Վիրավորանքի և զրպարտության համար` մինչև 3 և 6 մլն դրամ տուգանք. նախագիծը կփոփոխվի
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվեց ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու օրենսդրական նախաձեռնությունը, որն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է:
Ըստ փոփոխությունների՝ առաջարկվում է վիրավորանքի համար սահմանել մինչև 5 միլիոն դրամի փոխհատուցում` գործող 1 միլիոնի փոխարեն, զրպարտության համար` մինչև 10 միլիոն դրամի փոխհատուցում, գործող 2 միլիոնի փոխարեն: Ալեն Սիմոնյանն իր խոսքում նշեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում գրավոր առաջարկ չի եղել, սակայն գործընկերների հետ քննարկման արդյունքում եկել է այն եզրակացության, որ տուգանքի չափը նվազեցվի: Սիմոնյանն այժմ առաջարկում է վիրավորանքի համար սահմանել 3 միլիոն դրամ, զրպարտության համար` 6 միլիոն:
Ինչպես նախագծի առաջին ընթերցմամբ քննարկմանը, այնպես էլ հիմա արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը նշեց` կառավարությունը այդ շեմին կողմ չէ, փոխնախարարն առաջարկեց այդքան բարձր շեմ չսահմանել և սահմանափակվել մինչև 2 և 3 միլիոն դրամ տուգանքով: Իսկ Սիմոնյանը նշեց` լկտիությամբ ու զրպարտությամբ զբաղվող ԶԼՄ-ները հանցագործներ են:
Կառավարության առաջարկը հանձնաժողովականները մերժեցին: Ալեն Սիմոնյանի առաջարկած փոփոխություններն ընդունվեցին` ընդգրկվելով լիագումար նիստերի օրակարգում:

Три и шесть миллионов драмов за оскорбление и клевету: законопроект будет изменен
Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам Национального Собрания обсудила разработанную вице-спикером НС Аленом Симоняном законодательную инициативу, которая уже принята в первом чтении.
Согласно изменениям, компенсация за оскорбление должна увеличиться с 1 млн до 5 млн драмов, а компенсация за клевету – с 2 млн до 10 млн драмов. В своем выступлении А.Симонян отметил, что за это время письменные предложения не поступили. Вместе с тем в результате обсуждений с коллегами Симонян пришел к выводу, что нужно уменьшить размеры штрафов. Сейчас вице-спикер предлагает установить компенсацию за оскорбление в размере 3 млн драмов, за клевету – в размере 6 млн драмов.
Замминистра юстиции Ваге Даниелян и во время первого чтения, и сейчас отметил, что правительство не поддерживает эти размеры компенсации, предлагая ограничиться соответственно двумя и тремя миллионами драмов. В ответ А.Симонян заявил, что ведущие себя нагло и занимающиеся клеветой СМИ – преступники.
Комиссия отклонила предложение правительства, поддержав предложенные вице-спикером изменения. Этот законопроект будет включен в повестку пленарного заседания парламента.