Էներգետիկ շուկայի ազատականացում. ինչ փոփոխություններ են սպասվում ոլորտում
Շուտով սպառողն ինքը կկարողանա ընտրել, թե որ արտադրողից կամ ի՞նչ աղբյուրից գնի էլեկտրաէներգիա: Սա էներգետիկ ոլորտի ազատականացման հիմնական գաղափարն է, որի իրականացումն արդեն մեկնարկել է Հայաստանում:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Հայաստանում իրականացնում է շուկայի ազատականացման և էլեկտրաէներգիայի առևտրի ծրագիր, որի շրջանակներում աջակցում է Հայաստանի կառավարությանը: Այդ ծրագիրն այսօր՝ մարտի 30-ին ներկայացրեց ԱՄՆ ՄԶԳ շուկայի ազատականացման և էլեկտրաէներգիայի առևտրի ծրագրի ղեկավարի տեղակալ Աբգար Բուդաղյանը:
Նա էկրանին ցույց է տալիս ազատականացված էներգետիկ ոլորտի սխեման, որը բազմազան է ներկայիս համակարգի համեմատությամբ, քանի որ կան տարբեր ընկերություններ, սպառողներ, բաշխողներ և թրեյդերներ:
Համաձայն նոր փոփոխությունների` Էլեկտրաէներգիան նույնպես կարելի կլինի գնել օնլայն: Բոլոր գործարքներն ու վճարումները հնարավոր կլինի իրականացնել հատուկ առցանց հարթակի միջոցով, որը կանցնի շուկայի օպերատորին:
Շուկայի ազատականացման ծրագիրը հինգ տարվա ընթացքում է իրականացվելու, որի շրջանակներում երեք ուղղություններով աջակցելու են կառավարությանը, այն է` էներգետիկ շուկայի զարգացում, էներգամատակարարման դիվերսիֆիկացում, միջպետական առևտուր` էլեկտրաէներգիայի առևտուրը խթանելու նպատակով:
Ինչպես բացատրեց բանախոսը, նպատակ է դրվել կառավարությանն աջակցություն ցուցաբերել էլեկտրականացման բարդ և դժվարին գործընթացում, փորձել մշակել նոր կանոններ, որոնք ավելի մոտ կլինեն ԵՄ ստանդարտներին, ստեղծել նոր ներդրումների համար ավելի բարենպաստ միջավայր էներգետիկայի ոլորտում, որը կնպաստի նաև տնտեսական զարգացմանը: Շուկայի ազատականացման համար թափանցիկ միջավայր պետք է ստեղծել, պաշտպանել սպառողներին, ստեղծել նոր հնարավորություններ միջպետական առևտրի համար, ոլորտը գրավիչ դարձնել ներդրողների համար:
Ինչ է ենթադրում ազատականացումը
Նոր շուկայում նույնն են մնալու արտադրողները, բաշխիչ ու մատակարար օղակները, սակայն դրանց եւ սպառողների միջեւ գոյանում են մի շարք նոր մատակարար ընկերություններ:
ՀԷՑ-ը կմնա որպես բաշխող և կշարունակի էլեկտրականություն վաճառել:
Սպառողները, սովորական բնակիչները, որոնք կնախընտրեն պահել իրենց ներկայիս կարգավիճակը, իրենց վրա նոր փոփոխություններն ազդեցություն չեն ունենա, քանի դեռ իրենք ցանկություն չունեն փոխել մատակարարին: Իսկ մատակարարողները շուկայի նոր խաղացողներն են լինելու, որոնք պիտի ավելի շահավետ առաջարկներ ներկայացնեն, որպեսզի սպառողն ուզենա երաշխավորված մատակարարողից հրաժարվել և ընտրել իրեն:
Շուկայում հաջորդ խաղացողը կլինի մեծածախ առևտրով զբաղվողը, այն է` թրեյդերները, որոնք թե’ տեղական, թե’ հարևան երկրների հետ առևտրային հարաբերություններում այնպիսի պայմաններ պիտի ստեղծեն, որ հնարավորություն տան կողմերին փոխշահավետ գործարքներ իրականացնել:
Նոր կարգավիճակը, որը դեռ չկա, որակավորված սպառողի կարգավիճակն է եւ վերաբերում է առևտրային մեծ ընկերություններին:
Կանաչ և ավելի մաքուր էներգիա ստեղծելու գաղափարն արդյոք տեղ գտե՞լ է այս ծրագրում` մեր հարցին բանախոսը պատասխանեց. «Ինչպես տեսնում եք, ԵՄ վերջին փաթեթը հիմնականում ուղղված է այդ նպատակին: Մաքուր էներգիան պետք է հնարավոր լինի առավելագույնս օգտագործել շուկաներում: Իհարկե, այդ պրոցեսը բավական բարդ է, որովհետև կա մրցակցություն, անընդհատ փորձում ենք նպաստավոր պայմաններ ստեղծել, որպեսզի վերականգնվող ռեսուրսներն օգտագործվեն Հայաստանում»,- ասաց Աբգար Բուդաղյանը:
