Լիլիթ Մակունցը հրաժարվեց հարցին պատասխանելուց՝ Նիկոլ Փաշինյանը անփոխարինելի է, թե ոչ
«Իմ քայլը» խմբակցությունը հակված է Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություն կատարել` անցում կատարելով ամբողջությամբ համամասնական համակարգին և նոր օրենսգրքով անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը: Ըստ նրա` այժմ այդ հարցի շուրջ քննարկումներ են ընթանում, ուստի վերջնական դիրքորոշում չի կարող հայտնել:
«Հույս եմ հայտնում, որ առաջիկայում որոշում կկայացվի, բայց փոփոխությունները պետք է ենթադրեն պարզեցում և՛ ԿԸՀ-ի, և՛ հիմնական դերակատարների համար»,- ասաց նա:
Հարցին, թե ով է գլխավորելու իշխող ուժի համամասնական ցուցակը, Մակուցն արձագանքեց` ակնհայտ է, որ այն կգլխավորի վարչապետը: Ինչ վերաբերում է ցուցակի կազմին, Մակունցը նշեց, որ այդ մասին քննարկումներ անելը դեռ վաղ է:
Դիտարկմանը, որ Փաշինյանը վարկաբեկված անձ է, ինչու է ՔՊ-ն նրա դեմքով գնում ընտրությունների, արդյոք վերջինս անփոխարինելի է, Մակունցը կոչ արեց վիրավորական արտահայտություններ չանել: Իշխող ուժի խմբակցության ղեկավարը այդպես էլ չպատասխանեց` Փաշինյանն անփոխարինելի է, թե ոչ:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին հայտարարված են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը դեմ է Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններին, վերջինս պնդում է, որ խաղի կանոնները պետք է հստակ լինեն:

Л.Макунц не ответила на вопрос, незаменим ли Никол Пашинян
Парламентская фракция “Мой шаг” намерена внести изменения в Избирательный кодекс, предусматривающие переход к пропорциональной избирательной системе и проведение внеочередных парламентских выборов на основе реформированного ИК.
Об этом сегодня, 23 марта, сообщила журналистам лидер фракции Лилит Макунц, добавив, что в настоящее время идут обсуждения этого вопроса.
“Я надеюсь, решение будет принято в ближайшее время, однако изменения должны предполагать упрощение как для Центризбиркома, так и для основных акторов”,- отметила Макунц.
На вопрос, кто возглавит пропорциональный список правящей силы, Лилит Макунц назвала премьер-министра. Прозвучало замечание о том, что Пашинян - дискредитировавшая себя личность, между тем “Гражданский договор” собирается идти на выборы под его руководством. “Неужели Пашинян незаменим?” - спросил журналист. В ответ Лилит Макунц призвала не допускать оскорбительных выражений. При этом лидер властной фракции не ответила на вопрос, незаменим ли Никол Пашинян.
Напомним, что на 20 июня назначены внеочередные парламентские выборы. Руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян выступил против внесения изменений в Избирательный кодекс, заявив, что нужны четкие правила игры.