Ռուսական գազը ժամանակավորապես Հայաստան կմատակարարվի Ադրբեջանի տարածքով
Ռուսական Газпром экспорт-ի և Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության (SOCAR) միջև 2021 թվականի մարտի 16-ին համաձայնագիր է կնքվել, ըստ որի՝ ռուսական գազը կարճ ժամանակով Հայաստան կմատակարարվի Ադրբեջանի տարածքով։ Այս մասին գրել են ռուսական մի շարք լրատվամիջոցներ՝ հղում անելով Газпром экспорт-ի տարածած հաղորդագրությանը։
Ռուսական գազը Ադրբեջանով Հայաստան կմատակարարվի «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» գազատարի պլանային-կանխարգելման վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում։
«Աշխատանքները կարող են տևել մոտ երեք շաբաթ։ Դրանց ավարտից հետո գազը կմատակարարվի նախկին երթուղով Ռուսաստանի Դաշնության և Վրաստանի սահմանով»,- ասվում է Газпром экспорт-ի հաղորդագրությունում։
Հարցի առնչությամբ մեկնաբանություն ստանալու համար զանգահարեցինք «Գազպրոմ Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերություն։ «Գազպրոմ Արմենիայի» հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապի բաժնի աշխատակից Միքայել Հարությունյանը նշեց միայն, որ ինչպես միշտ Ռուսաստանից Հայաստան գազի մատակարարումն իրականացվում է միայն Կարմիր կամուրջ-Սևքար-Բերդ մայրուղային գազատարով։
Մնացած հարցերի առնչությամբ «Գազպրոմ Արմենիայի» ներկայացուցիչը հորդորեց դիմել Газпром экспорт ընկերությանը՝ նշելով, որ գազի մատակարարմամբ և պլանային աշխատանքներով այդ ընկերությունն է զբաղվում։
Նշենք, որ Газпром экспорт ընկերությունը հանդիսանում է Газпром-ի դուստր -ընկերություններից մեկը և զբաղվում է ռուսական գազի արտահանմամբ, իսկ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն, որը նույնպես Газпром-ի դուստր -ընկերություններից է, ապահովում է Հայաստանի ներքին շուկայում բնական գազի մատակարարումն ու իրացումը:

Russian natural gas will be supplied to Armenia via Azerbaijan for a short time according to an agreement reached yesterday between the Russian company Gazprom Export and the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR).
The reason, according to Gazprom Export, is ongoing maintenance of the North Caucasus-Transcaucasia gas pipeline. The Russian gas will first be shipped to Azerbaijan, and then to Georgia, followed by delivery to Armenia.
"The work can take about three weeks. "After completion, the gas will be supplied via the previous route through the border between the Russian Federation and Georgia," Gazprom Export said in a statement.
For comment on the issue, Hetq called Gazprom Armenia CJSC, a subsidiary of Gazprom CJSC. Mikael Harutyunyan, an employee of Gazprom Armenia's public relations and media department, merely mentioned that, as always, gas is supplied from Russia to Armenia only through the Karmir Bridge-Sevkar-Berd gas pipeline.
Harutyunyan told Hetq to contact Gazprom Export for clarification on remaining issues.
Gazprom Export, a wholly owned subsidiary of Gazprom CJSC, exports Russian natural gas to foreign markets. Gazprom Armenia CJSC supplies and sells natural gas to the domestic market of Armenia.