ԱԺ նախագահը պնդում է` պատգամավորները վերջին անգամ պարգևավճար են ստացել 2020-ի փետրվարին
Ազգային ժողովի հերթական նիստում իշխանությունն ու ընդդիմությունը միմյանց մեղադրեցին պարգևավճար ստանալու հարցում: Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, երբ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն իր ելույթում անդրադարձավ այդ թեմային` պնդելով, որ իշխանությունն ու ընդդիմությունը նույն իրավունքներն ու պարտականնություններն ունեն: Գաբրիելյանը որպես օրինակ մատնանշեց պատգամավորների ստացած պարգևավճարները, Գաբրիելյանն, առանց մասնավորեցնելու ժամանակահատվածը, պնդեց, որ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը ստացել է 45 մլն դրամ պարգևավճար, «Լուսավոր Հայաստանն» էլ` 20 մլն և ավելի: Ըստ նրա` այն լրացուցիչ գործիքակազմ է օրինակ՝ մարզեր այցելելու և տեղում խնդիրներին ծանոթանալու համար:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը նշեց` խմբակցության բոլոր պատգամավորներն իրենց պարգևավճարները անցյալ տարի գարնանից սկսած վճարել են համավարակի համար ստեղծված հիմնադրամին, պատերազմը սկսելուց հետո՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին:
«Ես չեմ ուզում լարել իրավիճակը, ուզում եմ պարզապես կոչ անել՝ եթե գնում է կոնստրուկտիվ քննարկում, ապա, խնդրում եմ, եթե պարգևավճարների մասով ասում են «Ա», ապա պետք է ասվի նաև «Բ»,- ասաց Աբովյանը:
Հարցին անդրադարձավ նաև ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը` պնդելով, որ պատգամավորները պարգևավճար վերջին անգամ ստացել են 2020-ի փետրվարին, դրանից հետո ոչ մի պատգամավոր պարգևավճար չի ստացել:
«Եվ բազմաթիվ պատգամավորներ՝ անկախ խմբակցությունից, իրենց աշխատավարձերը՝ մասնակիորեն կամ ամբողջությամբ փոխանցել են թե՛ կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված ֆոնդին, թե՛ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին»,- հավելեց Միրզոյանը:

В последний раз депутаты получили премиальные в феврале 2020 года – Арарат Мирзоян
На заседании Национального Собрания сегодня, 23 марта, властные и оппозиционные депутаты обвинили друг друга в получении премиальных. Все началось после того, как эту тему затронул в своем выступлении депутат фракции “Мой шаг” Сисак Габриелян, который заявил, что власть и оппозиция имеют одинаковые права и обязанности. В качестве примера Габриелян сослался на получение депутатами премиальных. Без уточнения времени властный депутат отметил, что фракция “Процветающая Армения” получила премии в размере 45 млн драмов, “Просвещенная Армения” – в размере свыше 20 млн драмов. По словам Габриеляна, это дополнительный инструментарий для посещения областей и ознакомления на месте с существующими там проблемами.
Секретарь фракции “Процветающая Армения” Арман Абовян отметил, что с весны прошлого года все депутаты перечисляли свои премиальные в фонд борьбы с последствиями коронавируса, а после начала войны – во Всеармянский фонд “Айастан”.
“Я не хочу нагнетать ситуацию, но поскольку идет конструктивное обсуждение, то по части премиальных хочу попросить: если говорите “А”, то скажите и “Б”,- сказал А. Абовян.
Этого вопроса коснулся также спикер парламента Арарат Мирзоян. Он отметил, что депутаты в последний раз получали премиальные в феврале 2020 года, после этого ни один депутат премию не получал.
“И многие депутаты, независимо от того, в какую фракцию они входят, перечисляли свою зарплату – частично или полностью – как в Фонд борьбы с последствиями коронавируса, так и во Всеармянский фонд “Айастан”,- добавил Арарат Мирзоян.