Արցախի ԱԳ նախարարը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին
Մարտի 16-ին աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը Երևանում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտգործնախարար Ան Լինդեի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցեր։
Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո բանակցային գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և արդար կարգավորման նպատակով։ Դավիթ Բաբայանը ԵԱՀԿ գործող նախագահին ներկայացրել է նաև Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված մարդասիրական իրավիճակը։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձը հայրենիք անհետաձգելի խնդիր է։
Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է քաղաքական առևտրում գերության մեջ գտնվող անձանց և նրանց հարազատների տառապանքների օգտագործման անթույլատրելիությունը։ Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ԵԱՀԿ գործող նախագահին կոչ է արել գործադրել անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը՝ հասնելու Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած իր պարտավորությունների անշեղ իրականացմանը։
Դավիթ Բաբայանը հույս է հայտնել, որ միջազգային հանրությունը կաջակցի Արցախին այնպիսի կենսական խնդիրների լուծման հարցում, ինչպիսիք են աջակցության տրամադրումը պատերազմի արդյունքում տեղահանված մարդկանց և հայկական մշակութային ժառանգության պահպանումն Ադրբեջանի կողմից զավթված տարածքներում։

Artsakh Foreign Minister, OSCE Chairman-in-Office Discuss Settlement of Karabakh Conflict
Artsakh Foreign Minister Davit Babayan, today in Yerevan, met with visiting OSCE Chairman-in-Office and Swedish Foreign Minister Ann Linde and discussed issues related to the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
Also attending the meeting, according to a statement released by Babayan’s office, were Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, the Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the Republic of Armenia Sergey Ghazaryan and other officials.
Babayan stressed the need to resume the negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs for a comprehensive and just settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
Babayan also briefed the OSCE Chairman-in-Office on the humanitarian situation created by the 44-day war unleashed by Azerbaijan with the support of Turkey and international terrorists.
Babayan stressed the urgency of the immediate return of Armenian prisoners of war and civilians detained in Azerbaijan.
The minister called on the OSCE Chairman-in-Office to take all necessary steps to achieve the full implementation of Azerbaijan's commitments under international humanitarian law.