Պատերազմի հետևանքով Սյունիքի մարզում վնասվել է 142 միավոր անշարժ գույք
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Սյունիքի մարզում վնասվել է 142 շենք-շինություն: Նշված տները վնասվել են Դավիթ Բեկ և Ներքին Խնձորեսկ բնակավայրերում: Այս տեղեկատվությունը «Հետք»-ին փոխանցեցին Սյունիքի մարզպետարանից:
Ամենաշատ տները վնասվել են Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ բնակավայրում: Վնասվել են 93 տուն, շենք-շինություն՝ պատճառելով 36 մլն 537 հազար դրամի վնաս: Իսկ Ներքին Խնձորեսկում վնասվել է 49 անշարժ գույք, որի հետևանքով քաղաքացիներին պատճառվել է 13 մլն 605 հազար դրամի վնաս:
Սյունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության ճարտարապետաշինարարական բաժնի գլխավոր մասնագետ Սամվել Աղալոյանը նշեց, որ հիմնականում վնասվել են տների պատուհանների ապակիները, տանիքներն ու պատերը: Գերակշռել են թեթև վնասները:
Այդ է պատճառը, որ քիչ թիվ են կազմում 1 մլն դրամը գերազանցող փոխհատուցումները: Մասնավորապես, Դավիթ Բեկ բնակավայրում 93-ից 11 ընտանիքի փոխհատուցվել է 1 մլն դրամ և ավելի: Ամենամեծ փոխհատուցվող գումարը եղել է 2 մլն 627 հազար դրամ, ամենաքիչը՝ 11 հազար 700 դրամ:
Նույնը նաև Ներքին Խնձորեսկում: Այստեղ 1 մլն դրամից ավելի փոխհատուցման գումար ստացել է 49 ընտանիքից 5-ը: Ամենամեծ փոխհատուցված գումարի չափը կազմել է 1 մլն 731 հազար դրամ, ամենաքիչը՝ 30 հազար դրամ:
Սամվել Աղալոյանն ասաց, որ ներկայացված վնասները չեն ներառում Շուռնուխ և Որոտան բնակավայրերում իրենց տունը կորցրած ընտանիքների գույքային վնասները: Այս բնակավայրերում քաղաքացիները տնից զրկվել են ոչ թե ռմբակոծության հետևանքով, այլ տարածքների ճշգրտման պատճառով:
Պատերազմի օրերին մարզի այլ բնակավայրեր ևս հայտնվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի թիրախում: Սակայն, ըստ Ս. Աղալոյանի, քաղաքացիները դրանից անշարժ գույքի մասով վնասներ չեն կրել: Նրա ասելով՝ օրինակ՝ Կոռնիձորի հատվածում արկեր ընկել են, սակայն վնասներ չկան: Նշենք, որ Կոռնիձորը 2016-ից Տեղ, Արավուս, Խնածախ, Խոզնավար, Վաղատուր և Քարաշեն գյուղերի հետ խոշորացվել է և այժմ կոչվում է Տեղ համայնք:
Պետությունն ամբողջությամբ պետական բյուջեի միջոցներով փոխհատուցել է քաղաքացիներին պատճառված վնասը: Ըստ Ս. Աղալոյանի՝ փոխհատուցման հարցով Կառավարություն դիմել են երկու անգամ՝ մեկը Նոր տարուց առաջ, մյուսը՝ վերջերս:
Սամվել Աղալոյանն ասաց, որ Դավիթ Բեկ և Ներքին Խնձորեսկ բնակավայրերում անշարժ գույքի վնասները գնահատել են մարզպետարանի աշխատակիցները, սակայն դժգոհություն չեն ստացել քաղաքացիներից:
Մարզպետարանի պաշտոնյան ասաց՝ իրենց համար կարևոր է, որ այդ բնակավայրերից քաղաքացիները դուրս չգան և շարունակեն տեղում ապրել: Այդ է պատճառը, որ վնասների հատուցումն առաջնահերթություն է եղել:
Դավիթ Բեկ բնակավայրի վարչական ղեկավար Բենյամին Պողոսյանն ասաց, որ վնաս կրած բոլոր քաղաքացիները փոխհատուցվել են: Նրա խոսքերով՝ չի եղել տուն, որ վնասվածության պատճառով հնարավոր չլիներ այնտեղ ապրել:
«Այդ գումարի շրջանակում ամեն մարդ իր ձևով վերանորոգել է: Երկու փուլով ենք փոխհատուցումը տվել: Գյուղացիներ կային, որ այստեղ չէին, հետո եկել են, փոխհատուցումը ստացել են: Հիմնականում վնասվել են տան պատուհանները, տանիքները: Կային նաև, որ պատերն են ցրիվ եկել, բայց հիմնականում պատուհաններն են վնասվել»,- ասաց Բենյամին Պողոսյանը:
Նշենք, որ Դավիթ Բեկ բնակավայրն ակտիվ հրետակոծվել է 2020թ. նոյեմբերի 2-ին: Նույն օրը Հայաստանի զինվորական դատախազությունը քրեական գործ էր հարուցել ադրբեջանական կողմի հրետանային միջոցներից Դավիթ Բեկ բնակավայրի հրթիռակոծման դեպքի առթիվ, ինչի հետևանքով մեկ քաղաքացիական անձ զոհվել էր, ևս երկուսը` վիրավորվել:
