարկել՝ ապահովելու կրթության հասանելիությունը սոցիալապես խոցելի ընտանիքների, հատկապես՝ հեռավոր բնակավայրերում ապրող երեխաների համար: Հիմնադրամի աջակցությամբ հայոց լեզվի և մաթեմատիկայի հեռուստադասեր են նկարահանվել և հեռարձակվել Շիրակի, Գեղարքունիքի և Լոռու մարզերի դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտների համար: Բացի այդ, Հիմնադրամն աջակցել է Տավուշի մարզում 6 գյուղական դպրոցների սանիտարահիգիենիկ պայմանների բարելավմանը՝ այդ կերպ երաշխավորելով դպրոցներում կրթության շարունակությունը համավարակի ընթացքում: Աջակցություն է տրամադրվել նաև աուտիզմ և զարգացման խնդիրներ, ինչպես նաև շաքարային դիաբետ ունեցող երեխաներին, որոնց կյանքի որակն էապես փոխվել է COVID-19-ի հետևանքով: Նրանց ընտանիքներին տրամադրվել է ոչ միայն ուղղակի սոցիալական, այլև մասնագիտական աջակցություն և խորհրդատվություն:
ԲՀՀ-Հայաստանի աջակցությամբ կազմակերպվել են համավարակի մասին հանրային իրազեկման և տեղեկատվական արշավներ, առցանց քննարկումներ, որոնք նպաստել են COVID-19-ի մասին՝ փաստերի և գիտության վրա հիմնված հանրային ընկալման ձևավորմանը և այս թեմայով ապատեղեկատվության դեմ պայքարին:
COVID-19-ի դեմ պայքարի շրջանակում ԲՀՀ-Հայաստանի ֆինանսավորմամբ իրականացված ծրագրերի մասին ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի է այստեղ»:

The following was released by the Open Society Foundations-Armenia.
For around one year now, Armenia has been withstanding the COVID-19 pandemic. Since its outbreak in the country, Open Society Foundations – Armenia has allocated over $1,002,000 to help fight COVID-19, to mitigate its consequences, and to safeguard human rights during this unprecedented crisis.
OSF–Armenia has made the voice of civil society heard, by responding adequately to issues related to the protection of human rights during the pandemic, especially the rights of vulnerable groups. During this time, the Foundation and partner organizations have focused their attention predominantly on single elderly persons, persons with disability, persons with chronic illnesses, persons with mental health issues, victims of domestic violence, persons living with HIV, refugees, ethnic minorities, children with special needs, and socially-vulnerable families—in terms of safeguarding their rights and aiding them.
As urgent humanitarian assistance to the aforementioned groups, OSF–Armenia funded the provision of food, essential hygiene supplies, and personal protective means packages to over 3,500 individuals and around 1,000 families in Yerevan and the provinces of Armenia. The delivery of this assistance was possible owing to the efforts of non-governmental organizations and the coordination with local self-government bodies.
As support to Armenia’s public health sector, OSF–Armenia organized the procurement of 2,200 PCR tests and their provision to the Ministry of Health of the Republic of Armenia. The Foundation supported the procurement of personal protective means for the medical personnel of the Nork republican infectious clinical hospital to promote the health and safety of the medical personnel fighting COVID-19 on the frontline. To protect the health and safety of persons living with HIV and persons in need of palliative care in our country, the Foundation have funded the provision of free counseling for responding to COVID-19 and promoting the right to access health care services.
Several other projects were implemented with OSF-Armenia’s support for preventing COVID from spreading and for properly safeguarding human rights in closed and semi-closed institutions, penitentiary institutions, and psychiatric institutions. Emergency support was provided to the protection of the right to receive adequate health care services for persons deprived of liberty during the COVID-19 pandemic.
The Foundation remained focused on Armenia’s small and medium-sized enterprises that were heavily hit by the pandemic: representatives of 50 small and medium-sized enterprises from the Lori, Gegharkunik, Shirak, Syunik, and Tavush provinces were trained on COVID-19 security measures. Grants were provided to 15 enterprises, which could survive only on account of such financial assistance.
The Foundation took steps to ensure access to education for the children of socially vulnerable families, especially those living in remote areas. With the Foundation’s support, Armenian and math video-lessons were produced and broadcast for elementary schoolchildren of the Lori, Gegharkunik, and Shirak provinces. Besides, the Foundation supported the improvement of sanitation and hygiene conditions in six rural schools of the Tavush Province, thereby ensuring the continuity of education in the schools during the pandemic. Support was provided also to address the needs of children with autism and development disorders, as well as diabetes, whose life quality was altered significantly due to COVID-19. Direct social assistance and professional support and counseling were provided to their families.
OSF-Armenia supported the organization of public awareness and outreach campaigns on the pandemic, as well as online discussions that helped to build evidence-based public perceptions of COVID-19 and to combat misinformation on this topic.
More comprehensive information on projects implemented with funding from OSF-Armenia as part of the efforts to combat COVID-19 is available here.