Բարեփոխումները մեկնարկել են
Աբգար Բուդաղյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանում էլեկտրաէներգետիկական շուկայի բարեփոխումներն, ըստ էության, մասշտաբային առումով տեղի են ունեցել 2004 թվականին: 2018-ից սկսվել է շուկայի ազատականացման գործընթացը, հաստատվել են լիցենզիաների նոր կաննոներ, իսկ 2019-ի վերջին նոր կանոններ են մշակվել մեծածախ և փոքրածախ առևտրի համար:
Էներգամատակարարման դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ փորձում են աջակցել, որպեսզի հնարավոր լինի էներգետիկայի ոլորտում պլանավորել զարգացումը, արդյունավետ համակարգ ունենալ, այդ համակարգի ներդրման ծախսերը սպառողների համար հասցնել նվազագույնի: Արդեն իսկ երկու տարի առաջ առաջին հետազոտությունն են իրականացրել, ապրիլից երկրորդն են սկսելու:
Երկարաժամկետ պլանավորման համար մշակվում է համակարգի անվտանգության գնահատումը, որպեսզի պարզ դառնա, թե որքան կարելի է օգտագործել վերականգնող էներգետիկայի նեուժը, բարձրացնել արդյունավետությունը և նվազագույն ծախսերով հասնել զարգացմանը:
Բանախոսը վստահ է, որ Հայաստանի պարագայում վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների զարգացումը էներգետիկ անվտանգության ապահովման հիմնական բաղադրիչներից մեկն է, քանի որ ՀՀ-ն կախված է ներկրվող ռեսուրսներից:
Միջպետական առևտրի զարգացման նպատակով աշխատանքներ են իրականացվում Վրաստանի հետ, որպեսզի էներգետիկայի ոլորտում կիրառվող վրացական ենթաօրենսդրական կարգավորումներըներդաշնակեցնեն հայկականի հետ։ Դա հնարավորություն կտա առևտուր անել Վրաստանի հետ: Երկու երկրների ներկայացուցիչներից կազմված համատեղ աշխատանքային խումբ կա, որը քննարկում է ընթացիկ աշխատանքները, հետագա ծրագրերն ու անելիքները:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աջակցում է հատկապես Վրաստանի հետ առևտրի գործիքակազմը խթանելու և զարգացնելու ուղղությամբ» Իրանի հետ նման հարաբերություններ խթանելու վերաբերյալ հարցին բանախոսը խուսափեց հստակ պատասխանել:
«Ըստ էության, եթե շատ ընդհանուր պատասխանենք, շուկայի մասնակիցները` և’ սպառողները, և’ արտադրողները, պիտի հնարավորություն ունենան իրականացնել ուղիղ առևտուր: Ուղիղ առևտրի կանոններն ինչպիսի՞ն կլինեն՝ կախված կլինի, թե ինչ պայմանավորվածություններ ձեռք կբերեն երկու հանրապետությունները»,- նշեց բանախոսը:
Էներգետիկ շուկայի ազատականացման ԵՄ փորձը
1996 թվականին ԵՄ-ում առաջին անգամ ընդունվել են միասնական կանոններ: Նախորդող տարիներին առանձին շուկաներ են գոյություն ունեցել: Այնուհետև, 2003 թ. ԵՄ-ում ընդունվել է երկրորդ էներգետիկական փաթեթը: Հետագայում` 2009-ին եւ 2019-ին՝ նոր փաթեթներ: Վերջինը, ըստ Բուդաղյանի, լայն հնարավորություններ է տալիս զարգացման համար::
ԵՄ երկրներում էլեկտրաէներգիայի առևտուրն իրականացվում է անընդհատ ռեժիմով` ամեն օր և ամեն ժամ, ինչպես ցանկացած ապրանքային շուկայում: Սակայն, Հայաստանն իրականացնում է առևտուր տարեկան կտրվածքով, իսկ ԵՄ երկրներում` օրական շուկաներում:

Liberalizing Armenia's Energy Market: USAID Project Will Provide Purchase Options to Consumers
Giving consumers more options when it comes to choosing their electricity supplier is one of the aims of a $8 million USAID initiative (Market Liberalization and Electricity Trade (MLET) project) launched in Armenia in December 2018.
