Անկախ պատգամավորները ստեղծում են «Արցախ» նախաձեռնություն
Խորհրդարանում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների նախաձեռնությամբ մեկնարկել է արտահերթ նիստ: «Իմ քայլը» խմբակցության նախկին, այժմ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը հայտարարեց, որ անկախ պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանի և Սոֆիա Հովսեփյանի հետ մտադիր են ստեղծել «Արցախ» նախաձեռնություն:
«Մենք պատրաստվում ենք այս խորհրդարանում լինել Արցախի ձայնը, որովհետև մինչ այժմ ունենք նման ֆորմատ` Արցախի հետ բարեկամական խումբ, իսկ այդպիսի խումբ մենք ունենք տարբեր երկրների հետ, և կարծում եմ` Արցախի մասով մենք հատուկ ընդգծված վերաբերմունք պետք է ունենանք: Հատկապես պատերազմից հետո, երբ մինչ այժմ պատկերացում ունեինք, որ Արցախն է Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը, հիմա վստահաբար կարող ենք ասել, որ Արցախն է Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը»,- ասաց նա:
Ըստ պատգամավորի` Արցախի հարցը կարծես թե ներքաղաքական օրակարգից դուրս է եկել:
«Էնպիսի տպավորություն է, որ հանձնեցինք պրծանք, բայց չենք մոռացել, շարունակելու ենք Արցախը պահել մեր ուշադրության կենտրոնում»,- եզրափակեց Թովմասյանը:

Независимые депутаты создают инициативу “Арцах”
По инициативе депутатов парламентской фракции “Мой шаг” сегодня проходит внеочередное заседание Национального Собрания. Покинувшая эту фракцию и ставшая независимым депутатом Тагуи Товмасян сообщила, что вместе с двумя другими независимыми депутатами – Анной Григорян и Софьей Овсепян – намерены создать инициативу “Арцах”.
“Мы хотим стать в этом парламенте голосом Арцаха”,- заявила Т. Товмасян, добавив, что к Арцаху нужно иметь подчеркнутое отношение, особенно после последней войны. “Если до сих пор мы предполагали, что Арцах является гарантом безопасности Армении, то сейчас можем с уверенностью говорить, что Арцах – гарант безопасности Армении”,- подчеркнула депутат.
По ее словам, складывается впечатление, что вопрос Арцаха снят с повестки. “Можно подумать, что мы сдали Арцах и тем самым решили вопрос. Но мы не забыли, мы будем продолжать держать Арцах в центре нашего внимания”,- заявила Тагуи Товмасян.