ՄԻՊ. «Պետք է դասեր քաղել և թույլ չտալ Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ»
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հորդորում է դասեր քաղել ներկայի համար և թույլ չտալ պատմության կրկնություններ։ Մասնավորապես նշում է, որ 1920-ական թվականներին սահմանային հարցրերում ոչ ձեռնտու իրավիճակներում ադրբեջանական իշխանությունները տեղերում անընդհատ հրահրել են լարվածություն, առաջացրել Խորհրդային Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ ու այդ կերպ առաջացրել խոչընդոտներ սահմանային հանձնաժողովների համար:
«Օրինակ՝ Անդրդաշնության կենտրոնական գործադիր կոմիտեի 1929թ. փետրվարի 18-ի որոշմամբ հունիսի 27-ին դարձյալ նախաձեռվել էին Ադրբեջանի ՍԽՀ նախկին Ջաբրայիլի և Հայաստանի ՍԽՀ Զանգեզուրի և Մեղրու գավառների վարչատնտեսական սահմաններ անցկացնող հանձնաժողովի աշխատանքները: Սկսվելուց անմիջապես հետո այդ աշխատանքներն անընդհատ խոչընդոտում էին Ղուբաթլուի անտառտնտեսության, Զանգելանի շրջգործկոմի ներկայացուցիչները՝ չնայած սահմանված անգամ քրեական պատասխանատվությանը:
Նրանց հրահրմամբ սահմանային նշաններ տեղադրող հողաչափի նկատմամբ տեղի ունեցավ հարձակում, կազմակերպվեց դիմադրություն, որի հետևանքով այդ աշխատանքները օգոստոսի 12-ին արգելակվեցին:
Ընդ որում, Ղուբաթլուի անտառտնտեսության ներկայացուցիչ Ազիզ Կուլիևը տեղի մահմեդական բնակչությանը հորդորում էր դիմում-բողոքներ ուղարկել Թիֆլիս, իսկ Զանգելանի շրջգործկոմի ներկայացուցիչ Բասիմ Խալիլովը սպառնալիքներ էր տեղում սահմանագծման աշխատանքներին օժանդակող ոչ քրիստոնյա գյուղացիներին՝ նրանց մեղադրելով «հայերից կաշառք վերցնելու» մեջ: Ադրբեջանական մարմիններն այն ժամանակ էին դեռ անընդհատ ատելություն, թշնամանք հրահրում քաղաքացիական բնակիչների միջև՝ լայնորեն օգտագործելով էթնիկ սկզբունքը:
Պետք է դասեր քաղել ներկայի համար և թույլ չտալ ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ»,-հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը։

Ombudsman: "We must Learn Lessons to Prevent Violations of the Rights of Border Residents of Armenia""
Human Rights Defender Arman Tatoyan urges to learn lessons for the present, not to allow repetition of history. In particular, he notes that in the 1920s, whenever circumstances related to border issues were unfavorable or not to their liking, the Azerbaijani authorities constantly provoked tensions on the ground, causing violations of the rights of border residents of Soviet Armenia and thus creating obstacles for border commissions.
For example, by a resolution of the Central Executive Committee of the Transcaucasian Federation, on February 18, 1929, the work of the commission on the administrative borders of the former Jabrayil of the Azerbaijani SSR, Zangezur of the Armenian SSR, and the Meghri provinces of the Armenian SSR was resumed on June 27, 1929. Immediately after the start of the work, the representatives of Ghubatlu Forestry and Zangelan Regional Executive Committee constantly interfered, despite established criminal liability for such meddling.
At their instigation, there was an attack on a land marker with border signs, and a resistance was organized, as a result of which the work was stopped on August 12, 1929. To that end, Aziz Kuliev, a representative of the Ghubatlu forestry, urged the local Muslim population to send complaints to Tbilissi (Georgia), and Basim Khalilov, a spokesman for the Zangelan regional executive committee, threatened non-Christian villagers supporting the demarcation work on location, accusing them of "taking bribes from Armenians."
Even back then, the Azerbaijani authorities were inciting hatred and enmity among the civilians, and were doing so by extensively using ethnic propaganda.
We must learn lessons from the past, and we must disallow violations of the rights of the border residents of the Republic of Armenia.