Ռուսական գազը ժամանակավորապես Հայաստան կմատակարարվի Ադրբեջանի տարածքով
Ռուսական Газпром экспорт-ի և Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության (SOCAR) միջև 2021 թվականի մարտի 16-ին համաձայնագիր է կնքվել, ըստ որի՝ ռուսական գազը կարճ ժամանակով Հայաստան կմատակարարվի Ադրբեջանի տարածքով։ Այս մասին գրել են ռուսական մի շարք լրատվամիջոցներ՝ հղում անելով Газпром экспорт-ի տարածած հաղորդագրությանը։
Ռուսական գազը Ադրբեջանով Հայաստան կմատակարարվի «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» գազատարի պլանային-կանխարգելման վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում։
«Աշխատանքները կարող են տևել մոտ երեք շաբաթ։ Դրանց ավարտից հետո գազը կմատակարարվի նախկին երթուղով Ռուսաստանի Դաշնության և Վրաստանի սահմանով»,- ասվում է Газпром экспорт-ի հաղորդագրությունում։
Հարցի առնչությամբ մեկնաբանություն ստանալու համար զանգահարեցինք «Գազպրոմ Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերություն։ «Գազպրոմ Արմենիայի» հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապի բաժնի աշխատակից Միքայել Հարությունյանը նշեց միայն, որ ինչպես միշտ Ռուսաստանից Հայաստան գազի մատակարարումն իրականացվում է միայն Կարմիր կամուրջ-Սևքար-Բերդ մայրուղային գազատարով։
Մնացած հարցերի առնչությամբ «Գազպրոմ Արմենիայի» ներկայացուցիչը հորդորեց դիմել Газпром экспорт ընկերությանը՝ նշելով, որ գազի մատակարարմամբ և պլանային աշխատանքներով այդ ընկերությունն է զբաղվում։
Նշենք, որ Газпром экспорт ընկերությունը հանդիսանում է Газпром-ի դուստր -ընկերություններից մեկը և զբաղվում է ռուսական գազի արտահանմամբ, իսկ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն, որը նույնպես Газпром-ի դուստր -ընկերություններից է, ապահովում է Հայաստանի ներքին շուկայում բնական գազի մատակարարումն ու իրացումը:

Российский газ временно будет поставляться в Армению через Азербайджан
16 марта 2021 года российская компания “Газпром экспорт” и Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) заключили краткосрочный контракт на поставку российского газа в Армению через территорию Азербайджана. Об этом сообщил ряд российских СМИ со ссылкой на “Газпром экспорт".
Российский газ будет поступать в Армению через Азербайджан на период планово-предупредительных ремонтных работ на российском участке магистрального газопровода "Северный Кавказ - Закавказье".
“Ремонтные работы могут продлиться около трех недель. После их завершения газ будет транспортироваться по прежнему маршруту”,- говорится в сообщении “Газпром экспорт”.
Для получения разъяснений по этому вопросу мы обратились в ЗАО “Газпром Армения”. Сотрудник отдела общественных связей компании Микаел Арутюнян отметил, что поставки газа из России в Армению, как всегда, осуществляются по газопроводу Красный мост-Севкар-Берд.
По остальным вопросам представитель “Газпром Армения” посоветовал обратиться в компанию “Газпром экспорт”, которая и занимается поставками газа и плановыми работами.
Отметим, что “Газпром экспорт” – одна из дочерних компаний “Газпрома”, занимающаяся экспортом российского газа, а ЗАО “Газпром Армения”, которое тоже является “дочкой” “Газпрома”, обеспечивает поставку и реализацию природного газа на внутреннем рынке Армении.