Դատարանը բավարարել է «Յանս»-ի նախկին հաշվապահի բողոքը՝ Վաչագան Ղազարյանի և կնոջ նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու որոշման դեմ
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Դավիթ Բալայանի, այսօր բավարարել է «Յանս» ռեստորանային համալիրի նախկին հաշվապահ Սուսաննա Արիստակեսյանի բողոքը՝ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի, վերջինիս կնոջ՝ Ռուզաննա Բեգլարյանի, «Յանս»-ի տնօրեն Սերգեյ Կարապետյանի վերաբերյալ գործը կարճելու, վերջիններիս նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու որոշման դեմ։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Արիստակեսյանի ներկայացուցիչ Թամարա Բաղդասարյանը։
2018 թվականին Սուսաննա Արիստակեսյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ հայտնելով, որ 2012-ից 2017 թվականներին աշխատել է Վաչագան Ղազարյանին և Ռուզաննա Բեգլարյանին սեփականության իրավունքով պատկանող «Սելենա» ՍՊԸ-ում՝ («Յանս»-ում)` որպես հաշվապահ, և ՍՊԸ-ի տնօրեն Սերգեյ Կարապետյանը Վաչագան Ղազայանի և Ռուզաննա Բեգլարյանի պահանջով իր հարազատներից շորթմամբ ստացել է 40 մլն դրամ գումար։ Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, Արիստակեսյանը տուժող է ճանաչվել, սակայն 2020 թվականի հունվարին որոշում է կայացվել քրեական գործը կարճելու, Արիստակեսյանի մատնանշած անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին։ Որոշումը Արիստակեսյանը բողոքարկել է դատարան։
Այս ամենը նախապատմություն ունի։
2017 թվականին Սերգեյ Կարապետյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ հայտնելով, որ Սուսաննա Արիստակեսյանն, ով այդ ժամանակ աշխատում էր «Յանս»-ում, 25 մլն դրամի վնաս է պատճառել կազմակերպությանը։ Հարուցվել է քրեական գործ, Արիստակեսյանին մեղադրանք է առաջադրվել յուրացում կատարելու մեջ, նա կալանավորվել է։ Արիստակեսյանը մեղադրանքը չի ընդունում, պնդում է, որ ընկերությունում ենթադրյալ չարաշահումների հայտնաբերվելուց հետո Վաչագան Ղազարյանի կնոջ՝ Ռուզաննա Բեգլարյանի հետ զրույց է ունեցել, և վերջինս իրենից պահանջել է 40 մլն դրամ գումար։
Ամիսներ անց, երբ Արիստակեսյանը կալանավորված է եղել, վերջինիս հարազատները 40 մլն դրամ գումար են տվել «Յանս»-ի տնօրեն Սերգեյ Կարապետյանին՝ համապատասխան ստացականով, և նա վարույթն իրականացնող մարմնին հայտնել է, որ Արիստակեսյանից ֆինանսական պահանջ չունի։ Արիստակեսյանը գրավի դիմաց ազատ է արձակվել։ Նշենք, որ վերը նշված ստացականը հայտնաբերվել է Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո Վաչագան Ղազարյանի բնակարանում կատարված խուզարկության արդյունքում։
Արիստակեսյանի վերաբերյալ գործը դեռևս քննվում է, ու թեև նա մեղադրվում է 25 մլն դրամ գումար յուրացնելու մեջ՝ Վաչագան Ղազարյանի և մյուսների գործը կարճած քննիչը որևէ խնդիր չի տեսել նրանում, որ Արիստակեսյանի հարազատները 40 մլն դրամ, այսինքն՝ նրան վերագրվող արարքից 15 մլն դրամ ավելի գումար են վճարել՝ որպես ենթադրյալ հանցագործությամբ պատճառված վնասի վերականգնում։
Դատավոր Դավիթ Բալայանի որոշումը, որով արձանագրվել է Արիստակեսյանի իրավունքի խախտումը, ենթադրում է, որ գործի քննությունը պետք է շարունակվի։

Суд удовлетворил жалобу бывшего бухгалтера “Янса” на решение о прекращении уголовного преследования в отношении Вачагана Казаряна и его жены
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Давида Балаяна сегодня удовлетворил жалобу бывшего бухгалтера ресторанного комплекса “Янс” Сусанны Аристакесян на решение о прекращении уголовного дела и уголовного преследования в отношении бывшего начальника службы охраны экс-президента Сержа Саргсяна Вачагана Казаряна, его жены Рузанны Бегларян и директора “Янса” Сергея Карапетяна. Об этом Hetq.am сообщила представитель С.Аристакесян Тамара Багдасарян.
В 2018 г. Сусанна Аристакесян представила сообщение о преступлении, согласно которому в 2012-2017 гг. она работала бухгалтером в принадлежащем Вачагану Казаряну и Рузанне Бегларян ООО “Селена” (“Янс”). По требованию супругов директор компании Сергей Карапетян путем вымогательства получил от родственников С.Аристакесян 40 млн драмов. По этому факту было возбуждено уголовное дело, в рамках которого Аристакесян была признана потерпевшей. Однако в январе 2020 г. было принято решение о прекращении уголовного дела и уголовного преследования в отношении указанных лиц. Принятое решение С.Аристакесян обжаловала в суде.
Данное уголовное дело имеет предысторию. В 2017 г. Сергей Карапетян представил сообщение о преступлении, в котором говорилось, что Сусанна Аристакесян, работавшая на тот момент в “Янсе”, причинила организации ущерб на сумму 25 млн драмов. Было возбуждено уголовное дело, Аристакесян на основании обвинения в хищении была взята под арест. Женщина не признает обвинение, утверждая, что после обнаружения в компании вымышленных хищений она беседовала с женой Казаряна Рузанной Бегларян, которая потребовала у нее 40 млн драмов.
Спустя несколько месяцев, когда Сусанна Аристакесян уже находилась под арестом, ее родственники передали директору “Янса” Сергею Карапетяну 40 млн драмов и получили записку о получении указанной суммы. После этого он сообщил осуществляющему производство органу, что не имеет финансовых претензий к Аристакесян. Последняя была освобождена под залог. Отметим, что вышеупомянутая записка была обнаружена в ходе обыска в квартире Вачагана Казаряна, который был проведен после смены власти в Армении.
Дело Аристакесян рассматривается до сих пор, и хотя она обвиняется в хищении 25 млн драмов, следователь по делу Вачагана Казаряна и других не видит проблемы в том, что родственники бывшего бухгалтера в качестве возмещения предполагаемого ущерба заплатили 40 млн драмов, то есть на 15 млн драмов больше приписываемой ей суммы.
Решение судьи Давида Балаяна, которым было подтверждено нарушение права Сусанны Аристакесян предполагает, что расследование дела должно быть продолжено.