Առողջապահության նախարարը չի բացառում «AstraZeneca» պատվաստանյութի պատվիրումը
Առողջապահության նախարարը չի բացառում «AstraZeneca» ընկերության պատվաստանյութի պատվիրումը. «Մենք մեկ պատվաստանյութի վրա չենք կենտրոնանում, այլ պատրաստվում ենք ունենալ մի քանի տարբերակներ»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Անահիտ Ավանեսյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ մի շարք երկրներ ժամանակավորապես «AstraZeneca» ընկերության պատվաստանյութի որոշ խմբաքանակների օգտագործումը կասեցրել են, որպեսզի մասնագիտական հանձնաժողովները պարզեն՝ արդյոք պատվաստումից հետո քաղաքացիների մոտ ի հայտ եկած կողմնակի երևույթները կապված են պատվաստանյութի հետ, թե ոչ:
«Մենք ուշադիր հետևում ենք: Երբ ապացուցվի պատճառահետևանքային կապը, ապա ինքներս էլ կձեռնարկենք բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հետագա բանակցությունների ընթացքի համար: Պետք է հետաքննվի ոչ միայն պատվաստանյութի որակը, այլև դրա փոխադրման հետ կապված բոլոր մանրամասները»,- նշեց նախարարը:
Անդրադառնալով արդեն իսկ կատարված պատվաստումներին՝ Ավանեսյանն ասաց, որ այս պահին պատվաստումներ են իրականացվում ռիսկի խմբի քաղաքացիների և բուժաշխատողների շրջանում:
«Ռիսկի խմբերն, աստիճանաբար, խմբաքանակների ներկրմանը համընթաց, ներգրավվելու են պատվաստման գործընթացում: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվող բժշկական կենտրոնների մի շարք բուժաշխատողներ պատվաստվել են: Արդեն պատվաստված անձանց մոտ սուր կողմնակի երևույթներ չեն գրանցվել: Այս պահին կրկնավարակի մինչև 300 դրական թեստի արդյունք է գրանցվել, բայց դա կրկնավարակի արդյունք է, թե դեռ վարակը օրգանիզմից դուրս չի եկել, ուսումնասիրության արդյունքում կհրապարակենք»,- ասաց նա:

Министр здравоохранения не исключает возможность заказа вакцины “AstraZeneca”
Министр здравоохранения Анаит Аванесян не исключает возможность заказа вакцины компании “AstraZeneca”. “Мы не сосредоточены только на одной вакцине, а собираемся иметь несколько вариантов”,- сказала на брифинге министр.
По словам А.Аванесян, некоторые страны временно приостановили использование вакцины “AstraZeneca”, чтобы специальная комиссия выяснила, связано появление побочных действий у вакцинированных лиц с вакциной или нет.
“Мы внимательно следим. Если причинно-следственная связь будет доказана, то мы используем все необходимые средства для продолжения переговоров. Необходимо изучить не только качество вакцины, но и все условия ее транспортировки”,- сказала Анаит Аванесян.
Касаясь уже проведенных вакцинаций, глава Минздрава сообщила, что на данный момент прививку получили лица из группы риска и медработники.
“Группы риска будут вовлекаться в процесс вакцинации по мере поступления партий вакцины. В медцентрах, где лечатся больные коронавирусным заболеванием, уже привиты многие медработники. Острые побочные явления у вакцинированных не зафиксированы. На данный момент имеем 300 случаев повторного заражения. Сейчас выясняется, это действительно повторное заражение или сохранившаяся в организме инфекция”,- отметила министр.
Анаит Аванесян также сообщила, что на сегодняшний день лечением больных COVID-19 занимаются 12 медицинских учреждений.