Ներքին Խնձորեսկի վարչական ղեկավար Երվանդ Մալունցն էլ հավելեց, որ բնակավայրը ռմբակոծվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ին՝ հրադադարի հայտարարությունը ստորագրելու օրը:
Վարչական ղեկավարը նշեց, որ փոխհատուցված գումարով քաղաքացիների զգալի մասն արդեն վերանորոգման աշխատանքներ է իրականացրել:
«Եղել են բողոքներ փոխհատուցման գումարի չափի վերաբերյալ, բայց այնպես չի, որ ճիշտ տեղն են դժգոհել: Ոչ մեկի չեն տվել իր կրած վնասից ցածր գումար»,- հավելեց Ե. Մալունցը:

В Сюнике вследствие войны повреждены 142 единицы недвижимости
Вследствие 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года, в Сюникской области повредились 142 здания и строения. Они находятся в населенных пунктах Давид-Бек и Неркин Хндзореск. Эти данные предоставили Hetq.am в администрации Сюникa.
Большая часть поврежденных домов находится в населенном пункте Давид-Бек общины Капан. Речь идет о 93 домах, здания и строениях, общая сумма ущерба составляет 36 млн 537 тысяч драмов. В Неркин Хндзореске повреждены 49 единиц недвижимости, ущерб составляет 13 млн 605 тыс. драмов.
Главный специалист архитектурно-строительного отдела управления градостроительства администрации области Самвел Агалоян отметил, что в домах выбиты стекла, повреждены крыши и стены. Преобладают легкие повреждения, поэтому компенсаций на сумму более миллиона драмов довольно мало. К примеру, в населенном пункте Давид-Бек из 93 семей лишь 11 получили миллион драмов и больше. Самая крупная сумма возмещения составила 2 млн 627 тысяч драмов, самая маленькая – 11 тысяч 700 драмов.
Аналогичная ситуация в селе Неркин Хндзореск. Здесь компенсацию свыше 1 млн драмов получили пять из 49 семей. Максимальный размер компенсации составил 1 млн 731 тыс. драмов, минимальный – 30 тыс. драмов.
Что касается населенных пунктов Шурнух и Воротан, то там, по словам Агалояна, люди лишились домов не из-за обстрелов, а в результате уточнения территорий.
В дни войны под обстрелом вооруженных силы Азербайджана оказались и другие населенные пункты области. Однако там дома не пострадали. Так, в районе Корнидзора упали мины, но они не причинили ущерб, отметил Самвел Агалоян.
Государство полностью возместило гражданам понесенный ими ущерб.
По словам нашего собеседника, для них очень важно, что люди не покидали Давид-Бек и Неркин Хндзореск и продолжали жить там. Поэтому компенсация ущерба пострадавшим от войны жителям этих сел имела приоритетное значение.
По словам административного руководителя Давид-Бека Бениамина Погосяна, компенсацию получили владельцы всех поврежденных домов. “Каждый отремонтировал свой дом в рамках полученной суммы. Компенсацию мы выдали в два этапа. Были жители, которые отсутствовали, они получили деньги после приезда. В домах повреждены в основном окна и крыши”,- сказал Б.Погосян.
Отметим, что населенный пункт Давид-Бек подвергся интенсивному обстрелу 2 ноября 2020 г. В тот же день военная прокуратура Армении возбудила уголовное дело по факту ракетного обстрела Давид-Бека азербайджанской стороной. В результате обстрела погиб один человек, двое получили ранения.
Административный руководитель Неркин Хндзореска Ерванд Малунц сообщил, что населенный пункт был обстрелян 9 ноября 2020 г., в день подписания трехстороннего заявления о прекращении военных действий.
Основная часть получивших компенсацию жителей уже отремонтировала свои дома. По словам Малунца, нет ни одного случая, чтобы выданная людям компенсация была меньше понесенного ими ущерба.