Տարոն Սիմոնյանի համոզմամբ` Օնիկ Գասպարյանը պարտավոր է գնալ աշխատանքի. նա է ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանն այն կարծիքին է, որ Օնիկ Գասպարյանը շարունակում է զբաղեցնել զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը:
Հիշեցնենք, որ վարչական դատարանն Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնից ազատման գործով բավարարել է վերջինիս հայցի ապահովման միջոցի միջնորդությունը, կիրառել է հայցվորի պահանջի ժամանակավոր բավարարում: Սա նշանակում է, որ մինչև գործի քննության ավարտը Գասպարյանը շարունակում է զբաղեցնել ԶՈՒ շտաբի պետի պաշտոնը:
«Ըստ էության ունենք մի իրավական ակտ, որի համաձայն՝ դատարանը վեճի կողմերին` Կառավարությանը և Օնիկ Գասպարյանի փաստաբանական թիմին ասել է կասեցրեք այն իրավահարաբերությունը, ըստ որի Օնիկ Գասպարյանը պետք է դուրս գա աշխատանքից մինչև դատական ակտի վերջնական ուժի մեջ մտնելը: Հետևաբար Օնիկ Գասպարյանը շարունակելու է իր պաշտոնավարումը:
Կառավարությունը, մեկնաբանելով Օնիկ Գասպարյանի գործով վարչական դատարանի որոշումը, նշել է, որ Գասպարյանն իրավունքի ուժով ազատված է զբաղեցրած պաշտոնից:
Անդրադառնալով Կառավարության մեկնաբանությանը պատգամավորն ասաց, որ վերջինս վեճի կողմ է, բնականաբար չի հաշտվել դատարանի մեկնաբանության հետ, այդպես է մեկնաբանում, չի բացառվում նաև դատարանի որոշումը վիճարկելը:
Ինչ վերաբերում է այն դիտարկմանը, որ Օնիկ Գասպարյանը վաղ առավոտից աշխատանքի է, Տարոն Սիմոնյանն արձագանքեց.
«Եթե հանրային ծառայողն աշխատանքից ազատված չէ և չի գնում աշխատանքի, իրավական բացասական հետևանքներ է առաջացնում իր իսկ համար: Հետևաբար պարտավոր է գնալ աշխատանքի, դա իրավունք չէ, պարտականություն է»:
Ըստ Սիմոնյանի` Սահմանադրությունում, այնուամենայնիվ, բաց կա շտաբի պետի պաշտոնից ազատման հարցում, հստակ չէ, թե ինչ է լինում նման իրավիճակում: Առաջանում է մեկնաբանողական լայն շրջանակ, որից օգտվում են բոլորը:
«Դատարանը չի ասել Օնիկ Գասպարյանը ճիշտ է, Կառավարությունը` սխալ, ընդամենը կասեցրել է իրավահարաբերությունը մինչ վերջնական վճիռ»,- եզրափակեց նա:

Оник Гаспарян обязан продолжать работать. Он остается начальником Генштаба ВС – Т. Симонян
Депутат оппозиционной парламентской фракции “Просвещенная Армения” Тарон Симонян считает, что Оник Гаспарян продолжает занимать должность начальника Генштаба Вооруженных сил.
Напомним, что административный суд в рамках дела об освобождении О. Гаспаряна от должности удовлетворил ходатайство об обеспечении его иска. Это означает, что до завершения рассмотрения дела Гаспарян будет продолжать занимать должность начальника ГШ ВС.
Правительство, комментируя решение административного суда, заявило, что Гаспарян отстранен от должности силой права.
В связи с этим Т. Симонян отметил, что правительство является стороной спора, поэтому оно может оспорить решение суда.
В ответ на замечание о том, что Оник Гаспарян с утра находится на работе, депутат сказал: “Если общественный служащий не отстранен от работы и не ходит на работу, то для него это может вызвать отрицательные правовые последствия. Следовательно, он обязан ходить на работу, это не право, это обязанность”.
По словам Симоняна, в вопросе отстранения начальника Генштаба от должности в Конституции есть пробел, который не позволяет регулировать подобную ситуацию.
“Суд не сказал, что Оник Гаспарян прав, а правительство ошибается. Он всего лишь приостановил правовые отношения до принятия окончательного решения”,- сказал в заключение Тарон Симонян.
25 февраля 2021 г. Генштаб Вооруженных сил Армении выступил с заявлением, в котором потребовал отставки премьер-министра Никола Пашиняна. После этого Пашинян направил президенту Армен Саргсяну проект указа об отстранении Оника Гаспаряна от должности начальника ГШ, однако президент так не подписал этот документ и обратился в Конституционный суд. Утром 10 марта на официальном сайте правительства было размещено подписанное премьером заявление о том, что начальник ГШ ВС Оник Гаспарян силой права считается отстраненным от должности.