Նիկոլ Փաշինյան. «Հանդիպումների ժամանակ արձանագրվել է, որ խմբակցությունները դեմ չեն ընտրակարգի փոփոխությանը»
Ընտրական օրենսգրքի ընտրակարգը պայմանավորվածությունների մաս չի եղել: Այս մասին Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով անկախ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին: Պատգամավորը հետաքրքրվել էր, թե որն է վերջինիս դիրքորոշումը սպասվող արտահերթ ընտրությունների ընտրակարգի վերաբերյալ` այն լինելու է գործող, թե նոր օրենսգրքով:
«Ես բոլոր քննարկումներում հարց եմ ուղղել մեր գործընկերներին, այդ թվում խորհրդարանական, թե իրենք ինչ կարծիք ունեն ընտրակարգի վերաբերյալ, այսինքն՝ ռեյտինգային ընտրակարգը լինի՞, թե՞ չլինի: Ըստ էության՝ մեր խոսակցությունների ժամանակ արձանագրել ենք, որ թե՛ «Բարգավաճ Հայաստանը», թե՛ «Լուսավոր Հայաստանն» այս հարցը թողնում են խորհրդարանական մեծամասնության հայեցողությանը, խնդիր չունեն ռեյտինգայինը կլինի, թե չի լինի»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` խորհրդարանական մեծամանությունը քննարկումներ է ունեցել արտախորհրդարանական ուժերի, քաղհասարակության ներկայացուցիչների հետ, և որոշում է կայացրել, որ ընտրությունները պետք է լինեն համամասնական ընտրակարգով:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին սպասվում են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որի մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել էր Փաշինյանը: Վերջինս հայտնեց, որ հայտարարության տեքստը նախապես համաձայնեցված է եղել խորհրդարանական ուժերի հետ:
«Հանդիպումների ժամանակ արձանագրվել է, որ խորհրդարանական խմբակցությունները դեմ չեն ընտրակարգի փոփոխությանը, ասվել է, որ կողմ չենք քվեարկի, որովհետև չենք ուզում կիսել քաղաքական պատասխանատվությունը: Եթե ուզում եք փոխել, փոխեք, մենք խնդիր չունենք, առնվազն դեմ չենք արտահայտվի»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ մինչ ընտրությունների օրը հայտարարելը «Իմ քայլը» խմբակցությունը շրջանառության մեջ էր դրել Ընտրական օրենսգրքում և կից ներկայացված օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագծերի փաթեթը, ըստ որի՝ առաջարկվում է վերացնել ռեյտինգային ընտրակարգը և անցում կատարել ամբողջությամբ համամասնական ընտրակարգին:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, սակայն, ավելի վաղ ասել էր, որ դեմ են օրենսգրքի փոփոխությանը, քանի որ ընտրությունների օրը հայտարարելուց հետո խաղի կանոնները պետք է հստակ լինեն:

Никол Пашинян: “В ходе встреч было зафиксировано, что фракции не против изменения избирательной системы”
Избирательная система не составляла часть договоренностей, заявил во время Правительственного часа в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос независимого депутата Сергея Багратяна. Последний поинтересовался, по какому избирательному кодексу – действующему или новому – будут проведены предстоящие внеочередные парламентские выборы.
“Во время всех обсуждений я спрашивал наших партнеров, в том числе из парламента, что они думают об избирательной системе, то есть оставить рейтинговую систему или нет. По сути, во время всех наших бесед мы зафиксировали, что и “Процветающая Армения”, и “Просвещенная Армения” оставляют этот вопрос на усмотрение парламентского большинства. Им все равно, сохранится рейтинговая система или нет”,- сказал Пашинян.
По словам премьера, парламентское большинство провело обсуждения с представителями внепарламентских сил, гражданского общества и приняло решение провести выборы по пропорциональной системе.
Напомним, что 20 июня пройдут внеочередные парламентские выборы, о чем сообщил на своей фейсбуковской странице Пашинян. По словам премьера, текст заявления был заранее согласован с парламентскими силами.
“В ходе встреч было зафиксировано, что парламентские фракции не против изменения избирательной системы. Они заявили, что не будут голосовать “за”, так как не хотят брать на себя политическую ответственность”,- сказал премьер.
Напомним, что до объявления дня внеочередных выборов парламентская фракция “Мой шаг” ввела в обращение проект поправок в Избирательный кодекс, которые предусматривают отмену рейтинговой избирательной системы и переход полностью к пропорциональной системе.
Однако руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян ранее заявил, что они против изменения Избирательного кодекса, поскольку после объявления дня выборов должны быть сохранены четкие правила игры.