“This $8 million initiative will help Armenia to diversify its energy supply, liberalize the energy marketplace, and foster energy independence,” said Brock Bierman, then USAID Bureau for Europe and Eurasia Assistant Administrator, when the project was unveiled.
Today, MLET Deputy Head Abgar Budaghyan gave a PowerPoint presentation on the project, showing how Armenia’s liberalized energy sector, replete with producers, utilities, traders and consumers, will differ from the current system.
Budaghyan said that with the envisaged changes, electricity will also be available for purchase online. All transactions and payments will be possible through a special online platform.
The market liberalization program will be implemented over a period of five years and will assist the government in three directions: development of the energy market, diversification of energy supply, and interstate trade to promote electricity trade.
As Budaghyan explained, the aim is to support the government in the difficult process of electrification, to try to develop new rules that will be closer to EU standards, to create a more favorable environment for new investments in the energy sector, which will also contribute to economic development.
The speaker said there’s a need to create a transparent environment for market liberalization, protect consumers, create new opportunities for interstate trade, and to make the sector attractive for investors.
What does liberalization entail?
Manufacturers, distributors and suppliers will remain the same in the new market, but several new suppliers will emerge between them and consumers.
Electric Networks of Armenia (ENA) will remain a distributor and will continue to sell electricity.
Consumers, ordinary residents who prefer to maintain their current status will not be affected by the new changes if they do not want to change their supplier. Wholesale traders will also be introduced to the new market. Their job will be to create conditions in trade relations with both local and neighboring countries allowing the parties to make mutually beneficial transactions.
When this reporter asked if the notion of creating greener, cleaner energy was included in this program, Budaghyan answered in the affirmative.
"As you can see, the latest EU package is mainly aimed at that. Clean energy must be used as much as possible in the markets. Of course, this process is quite complicated because there is competition. We are constantly trying to create favorable conditions for the use of renewable resources in Armenia,” Budaghyan said.
Reforms have begun
Budaghyan noted that reforms in the electricity market in Armenia, in fact, took place in 2004 on a large scale. The process of market liberalization started in 2018. New licensing rules were approved, and at the end of 2019 new rules were developed for wholesale and retail trade.
The USAID project seeks to support government plans to diversify the energy supply and thus make it possible to plan the development in the energy sector, to have an efficient system, and to minimize the costs of implementing that system for consumers. The first survey was conducted two years ago, and the second will start in April.
For long-term planning, a system security assessment is being drafted to clarify how much renewable energy potential can be used, to increase efficiency, and to achieve development at the lowest cost.
Budaghyan said that the development of renewable energy resources is one of the main components of ensuring energy security in Armenia since it depends on imported resources.
To develop interstate trade, work is being done with Georgia to harmonize the Georgian by-laws in the energy sector with the Armenian one. It will give an opportunity to trade with Georgia. There is a joint working group discussing ongoing work and future plans.